کد خبر: 67775 A

در کمیسیون «علماء فرصت‎‌ها و تهدید‌ها در جهان اسلام» مطرح شد؛

رهبران کشورهای اسلامی می‌توانند با اتخاذ مواضع یکپارچه از طریق سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی با تهدیدات دشمنان به مقابله بپردازند/ یکی از چالش‌های مهم در عرصه جهان اسلام آن است که مسلمانان از وظیفه ارشادی خود به ویژه در خصوص نسل‌های جدید غافل شوند.

شرکت کنندگان در اجلاس بیداری اسلامی و علما در کمیسیون «علماء فرصت‎‌ها و تهدید‌ها در جهان اسلام» راه اندازی شبکه‌های اجتماعی مجازی اسلامی را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا مستقر در سالن اجلاس سران محل برگزاری اجلاس "علما و بیداری اسلامی"کمیسیون «علماء فرصت‎‌ها و تهدید‌ها در جهان اسلام» در اجلاس بیداری اسلامی و علما با حضور بیش از نفر از علما و اندیشمندان مسلمان و فعال در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی بیداری اسلامی از سراسر جهان در تهران برگزار شد.

شرکت کنندگان با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین آسیب‌ها و چالش‌های جهان اسلام دامن زدن به فرقه‌گرایی و اختلافات مذهبی است تاکید کردند منازعات فرقه‌ای در جوامع اسلامی نتیجه مستقیم این پدیده شوم می‌باشد. در این راستا، وظیفه و رسالت مهم علما این است که در جهت رفع اختلافات فرقه‌ای در جهان اسلام بکوشند و برای تحقق هر چه بهتر وحدت اسلامی بر زمینه‌های مشترک و وحدت‌آفرین بین فرق اسلامی تأکید کنند.

همچنین مذاهب، فرق و جریان‌های اسلامی ضمن پذیرش و شناسایی اختلافات فکری و عقیدتی، نباید اجازه دهند که این اختلافات که به نوبه خود می‌تواند مایه رحمت امت باشد، به تعارضات سیاسی، جنگ و برادرکشی، که خواسته دشمنان دین است، تبدیل شوند.

علمای جهان اسلام تکفیر، تفیسق و وارد ساختن اتهام شرک و بدعت به مسلمانان دیگر و همچنین مباح دانستن جان، مال و آبروی آن‌ها از گناهان نابخشودنی در نزد خداوند متعال و مایه سوء استفاده دشمنان دین به ویژه استکبار جهانی و صهمیونیسم عنوان و تاکید کردند: علما در این زمینه باید ضمن اجتناب از افتادن در این دام، نقش آگاهی‌بخش خود را ایفا نمایند و امت اسلامی را به سوی توجه به مضامین الهی و اخلاقی دین مبین اسلام رهنمون سازند.

شرکت کنندگان با اعلام اینکه دین اسلام دین ارشاد و هدایت انسان‌ها به سوی ارزشهای الهی است، اظهار داشتند بر این اساس یکی از چالش‌های مهم در عرصه جهان اسلام آن است که مسلمانان و علمای امت از وظیفه ارشادی و تربیتی خود به ویژه در خصوص نسل‌های جدید و برطرف ساختن شبهات و پرسش‌های آنان غافل شوند.

شرکت کنندگان در این کمیسیون تصویر سازی منفی علیه اسلام در غرب با هدف «بد نام کردن دین» و القای ناکارآمدی حکومت‌های دینی، از تهدیدات مهمی عنوان کردند که از طریق ابزار‌ها و روش‌های مختلف از سوی غرب علیه جوامع اسلامی به کار گرفته می‌شود.

همچنین بر این اساس رهبران کشورهای اسلامی می‌توانند با اتخاذ مواضع یکپارچه از طریق سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان کنفرانس اسلامی به مقابله با این مسئله بپردازند.

علمای جهان اسلام ترویج و تحمیل فرهنگ و هنجارهای غربی با هدف سست کردن باور‌های دینی را از جمله تهدیدات غیر قابل انکاری دانستند که از سوی قدرت‌های استکباری جوامع اسلامی را نشانه گرفته است. 

نهادسازی و ایجاد ساز و کارهای تعامل میان علما و راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی بین اندیشمندان مسلمان جهت معرفی و دفاع از چهره واقعی و منوّر اسلام از دیگر راه کارهای مهم در این نشست علمای اسلامی با توجه به تاثیرگذاری و ارتباطات چند جانبه خود با توده‌های مردمی و همچنین نخبگان کشورهای اسلامی تصریح کردند: نباید خطرات و آفات فراروی نقش فعال علماء (تحجر، انزوا از حاکمیت سیاسی و...) مورد غفلت قرار گیرد و باید تلاش‌های لازم برای شناسایی و مقابله با این نوع از خطرات صورت پذیرد.

علمای شرکت کننده با تاکید بر اینکه تداوم جنبش بیداری اسلامی نیازمند بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و امکانات جهان اسلام و کشورهای اسلامی به خصوص در عرصه دینی است اعلام کردند در این راستا بایستی ظرفیت‌ها و نقش نهادهای دینی مانند سازمان‌های حج و اوقاف و نهادهای خیریه و مذهبی درحمایت از جنبش بیداری اسلامی تبیین شد و گسترش یابد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر