کد خبر: 67854 A

صالحی در اجلاس علما و بیداری اسلامی:

مسائل امروز سوریه خطری است که می‌تواند آرامش منطقه را با چالش رو‌به‌رو کند/ اسلامی که توسط ملل مسلمان تبلیغ می‌شود، اسلامی به دور از آنچه که استکبار جهانی می‌گوید، است

"علی‌اکبر صالحی" وزیر خارجه در اجلاس "علما و بیداری اسلامی" گفت: با توجه به شرایط و بحران فعلی در خاورمیانه معقولانه است که کشورهای منطقه تحولات را به فرصت طلایی تبدیل کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا مستقر در سالن اجلاس علما و بیداری اسلامی با بیان این که شرایط فعلی جهان اسلام شرایطی استثنایی و ویژه است، گفت که امت اسلامی در صحنه‌های بین المللی با چالش‌های خاص و پیچیده‌ای مواجه است که در عین حال که می‌تواند به عنوان فرصت شناخته شده و از آن بهره‌برداری شود، این پتانسیل را دارد که به عنوان تهدیدی برای این کشورها به شمار آید.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که استکبار جهانی در تلاش است که اندیشه ای واهی را در اذهان مردم جهان بقبولاند، افزود: بیگانگان در صدد هستند که اسلام را دینی خشک، بی‌روح، بدون تعاطف و بی‌تحرک نشان داده و این طور وانمود کنند که کشورهای جهان اسلام قابلیت حکومت و توان مملکت‌داری را ندارند و نمی‌تواند رفاه و آسایش مردم را فراهم کرده و اسلامی که توسط ملل مسلمان تبلیغ می‌شود، در نهایت اسلامی به دور از واقعیات جهانی است.

وزیر خارجه با بیان این‌که در مسیر وصول به این هدف استکبار از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند، تاکید کرد: ایجاد معضلات بین‌المللی و مانع‌تراشی در مسیر پیشرفت و ترقی کشورها، بهره‌گیری از وسایل ارتباط جمعی در راستای القای افکار و ایده‌های تخریبی علیه اسلام و مسلمانان و سعی در به شکست کشاندن طرح‌های رفاهی و اجتماعی در کشورهای اسلامی گوشه‌هایی از این توطئه‌ها است.

وی در ادامه افزود:‌کشورهای غربی و استعماری به همین مقدار بسنده نکرده و میان جوامع اسلامی نیز سعی در ایجاد مشکلات و بحران‌ می‌کنند تا به هر وسیله ممکن و به هر طریق جلوی رشد و توسعه آنها را بگیرند.

صالحی با بیان این‌که در چند سال اخیر شاهد یک خیزش و بیداری اسلامی در میان کشورهای منطقه بوده‌ایم، گفت:‌ این خیزش حرکتی کاملا مردمی و خودجوش و برخاسته از متن جامعه و واکنشی نسبت به ظلم و ستم موجود در این جوامع و احساس ذلت ملل مسلمان این کشورها به سیاست‌های این دولت‌ها در تواضع به کشورهای خارجی بوده است.

وی با بیان این‌که ما امروز شاهد وضعیت پیچیده‌ای در سوریه هستیم، تاکید کرد: آنچه امروز در سوریه به عنوان یک کشور مهم منطقه جریان دارد، خطری است که می‌تواند آرامش و امنیت در کل منطقه را با چالش جدی مواجه کند.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از همان شروع بحران در سوریه ضمن درخواست توقف درگیری‌ها و برقراری آرامش در این کشور، از مردم‌سالاری و افزایش نقش مردم در تصمیم‌گیری‌های سیاسی - اجتماعی حمایت کرده است.

صالحی با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد است که وظیفه تمامی ما در قبال بحران سوریه فراهم کردن زمینه‌های لازم برای شروع گفت‌وگوهای فراگیر میان دولت و معارضان و تشویق طرفین به این گفت‌وگوها است، تصریح کرد: در این راستا جمهوری اسلامی ایران میزبانی نخستین نشست آشتی ملت سوریه را بر عهده گرفته و طرح شش ماده‌ای خود را برای حل بحران ارائه داده است.

وی ادامه داد: همچنین جمهوری اسلامی ایران میزبان نشست‌های متعدد مشورتی چند جانبه با حضور نمایندگان کشورهای مختلف جهان درباره بحران سوریه بوده و خود نیز در کنفرانس‌های بین‌المللی در این زمینه مشارکت فعال داشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنین با هدف تخفیف آلام ودردهای مردم سوریه و رفع نیازهای ایشان و آوارگان سوری در کشورهای همسایه اقدام به تامین نیازهای اساسی آنها از قبیل دارو، تجهیزات پزشکی، آمبولانس، مواد غذایی، آرد و غیره کرده است.

صالحی در ادامه با اشاره به نقش مهم علما و شخصیت‌های مذهبی سیاسی در ایجاد آرامش در سوریه گفت: ما بر این عقیده هستیم که ایجاد آرامش در سوریه و برقرای نشست میان دولت و معارضان در راستای وصول اهداف و مطالبات مردمی از اهم اقداماتی است که این جمع بزرگوار به خصوص علما و شخصیت‌های مذهبی و سیاسی می‌توانند نقش مهم و به سزایی در آن داشته باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان گفت:‌ یکی از اهم مشکلات ملل منطقه، سیاست‌های تجاوزگرانه رژیم صهیونیسیتی و نقش تخربیی آن در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، انسانی و... در منطقه است و در مقابل تنها راه و وسیله مقابله با توطئه‌های این رژیم مقابله و ایستادگی مردمی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر