کد خبر: 67267 A

علی اکبر ولایتی:

برای بسیاری از مردم منطقه، آزادی‌ و دمکراسی‌ به طور عملی فراهم‌کننده بستر مناسب برای احیای ارزش‌های دینی تلقی می‌شد.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در نشست افتتاحیه اجلاس علما و بیداری اسلامی با بیان اینکه با اشروع موج جدید بیداری اسلامی در کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا، توسط قدرت‌های غربی تلاش وسیعی را برای مصادره این حرکت آغاز شد گفت: قدرت‌های غربی با بکارگیری مفاهیمی همچون بهار عربی سعی کردند تا جلوه‌ها و ابعاد اسلامی این نهضت مردمی را کمرنگ نشان دهند و آن را بخشی از جهانی‌شدن ارزش‌های لیبرال دمکراسی غربی نمایش دهند.

به گزارش ایلنا  علی اکبر ولایتی با اشاره به اینکه این اقدامات در حالی صورت گرفت که برای بسیاری از مردم منطقه، آزادی‌ و دمکراسی‌ به طور عملی فراهم‌کننده بستر مناسب برای احیای ارزش‌های دینی تلقی می‌شد گفت: با ابتکار جمهوری اسلامی ایران در سپتامبر ۲۰۱۱ بیش از ۷۰۰ نفر از اندیشمندان، رهبران، شخصیت‌ها و فعالان عرصه‌های مختلف از سراسر جهان به منظور تبیین ابعاد مختلف موج جدید بیداری اسلامی و همچنین چالش‌ها و چشم‌اندازهای آن در تهران گرد آمدند و  تصمیم به تاسیس مجمع جهانی بیداری اسلامی گرفتند که پس از برگزاری نخستین اجلاس مجمع، دبیرخانه ان در تهران آغاز به کار کرد.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی با اشاره به اجلاس های گوناگونی که تاکنون برگزار  شده است افزود: در ابتدا با توجه به نقش محوری  جوانان در جنبش و آینده آن، اجلاسی بین‌المللی با عنوان جوانان و بیداری اسلامی با حضور بیش از ۱٢۵۰ نفر از جوانان مسلمان، انقلابی و فعال از ٧٨ کشور جهان و به خصوص کشورهای عربی در حال تحول اجلاسی در ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی در تهران برگزار شد و شرکت کنندگان در فضایی پرشور تجربیات و اندیشه‌های خود را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

وی ادامه داد: با توجه به نقش مهم ادبیات در خیزش اسلامی و نقش ویژه شعرا در این عرصه، با حضور بیش از ۸۵ تن از شاعران از ۲۱ کشور جهان اجلاش شعرا و بیداری اسلامی برگزار شد و با توجه به نقش چشمگیر و موثر بانوان در جنبش بیداری اسلامی چهارمین اجلاس با نام اجلاس زنان و بیداری اسلامی در ژوئن ٢٠١٢ میلادی و با حضور بیش از ١١٨٠ از بانوان فعال در عرصه بیداری اسلامی در تهران برگزار شد.

دبیرکل مجمع بیداری اسلامی ادامه داد: پس از آن مجمع جهانی بیداری اسلامی درسامبر ٢٠١٢ با دعوت از بیش از ۵٠٠ نفر از استادان مسلمان و انقلابی دانشگاه‌های مختلف جهان، اجلاس اساتید دانشگاه و بیداری اسلامی در تهران برگزار شد.

ولایتی با اشاره به  برگزاری اجلاس علمای امت و بیداری اسلامی نیز گفت: اجلاس حاضر که با هدف هم‌اندیشی و چاره‌اندیشی علمای جهان اسلام در باره آخرین تحولات و مسائل نهضت عظیم بیداری اسلامی و با مشارکت بیش از ٧٠٠ نفر از عالمان و اندیشمندان مجاهد از کشورهای مختلف جهان در حال برگزاری است، ششمین اجلاسی است که تاکنون توسط این مجمع برگزار شده است.

وی گفت: انتظار مجمع جهانی بیداری اسلامی این است که از طریق برگزاری این اجلاس‌ها و فراهم‌سازی امکان تبادل نظر و گفتگوی مستقیم میان نگرش‌های مختلف و بعضاً متعارض، زمینه مساعدی ایجاد شود تا اندیشه بیداری اسلامی آنگونه که شایسته است مورد توجه و بازاندیشی قرار گیرد.

دبیرکل مجمع بیداری اسلامی تصریح کرد: علاوه بر برگزاری همایش‌های بین‌المللی، اقداماتی همچون تاسیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات در دبیرخانه و راه‌اندازی پایگاه اطلاعاتی بیداری اسلامی به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی، از دیگر اقدامات دبیرخانه در دو سال گذشته بوده است.

ولایتی در پایان یاداور شد: در دو سال گذشته اینجانب به عنوان دبیرکل مجمع به منظور پی‌گیری اهداف مجمع سفرهای مختلفی به کشورهایی مانند افغانستان، عراق و هند و دیدارهای متعددی نیز با مقامات کشورهای مختلف در تهران داشته‌ام.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر