کد خبر: 6439 A

سلطانیه:

ایران پیشنهاد داد که بعد از ۵۰ سال، لازم است اصلاحات و تغییراتی یا بهتر بگویم بهبودی در ساختار، اهداف و روند تصمیم‌گیری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت بگیرد.

علی اصغر سلطانیه اظهار کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشنهاد ایران مبنی بر لزوم اصلاحات در روند تصمیم‌گیری خود را پذیرفت.

به گزارش ایلنا، علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شبکه خبری «پرس. تی. ‌وی» گفت: پیام بسیار روشن بود. تمام اعضا اهمیت زیادی برای لزوم بهبود کارایی روند تصمیم گیری قایل هستند.

سلطانیه که بعد از پایان پنجاه ‌و ششمین نشست سالانه اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین صحبت می‌کرد، گفت که ایران اصلاحاتی را بر اساس معایب و مشکلات موجود در روند سیاست‌گذاری و تصمیم گیری آژانس و به ویژه شورای حکام ارایه داد.

وی گفت: ایران پیشنهاد داد که بعد از ۵۰ سال، لازم است اصلاحات و تغییراتی یا بهتر بگویم بهبودی در ساختار، اهداف و روند تصمیم‌گیری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت بگیرد.

به گفته سلطانیه، نگرانی عمومی در رابطه با گسترش تسلیحات اتمی، حاصل نشدن موفقیت در خلع سلاح اتمی و خطر قابلیت‌های اتمی رژیم اسرائیل برای صلح و امنیت خاورمیانه و تمام جهان از دیگر مسایلی بود که در جریان پنجاه و ششمین نشست آژانس مورد مذاکره قرار گرفت.

اعضای آژانس همچنین بر لزوم همکاری فنی نزدیک‌تر با یکدیگر تاکید کردند.

در نشست عمومی سالانه آژانس همچنین با پیشنهاد تهران مبنی بر لزوم جلوگیری از اقدامات خرابکارانه علیه تاسیسات هسته‌یی کشورهای عضو موافقت شد.

این طرح پیشنهادی که روز شنبه توسط سلطانیه اعلام شد، در پیش نویس قطعنامه آژانس درباره امنیت هسته‌یی که در نشست اخیر به تصویب رسید، گنجانده شده است.

بیش از ۳۰۰۰ نماینده از ۱۵۵ کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سازمان‌های بین‌المللی، سازمان‌های غیر دولتی و رسانه‌ها در نشست پنج روزه آژانس که از ۱۷ تا ۲۱ سپتامبر (۲۷ تا ۳۱ شهریور) به طول انجامید، حضور پیدا کردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر