کد خبر: 85257 A

سبحانی در گفت‌وگو با ایلنا:

امیدواریم که همه طرف‌های موثر در مسائل سیاسی ایران در داخل کشور به روحانی به دیده مثبت نگاه کنند و فرصت دهند تا ایران و طرف‌های مربوطه به فرمول‌های مناسب برای عبور از مشکل دست یابند.

سفیر سابق لبنان در دولت اصلاحات گفت:برای مذاکره خوب با خارج از کشور باید مسائل داخلی حل شود. حل مشکلات اقتصادی، سیاست داخلی و تغییر رویکرد در دیپلماسی امکان مذاکره مطلوب و نتیجه بخش را فراهم خواهد کرد.

محمدعلی سبحانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در واکنش به اظهار نظر اخیر کا‌ترین اشتون مبنی بر اینکه تصمیم گیرنده نهایی در مورد حضور ایران در کنفرانس ژنو ۲ اخضر ابراهیمی است، اظهار داشت: اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در بحران سوریه است و طبیعی است که کا‌ترین اشتون چنین حرفی بزند. این مساله واضحی است و در موضوع سوریه، اخضر ابراهیمی دخالت دارد. همین طور در مورد ۱+۵ خانم اشتون نماینده است.

وی ادامه داد: البته همه دوست دارند که ایران در کنفرانس ژنو ۲ شرکت کند و به عنوان قدرت منطقه‌ای حضور داشته باشد ولیکن شرایط موجود و مواضعی که ایران و کشورهای اثرگذار جهان عرب دارند فاصله زیادی با هم دارد و فضای بیم و امید ایجاد کرده است.

سفیر سابق لبنان در دولت اصلاحات با بیان اینکه برای تحقق امید پدید آمده باید دیدگاه‌های ایران و کشورهای جهان عرب به یکدیگر نزدیک شود، خاطرنشان ساخت: زمانی که ایران می‌خواهد در کنفرانس ژنو شرکت کند باید بتواند نقش موثر داشته و کمک کند و صرف حضور ایران با نمایندگی روحانی نمی‌تواند اثرگذار باشد.

سبحانی در ادامه با تاکید بر اینکه تا زمان تشکیل دولت مستقر حضور ایران در کنفرانس ژنو نمی‌تواند موثر باشد، تصریح کرد: انتخابات سال ۹۲ اتفاق خاصی بود و به نظر می‌رسد که از طرف غرب نیز عجله‌ای وجود دارد زیرا غرب می‌خواهد هر چه زود‌تر با دولت روحانی کار کند و بگوید با دولت قبلی به توافقی نرسیده است.

این کار‌شناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه از قبل نیز زمینه‌ای برای حضور ایران در کنفرانس ژنو وجود نداشت، عنوان کرد: صرف حضور در اجلاس هدف نیست بلکه نشستن برای به دست آوردن نتیجه هدف اصلی اجلاس است. امروز که در سوریه درگیری گسترده شده و حضور ایران و حزب الله به صورت فیزیکی مورد ادعای غرب است در حالی كه از نظر واقعی چنین شرایطی وجود ندارد؛ حتی اگر نماینده روحانی در این نشست حضور داشته باشد کارگشا نیست.

وی ادامه داد: نمایندگان دولت ایران فعلا مشخص هستند و فرد جدیدی از طرف روحانی نمی‌تواند قانونا فعالیت رسمی را داشته باشد مگر اینکه در چارچوب فعالیت‌های غیررسمی اقداماتی صورت بگیرد.

سبحانی در واکنش به اظهارات اخیر آمانو مبنی بر اینکه موضع آژانس در قبال ایران نسبت به دولت روی کار آمده تغییر نخواهد کرد، خاطرنشان ساخت: البته آمانو هم در خصوص اعلام نظر خود عجله کرده است اینکه مواضع غرب نسبت به ایران تغییر می‌کند یا نه بستگی به نوع تعامل دولت بعدی با این موضوع و کشورهای غربی با این مساله دارد. آنچه مسلم است بر اساس شعار انتخاباتی روحانی و‌شناختی که از او وجود دارد اراده ایشان به دنبال تغییر است. رویکرد او، رویکرد برقراری رابطه با خارج از ایران و کشورهای جهان است.

وی در ادامه افزود: البته ما امیدواریم که همه طرف‌های موثر در مسائل سیاسی ایران در داخل کشور به روحانی به دیده مثبت نگاه کنند و فرصت دهند تا ایران و طرف‌های مربوطه به فرمول‌های مناسب برای عبور از مشکل دست یابند.

سبحانی پیروزی روحانی در انتخابات را فرصتی برای تفاهم ملی دانست و یادآور شد: برای برقراری تفاهم ملی نیاز به زمان و همکاری طرف هاست؛ نیاز به جدیت و اراده رئیس جمهور است و اگر لجاجت‌ها و برخوردهایی که در مذاکرات دولت قبلی با ۱+۵ بود ادامه پیدا کند و مذاکره فقط برای مذاکره انجام شود طبیعی است که به اصطلاح نمی‌توان این امید را به صورت جدی حفظ کرد.

سفیر سابق لبنان همچنین در تحلیل انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ تشریح کرد: من از انتخابات متوجه می‌شوم که مردم یکپارچه در کشور با یک فهم مشترک به روحانی رای دادند تا مشکلات سیاسی و اقتصادی با هم حل شود. رای روحانی نشان داد که دغدغه مردم نه فقط آزادی خواهی و حقوق مدنی که اقتصاد و حل بحران‌های شدید اقتصادی است.

سبحانی به پیش نیازهای حل مشکلات اقتصادی اشاره کرده و تصریح کرد: نکته این است که مشکلات اقتصادی ما پیش نیازهایی دارد و اگر پیش نیاز‌ها صورت نگیرد امکان توفیقات بسیار زیاد از بین می‌رود. پیش نیاز حل مشکل در داخل است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از مطالبات اصلی مردم شکست شدن فضای امنیتی است خاطرنشان ساخت: یکی از مطالبات اصلی مردم شکسته شدن فضای امنیتی است که همین مساله می‌تواند مانعی برای وحدت ملی ایجاد کرده و مشکل ایجاد کند. دولت برای نداشتن دغدغه و پرداختن به مسائل داخلی نیاز دارد که این فضای امنیتی را کمرنگ کند.

سفیر سابق لبنان با تاکید بر اینکه دولت برای انجام مذاکرات موفق نیاز به حمایت و پشتیبانی مردمی دارد، خاطرنشان ساخت: وقتی مطالبه کمرنگ شدن فضای امنیتی از سوی مردم پاسخ نگیرد دولت در شرایطی که می‌خواهد با دیگر کشور‌ها تعامل داشته باشد دچار مشکل خواهد شد اما در صورتی كه مطالبات اصلی مردم پاسخ داده شود نشانه این است که فضای امنیتی و فشار برطرف شده و همه اندیشه‌ها در جهت مدیریت بهتر پیش می‌رود.

وی در پایان افزود: در سیاست خارجی هم بیم است و هم امید. وقتی حمایت مردمی در مذاکرات کشوری با کشور دیگر وجود نداشته باشد مذاکرات نتیجه بخش نخواهد بود. برای مذاکره خوب با خارج از کشور باید مسائل داخلی حل شود. حل مشکلات اقتصادی، سیاست داخلی و تغییر رویکرد در دیپلماسی امکان مذاکره مطلوب و نتیجه بخش را فراهم خواهد کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر