کد خبر: 74555 A

عراقچی در نشست خبری:

بحران سوریه راه حل نظامی ندارد/ بازداشت شدگان آذربایجانی به کشور خود بازگشتند/ از تمامیت ارزی عراق دفاع کردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور در نشست مطبوعاتی خود با اشاره به سفر رئیس جمهور به اتیوپی گفت: این سفر به منظور شرکت در اجلاس سران اتحادیه آٰفریقا انجام می شود و ایران عضو ناظر این اتحادیه است.

به گزارش خبرنگار ایلنا عراقچی با اشاره به اینکه برگزاری این اجلاس مصادف با پنجاهمین سالگرد تاسیس این اتحادیه است اظهار داشت: سازمان وحدت آفریقا نشانه استقلال و رهایی کشورهای آفریقایی از استعمارگران است و سالگرد تاسیس این اتحادیه به عنوان روز جهانی آٰفریقا شمرده می شود.

وی ادامه داد: سفر رئیس جمهور به اتیوپی در حال برنامه ریزی است اما همه ابعاد آن نهایی نشده است هر سال ایران به مناسبت روز جهانی آفریقا برنامه ای با شرکت سفارتخانه ها و نمایندگی های کشورهای آفریقایی در تهران برگزار می کند که این اتفاق امسال در 9 خرداد برگزار خواهد شد و وزیر خارجه ایران، سفیران و نمایندگی های کشورهای آفریقایی هم در آن حضور خواهند داشت.

مذاکرات جلیلی و اشتون شکست نخورد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی در رابطه با این که گفته می شود مذاکرات 25 اردیبهشت ایران و 1+5 شکست خورده است عنوان کرد:‌مذاکرات در استامبول بین جلیلی و اشتون و مذاکرات دو جانبه ای بود که برای بررسی ابعاد مختلف مذاکرات اصلی و در حقیقت برای دادن پاسخ های اشتون به پیشنهادات ایران که در آلماتی 2 ارائه شده بود تشکیل شد.

وی اضافه کرد:‌قرار بر این بود که اشتون مشورت های شش کشور را پس از اجلاس آلماتی و بعد از اینکه پیشنهادات ایران را شنیدند ظرف یک هفته ارائه دهند که این موضوع 40 روز به تاخیر افتاد ولی نهایتا انجام شد.

وی اضافه کرد:‌دو طرف اذعان داشتند مذاکرات مفید بوده و به شناخت دیدگاه های دو طرف کمک کرده است و قرار است که تماس ها ادامه پیدا کند تا زمان دور بعدی مذاکرات مشخص شود.

عراقچی در مورد زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات تصریح کرد: اگر کشورهای 1+5 ترجیح می دهند مذاکرات بعد از انتخابات صورت گیرد به خودشان بستگی دارد ولی ایران به هر حال برای ادامه مذاکرات در هر زمانی آماده است.

وی تاکید کرد: مذاکرات از نظر ایران شکست نخورده و ادامه پیدا خواهد کرد.

تعیین چارچوب همکاری ایران و آژانس در مذاکرات وین

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به مذاکرات وین گفت:‌این مذاکرات برای تعیین چارچوب همکاری های ایران و آژانس است چون ایران قرار است فراتر از تعهداتش براساس ام پی تی عمل کند و این مذاکرات سخت و پیچیده است که ده دور آن تا کنون برگزار شده و امیدواریم در دورهای بعدی گفتگو به نتیجه مورد نظر و مناسب رسیده شود.

وی تصریح کرد: مذاکرات شکست نخورده است.

عراقچی درباره اخراج دو نفر از دیپلمات های ایران از بوسنی است عنوان کرد: ماموریت این دونفر به پایان رسیده بود و به این جهت برگشتند و بحث اخراج مطرح نبوده است.

بازداشت شدگان آذربایجانی به کشور خود بازگشتند

وی در مورد آخرین وضعیت ایرانیان بازداشت شده در آذربایجان بیان کرد: ایران و آذربایجان دو کشور دوست و همسایه هستند و روابط بسیار گسترده ای دارند که نشان از تلاش و اراده دو کشور برای ادامه همکاری های کنونی است ولی گاهی اوقات سوءتفاهم هایی در روابط دو کشور به وجود می آید که ریشه این مسائل بیشتر در جاهایی است که خواهان گسترش روابط ما و آذربایجان نیستند.

عراقچی ادامه داد: اخیرا نیروهای امنیتی ایران دو نفر از اتباع آذربایجان را به دلیل تماس با عناصر ضد امنیتی دستگیر کردند و بعد از اینکه مراحل بازجویی و کسب اطلاعات انجام شد برای نشان دادن حسن نیت نها آنها را به دولت جمهوری آذربایجان تحویل دادند.

عراقچی با اشاره به بازداشت میکائیل کاظمی در آذربایجان اظهار داشت: او یکی از کارمندان استانداری اردبیل است که همراه یک هیات رسمی ایران در آذربایجان بوده و متاسفانه به دلیل سوءتفاهم بازداشت شده است ولی ایران این موضوع را پی گیری می کند و تماس ها با مقامات امنیتی و سیاسی آذربایجان ادامه دارد و ما امیدواریم سوءتفاهم زودتر برطرف شود و ایشان به کشور بازگردد.

بحران سوریه راه حل نظامی ندارد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور درباره تغییر موضع ترکیه نسبت به سوریه پس از سفر اردوگان به آمریکا تصریح کرد: بعد از این سفر شاهد تغییر در مواضع ترکیه نسبت به سوریه بودیم و دیده می شود که توجه و اعتقاد به راه حل سیاسی برای سوریه پررنگ تر شده است و ما از این دیدگاه استقبال می کنیم و همچنان که از ابتدا اعلام کرده بودیم معتقدیم بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید به راه حل سیاسی منتهی شود.

وی اضافه کرد: اگر به توصیه و تحلیل ایران در مورد سوریه توجه می شد بسیاری از کشتارها در سوریه اتفاق نمی افتاد اما به هر حال این تحول مثبت است و امیدواریم ایران وترکیه بتوانند برای کمک به حل مشکل سوریه گام های بیشتری بردارند و به عقیده ما مشورت های منطقه ای موثرتر از مشورت های فرامنطقه ای است و اگر کشورهایی که در بحران سوریه موثر هستند در مشورت ها شرکت کنند به حال سوریه مفیدتر خواهد بود به همین دلیل ما از نشست چهار جانبه ایران، مصر،‌عربستان و ترکیه استقبال کردیم.

عراقچی با اشاره اظهارات وزیر خارجه آلمان در مورد اصرار ایران برداشتن گزینه تسهیلات هسته ای تاکید کرد: قبل از اینکه او مخالفت با سلاح هسته ای را مطرح کند ایران موضع قاطع خود را در این باره اعلام کرده بود و فتوای رهبر در قبال این موضوع نیز وجود دارد که ایران هرگز به سمت سلاح های هسته ای نخواهد رفت و این موضع قاطع ایران است.

عراقچی در مورد اظهارات سفیر ایران در روسیه درباره امکان بازدید بازرسان آژانس از پارچین گفت:‌ایران براساس معاهده ام پی تی به مواردی که باید انجام دهد پایبند است و در انجام تعهدات خود هیچ کوتاهی نخواهد کرد.

وی اضافه کرد:‌ما فراتر از تعهداتمان براساس موافقت نامه پادمان اگر آژانس تقاضایی دارد مورد بررسی قرار میگیرد که بازرسی از پارچین هم در این قالب است.

وی اضافه کرد:‌درخواست های فراتر از تعهدات باید چارچوب و ساختار داشته باشد و دقیقا در آن چارچوب با مسائل برخورد شود و ایران فراتر از تعهدات خود اقدامی انجام نخواهد داد.

مخالفت کشورها با حضور ایران در کنفرانس ژنو

عراقچی در مورد مخالفت برخی کشورها نسبت به حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 عنوان کرد: کنفرانس ژنو 2 در حقیقت اثبات ایده ها و راهکارها و پیشنهادات ایران برای سوریه است و ما از روز اول معتقد به گفتگو بین دولت و مخالفان در سوریه بودیم و از این که اعتقادات بین المللی به تدریج به این سمت رفته است خوشحالیم.

وی تاکید کرد: امیدواریم نتایج اجلاس ژنو2 راهکاری باشد که مورد پذیرش مردم سوریه است و هیچ کس حق ندارد چیزی خلاف اراده مردم سوریه به آنها تحمیل کند. انتظار ما از ژنو 2 رسیدن به راهکار مورد پذیرش مردم است و لازمه موفقیت اجلاس فراگیر بودن آن است و ایران در همه ابتکاراتی که درباره موضوعات منطقه ای بوده همواره مشارکت سازنده و مثبتی داشته است و اگر در اجلاس ژنو2 از ایران دعوت شود حتما با نظر مثبت در آن شرکت خواهیم کرد.

عراقچی ضمن مثبت و سازنده ارزیابی کردن مذاکرات استامبول عنوان کرد: خانم اشتون قرار بود گفتگوهای خود را با 6 کشور انجام دهد و نتایج آن را به ایران ارائه کند.

از تمامیت ارزی عراق دفاع کردیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور در مورد حوادث اخیر عراق اظهار داشت:‌ما از تمامیت ارزی عراق دفاع کردیم و معتقدیم که این تمامیت ارزی باید مورد احترام باشد و اگر قرار است تحولاتی در مرزها صورت گیرد باید با موافقت دولت های مرکزی باشد.

وی اضافه کرد: امیدواریم در خصوص این تحرکات مشورت های لازم با ایران و دولت عراق صورت گیرد.

وی با تاکید براینکه درگیری های قومی و منطقه ای توطئه دشمنان جهان اسلام است افزود: هرگونه تشتت بین مذاهب و گروه های مذهبی محکوم است و این خطی است که در سوریه و عراق دنبال می شود و باید این توطئه شناخته شود و ما همواره سعی کرده ایم برای ایجاد آرامش و تفاهم بین گروه ها حرکت کنیم.

عراقچی با اشاره به حرکت های برخی کشورهای منطقه گفت: این نگرانی وجود دارد که کشورهایی با اقدامات خود به شعله ور تر شدن این آتش کمک کنند و از نظر ما هر گونه حمایت مالی و تسلیحاتی به گروه های متخافن محکوم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نامزدی جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری و تاثیر آن در مذاکرات 1+5 عنوان کرد:‌ تا قبل از انتخابات قرار مذاکره ای گذاشته نشده است.

وی در خصوص یاد داشت تفاهم ایران و آرژانتین در موضوع آمیا اظهار داشت: در این خصوص با آرژانتین یادداشت تفاهمی بین دو طرف امضا شد و وقتی مراحل قانونی تایید این یادداشت تفاهم صورت بگیرد اجرا خواهد شد.

وی اضافه کرد:‌براساس قوانین جمهوری اسلام تایید یادداشت تفاهم با مجلس نیست و در نهادهای دیگری صورت می گیرد ولی از نظر ما مراحل انجام شده و این یادداشت تفاهم قابل اجرا است.

عراقچی در ادامه این نشست عنوان کرد:‌مذاکرات ایران و آژانس یک مذاکرات جدی است و از آنجا که ایران قرار است فراتر از تعهدات خود با آژانس همکاری کند مشخص کردن چارچوب ها از حساسیت ویژه ای برخوردار است و ما بخش عظیمی از سند نهایی را بررسی کردیم و در مورد آن به توافق رسیدیم و بررسی بخش هایی از آن همچنان ادامه دارد و ما برای ادامه مذاکره آمادگی کامل داریم.

عراقچی ادامه داد: در زمینه مذاکرات ایران و 1+5 قرار بود اشتون با 6 کشور مشورت هایی را انجام دهد و نتیجه آن مشورت ها در مذاکرات اصلی مورد استفاده قرار بگیرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر