کد خبر: 75956 A

نزدیک به 20 هزار زائر و جهانگرد افغان در سه سال گذشته با همکاری بخش فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در غرب افغانستان به ایران سفر کرده‌اند.

نزدیک به 20 هزار زائر و جهانگرد افغان در سه سال گذشته با همکاری بخش فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در غرب افغانستان به ایران سفر کرده‌اند.

مسوولان سرکنسولگری ایران در هرات اعلام کردند که این تعداد افراد بیش‌تر برای شرکت در مراسم دینی مذهبی تقاضای ورود به ایران داشتند که با هماهنگی‌های صورت گرفته، در غالب کاروان‌های سیاحتی و زیارتی سفر کرده‌اند.

محمد‌علی رضوانی‌نژاد، مسوول فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در غرب افغانستان گفت: از سال 1389 هم‌زمان با سالروز جانگداز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) که برنامه‌های کاروانی سرکنسولگری آغاز شد، تاکنون بیش از 19 هزار تن از مردم هرات، غور و فراه در غالب 519 کاروان سیاحتی زیارتی به ایران اعزام شده‌اند.

وی افزود: برنامه اعزام مردم غرب افغانستان پس از درخواست‌های مکرر آنها مبنی بر شرکت در مراسم مذهبی و دیدار از اماکن تاریخی و زیارتی ایران آغاز شده است که تاکنون از روند خوبی برخوردار بوده است.

رضوانی‌نژاد هم‌چنین اظهار کرد که در این اواخر تقاضاهای مردم برای ایجاد کاروان‌ها افزایش پیدا کرده که این بیانگر موفقیت این برنامه است.

مسوول فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ولایات غربی افغانستان اضافه کرد: این کاروان‌ها تا حد زیادی از بازار سیاه ویزای ایران جلوگیری کرده است و باعث شده تا مردم با هزینه‌های بسیار ناچیز به ایرانگردی بپردازند.

این مقام دولتی ایران در افغانستان گفت: تشکیل کاروان‌های سفر به جمهوری اسلامی ایران توانسته در همبستگی میان ملت‌های دو کشور تاثیر مثبت فراوانی را برجای بگذارد و اشتراکات را هرچه بیش‌تر مستحکم سازد.

رضوانی‌نژاد تاکید کرد که این اقدامات بیانگر حسن نیت دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران نسبت به مردم افغانستان است.

رایزن فرهنگی ایران در غرب افغانستان هم‌چنین گفت: کاروان‌های سیاحتی زیارتی ایران برای مردم افغان به کار خود ادامه خواهند داد و هرگونه شایعاتی مبنی بر مسدود شدن این روند بی‌اساس است.

از سویی دیگر برخی از کسانی که در این کاروان‌ها شرکت دارند معتقدند که این برنامه تا حد زیادی رضایت مردم افغانستان را در بر داشته و مانع سفرهای غیرقانونی به ایران شده است. آنها بر این نظرند که به دلیل مشترکات مذهبی، زبانی و فرهنگی به ایران سفر می‌کنند و همواره اگر این تعامل وجود داشته باشد، دوستی‌ها و صمیمیت‌های مردم ایران و افغانستان افزایش پیدا خواهد کرد.

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در غرب افغانستان بیش‌ترین خدمات کنسولی را به مردم این کشور ارائه می‌دهد که این توانسته تا حد زیادی رضایت افغان‌ها را به بار آورد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر