کد خبر: 76081 A

عراقچی:

جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، بخش لاینفک سرزمین ایران است و تمامی اقدامات انجام گرفته در جزایر مزبور، در چارچوب حقوق حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به گزارش سالانه دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس و اتهامات و ادعاهای مطروحه در این گزارش درباره جمهوری اسلامی ایران گفت: این گزارش خود دلیل آشکاری است که شورای همکاری خلیج فارس با گذشت سی و دو سال و شکست بسیاری از سیاست‌هایش درقبال موضوعات مهم منطقه‌یی و بین‌المللی، از شناخت واقعیات اطراف خود عاجز است و به رغم نداهای خیرخواهانه جمهوری اسلامی ایران و برخی از اعضای همین شورا، هم‌چنان تحت تأثیر سیاست‌های منفی و غیرسازنده قرار دارد.

به گزارش ایلنا، سید عباس عراقچی افزود: تکرار مواضع مداخله‌جویانه در قبال مالکیت و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بر جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، هیچ‌گونه تأثیری بر واقعیت‌های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت؛ این جزایر بخش لاینفک سرزمین ایران است و تمامی اقدامات انجام گرفته در جزایر مزبور، در چارچوب حقوق حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جای تأسف است که شورای همکاری در گزارش خود در مورد مذاکرات هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5، ادعاهایی را مطرح کرده که از یک سو نشان‌دهنده بی‌اطلاعی و از سوی دیگر بیانگر نیات سوء برخی اعضای این شورا نسبت به حل و فصل مسالمت‌آمیز موضوعات مهم منطقه‌یی و بین‌المللی است.

وی هم‌چنین افزود: مداخله نکردن در امور داخلی سایر کشورها به‌ویژه همسایگان و پیروی از سیاست احترام متقابل از جمله اصول پایدار و ثابت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر