کد خبر: 90115 A

نماینده سازمان ملل در عراق:

آنچه که نگرانی‎های روزافزونی را به دنبال داشته است، موارد نقض حقوق‎ بشر در اردوگاه حریه عراق توسط سران این اردوگاه است. صد‌ها گزارشی که به طور روزانه‎ مورد بررسی قرار گرفته ‎و می‌‎گیرند، بیانگر این حقیقت است که زندگی افراد در اردوگاه حریه به شدت تحت کنترل قرار دارد.

نماینده ویژه سازمان‎ ملل متحد در عراق با انتقاد از رهبران گروهک تروریستی منافقین، آن‌ها را به ارتکاب نقض حقوق‎ بشر در اردوگاه «حریه» این کشور متهم کرده است.
به گزارش ایلنا به نقل از پرس تی‌وی، مارتین کوبلر که به زودی ماموریتش در عراق به پایان خواهد رسید، طی سخنانی خطاب به شورای امنیت سازمان ‎ملل، در این‌باره گفت: «آنچه که نگرانی‎های روزافزونی را به دنبال داشته است، موارد نقض حقوق‎ بشر در اردوگاه حریه عراق توسط سران این اردوگاه است. صد‌ها گزارشی که به طور روزانه‎ مورد بررسی قرار گرفته ‎و می‌‎گیرند، بیانگر این حقیقت است که زندگی افراد در اردوگاه حریه (که پیش از این با نام اردوگاه آزادی معروف بوده است) به شدت تحت کنترل قرار دارد.»
نماینده ویژه سازمان‎ ملل در عراق در ادامه افزود: «تعداد قابل توجهی از اهالی این اردوگاه به ناظران سازمان ‎ملل گفته‎اند که آن‌ها برای ترک این اردوگاه آزاد نیستند. این افراد تصریح کرده‎اند که آن‌ها برای مشارکت در روند اسکان سازمان ‎ملل که از جانب کمیساریای عالی پناهندگان این سازمان (UNHCR) انجام می‌‎شود یا برای برقراری تماس با اعضای خانواده خود که در خارج از عراق هستند و حتی برای برقراری تماس با دیگر بستگان خود که در محیط اردوگاه حضور دارند، به شدت با محدودیت رو‌به‌رو هستند.»
کوبلر همچنین تصریح کرد که برخی از اعضای گروهک تروریستی منافقین از محروم شدن خود از مراقبت‎های پزشکی و درمانی که به دستور رهبران و سران اردوگاه انجام شده است، شکایت دارند.
گروهک تروریستی منافقین توسط بسیاری از جوامع بین‎المللی به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌‎شود.
اعضای گروهک تروریستی منافقین در سال ۱۹۸۶ میلادی از ایران فرار کرده و به عراق رفتند و در آن‎جا از حمایت صدام دیکتاتور معدوم این کشور برخوردار شدند.
اعضای گروهک منافقین پس از برخورداری از حمایت دیکتاتور سابق عراق، اردوگاه اشرف را در نزدیکی مرز با ایران برپا کردند.
سازمان ‎ملل متحد و بغداد در دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی درباره جابه‌جایی حدود سه هزار تن از اعضای گروهک تروریستی منافقین از اردوگاه عراق جدید (که سابقا با نام اردوگاه اشرف شناخته می‌‎شد) واقع در استان دیاله، به اردوگاه حریه که سابقا یک پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‎المللی بغداد بود، موافقت کردند.
سازمان‎ملل در صدد است تا اعضای گروهک تروریستی منافقین را به یک کشور ثالث اعزام کند.
این طرح سازمان ‎ملل متحد در راستای توافقی است که در زمینه تسهیل اخراج کامل اعضای این گروه از عراق، با بغداد صورت گرفته است.
کوبلر در ماه ژوئن اعلام کرد که ۷۱ تن از اعضای گروهک تروریستی منافقین به آلبانی منتقل شدند و آلمان نیز پیشنهاد پذیرش حدود ۱۰۰ تن از اعضای این گروه را مطرح کرده است.

گروهک تروریستی منافقین به دلیل اقدام‌های تروریستی و جنایت‎کارانه‎ای که علیه شهروندان و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران انجام داده، بسیار بدنام است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر