کد خبر: 67557 A

ولایتی در دیدار با علمای روسیه و ترکیه:

مشکل مسلمانان روسیه در حال حاضر وجود گروه های تندرو مذهبی است/ مسلمانان در همه جای جهان باید نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از ترویج اسلام تند و بی منطق بکنند.

دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در دیدار با علمای روسیه و ترکیه گفت: بسیاری از گروه‌ها تندرو خواستار انشقاق و جدایی بین امت‌های اسلامی هستند و یکی از مهم‌ترین وظیفه مسلمان در حال حاضر حفظ وحدت است.

به گزارش خبرنگار ایلنا مستقر در اجلاس سران، علی اکبر ولایتی در حاشیه اجلاس بین المللی بیداری اسلامی و علما با علمای چند کشور دیدار کرد.

شیخ طلعت تاج الدین رییس بخش مرکزی روحانیت مسلمانان روسیه در دیدار با  ولایتی بر نقش سازنده برگزاری این اجلاس‌ها تاکید کرد.

این عالم روس با بیان اینکه اسلام در منطقه بلغار بدون اجبار پذیرفته شده است، گفت: با وجود نبود حمایت‌های دولتی اسلام و مساجد در این کشور ما گسترش خوبی داشته است و اقبال جوانان به دین درخور تحسین است.

شیخ طلعت تاج الدین تاکید کرد: مشکل مسلمانان روسیه در حال حاضر وجود گروه‌های تندرو مذهبی است که هدف آن ایجاد تفرقه و فتنه است و برگزاری این نوع اجلاس می‌تواند موجب انسجام و وحدت بیشتر مسلمانان شود.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی هم در این دیدار گفت: اسلام در روسیه بسیار قدیمی‌تر از مسیحیت است و با وجود تهدیدات بی‌شمار کومونیست در طول سال‌های متمادی اسلام در این منطقه و حفظ و حتی گسترش یافت.

ولایتی افزود: اینکه به دنبال اسلام متعادل هستید بسیار خوب است و مسلمانان در همه جای جهان باید ‌‌نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از ترویج اسلام تند و بی‌منطق بکنند.

در حاشیه اجلاس بین المللی بیداری اسلامی و علما همچنین شیخ راویل عین الدین رییس شورای مفتیان روسیه با دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی دیدار کرد.

شیخ راویل عین الدین در این دیدار با اشاره به نامه تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به گورباچوف گفت: من در آن زمان به عنوان یک عالم، جزء گروه استقبال کننده از هیئت ایرانی بودم و نامه امام خمینی در مورد سرنوشت شوروی که به حقیقت پیوست همواره یکی از مهم‌ترین خاطرات من است.

این عالم روس با اشاره به فشار‌ها و محدودیت‌های زیادی که در زمان شوروی به مسلمانان وارد شد، گفت: در زمان کمونیست ما ۳۰ هزار مسلمان از دست دادیم و بیش از ۱۴ هزار مسجد نیز تخریب شد.

وی افزود: اما به یاری خدا بعد از فروپاشی شوروی و تحقق پیش بینی حضرت امام خمینی مسلمان به سرعت به بازسازی و ایجاد مساجد جدید پرداختند و طی یک مدت کوتاه ۸ هزار مسجد در روسیه ساخته شد.

ولایتی هم در این دیدار با تاکید برآینده روشن مسلمانان روسیه، تصریح کرد: اتحاد و ایجاد هم افزایی بین گروه‌های مختلف اسلامی در روسیه باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

دیدار با اغوزخان اصیل تورک رییس شورای عالی حزب سعادت ترکیه با دبیرکل مجمع بیداری اسلامی ازدیگر برنامه‌های حاشیه‌ای اجلاس بین المللی بیداری اسلامی و علما بود.

اغوزخان اصیل تورک با اشاره به فعالیت مثمر ثمر مرحوم اربکان نخست وزیر فقید ترکیه گفت: بعد از فوت ایشان بسیاری در ترکیه راه‌شان را عوض کردند اما هسته‌های مرکزی همچنان امیدوارانه برای نیل به اهداف واقعی اسلامی فعال است.

این عالم ترک با اشاره به دشمنی‌های صهیونیست و آمریکا با ملت و دولت ایران گفت: امریکا و اسرائیل نه تنها دشمن ایران بلکه دشمن تمام ملت‌های مسلمان هستند.

ولایتی نیز در این دیدار با بیان اینکه اسلامی واقعی را می‌توان در اندیشه‌های مرحوم اربکان جستجو کرد، گفت: آنچه به ترکیه و اسلام کمک می‌کند اسلامی از جنس اندیشه‌های آقای مرحوم اربکان است.

دبیرکل مجمع بیداری اسلامی تصریح کرد: باید همگرایی بیشتری میان جوانان مسلمان ایجاد کرد و آینده جامعه مسلمان ترکیه بسیار امیدوارکننده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر