کد خبر: 69695 A

هفدهمین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند به ریاست مشترک علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سلمان خورشید، وزیر امور خارجه جمهوری هند در تهران برگزار شد.

هفدهمین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند به ریاست مشترک علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سلمان خورشید، وزیر امور خارجه جمهوری هند در تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، متن بیانیه مشترک ایران و هند به این شرح است:

وزیر امور خارجه هند در مدت حضور در تهران با محمود احمدی نژاد، ریاست جمهوری اسلامی ایران، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری دیدار کرد.

در این نشست دو طرف در خصوص پیوندهای دو جانبه و مسائل منطقه ای دارای منافع مشترک بحث و رایزنی نمودند. دو طرف در خصوص شرکت هند در پروژه بندر چابهار که موجب اتصال به افغانستان و مشوقی برای توسعه اقتصادی افغانستان است بحث و تبادل نظر كردند. همچنین دو طرف ضمن حمایت از استقلال و تمامیت سرزمینی افغانستان، توافق كردند كه در خصوص شرایط توسعه در افغانستان با هم رایزنی كنند.

دو طرف بر اهمیت اتصال بیشتر میان روسیه، آسیای مرکزی و جنوبی از طریق کریدور بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب (INSTC) تاکید كردند.

دو طرف ضمن تأكید بر اهمیت افزایش همکاری با هدف گسترش روابط تجاری و بانکی، بررسی چشم انداز سرمایه گذاری مشترک در دو کشور را مورد توافق قرار دادند. دو طرف با توجه به توانایی های دو کشور در بخش صنعت و فناوری اطلاعات، بر تنوع بخشیدن به همکاری های خود در این خصوص توافق كردند.

در خصوص تحولات سوریه، دو طرف با ابراز نگرانی عمیق از ادامه خشونت بی وقفه در سوریه خواستار توقف خشونتها توسط همه طرف ها و حل مسائل خود به شیوه مسالمت آمیز از طریق رایزنی و در نظر گرفتن آرمان های مردم سوریه شدند. در این خصوص، دو كشور از اعلامیه ژنو که شامل طرح 6 مرحله ای کوفی عنان است حمایت نموده و از تلاش های اخضر ابراهیمی نماینده وی‍ژه سازمان ملل استقبال کردند.

در تاریخ 13 اردیبهشت ماه 1392، آقای سلمان خورشید مرکز فرهنگی هند درتهران را بازگشایی کرد.

همچنین در جریان این سفر، دو طرف تفاهم نامه های زیر را به امضاء رساندند:
1) تفاهم نامه فیمابین موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی جمهوری اسلامی ایران و اداره استاندارد هند (BIS)
2) تفاهم نامه فیمابین موسسه سرویس خارجی وزارت امور خارجه جمهوری هند و دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
3) تفاهم نامه فیمابین دولت جمهوری هند و دولت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در زمینه مدیریت منابع آبی
4) یادداشت تفاهم هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر