کد خبر: 67815 A

یكی از علمای كانادایی حاضر در اجلاس "علما و بیداری اسلامی"

موضوع سوریه بهانه‌ای برای دخالت غرب در این کشور اسلامی شده است/ فرقه‌گرائی، ایدئولوژی خطری است که در جوامع مسلمین گسترش پیدا کرده است.

دکتر ظفر بنکاش از علمای کانادا گفت: کشورهای غربی با این که داعیه‌دار دموکراسی‌خواهی در جهان هستند اما نسبت به حقوق مسلمانان به ویژه مسلمانان کانادائی بی‌تفاوت هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا مستقر در سالن اجلاس سران محل برگزاری اجلاس "علما و بیداری اسلامی"، بنکاش در دومین روز از اجلاس علما و بیداری اسلامی در تهران با اشاره به مشکلات کشورهائی همچون بحرین و سوریه تصریح کرد کشورهای به اصطلاح دموکراتیک غربی چرا فقط در حد شعار باقی مانده‌اند و در زمینه احقاق و زنده کردن حقوق مردم بحرین بی‌تفاوت هستند.

این عالم کانادائی همچنین افزود: موضوع سوریه بهانه‌ای برای دخالت آنها در این کشور اسلامی شده است و این کشورها به دنبال حقوق مردم سوریه نیستند و فقط منافع خود را دنبال می‌کنند.

وی با انتقاد از شیوع فرقه‌گرائی در جوامع مسلمین گفت: فرقه‌گرائی ایدئولوژی خطرناکی است که در جوامع مسلمین گسترش پیدا کرده است که باید برای رفع این مشکل فکری اساسی کرد.

بنکاش افزود: منافع مسلمانان با ترور علمائی همچون البوطی یا عملیات انتحاری و کشتار مردم و اقدام‌هایی از این دست تامین نمی‌شود بلکه این روش‌ها منافع دشمنان اسلام را تامین می‌کند.

وی با اشاره به نقش آشکار انگلیس و فرانسه در خلق فرقه‌گرائی در جامعه مسلمین گفت: این کشورها از صد سال قبل دست به این اقدام نا به هنجار زدند و پس از این اقدام رژیم صهیونیستی را در سرزمین فلسطین مستقر کردند.

ظفر بنکاش ادامه داد: وظیفه علمای امت است که برای این مشکل فرقه‌گرائی راهی اساسی و مهم پیدا کنند.

وی همچنین تصریح کرد که راه حل بحران سوریه جنگ نیست بلکه گفتمان است و باید در این‌باره به دنبال راه‌حلی مسالمت‌آمیز بود.

بنکاش در پایان یادآور شد: موضوع سوریه متاسفانه موجب شده است مساله فلسطین به حاشیه برود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر