کد خبر: 91764 A

سفیر ایران در شورای امنیت سازمان ملل:

مواضع و اقدامات مقامات رژیم صهیونیستی علیه ایران ظرف هفته های اخیر نشانه نگرانی عمیق آنها از شرایط بوجود امده است که بحران داخلی و انزوای منطقه ای این رژیم را تشدید خواهد کرد.

سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک با اشاره به اقدام اروپا در قراردادن نام حزب الله لبنان در لیست تروریست ها گفت: البته این اقدام تاثیری بر روی ویژگیهای مردمی و محبوبیت حزب الله نخواهد گذاشت چون حزب الله بخشی از ساختار اجتماعی - سیاسی لبنان بوده و به عنوان یک نیروی مشروع در مقاومت علیه تجاوزات رژیم صهیونیستی محسوب می شود، اما این امر شرایط را در خاورمیانه پیچیده تر خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک،در جلسه شورای امنیت این سازمان که برای بررسی شرایط در خاورمیانه تشکیل شده بود،تصریح کرد: در حالی که متهم ردیف اول اقدامات تروریستی در منطقه و جهان یعنی رژیم صهیونیستی از مصونیت در پاسخگوئی برخوردار است، اتحادیه اروپا سمبل مقاومت در برابر تجاوز یعنی شاخه نظامی حزب الله لبنان را در فهرست گروههای تروریستی قرار می دهد.

سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان با اشاره به اقدامات تروریستی متعدد رژیم صهیونیستی بر علیه مردم فلسطین، لبنان و همچنین دانشمندان هسته ای کشورمان افزود: رژیم اسرائیل با فرافکنی سعی دارد دیگران را به تروریسم متهم نماید و متاسفانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بستن چشمهای خود بر روی اقدامات رژیم صهیونیستی، با بهانه ها و اتهامات واهی شاخه نظامی حزب الله لبنان را متهم می نمایند.

وی تاکید کرد: البته این اقدام تاثیری بر روی ویژگیهای مردمی و محبوبیت حزب الله نخواهد گذاشت چون حزب الله بخشی از ساختار اجتماعی - سیاسی لبنان بوده و به عنوان یک نیروی مشروع در مقاومت علیه تجاوزات رژیم صهیونیستی محسوب می شود، اما این امر شرایط را در خاورمیانه پیچیده تر خواهد کرد و از اینرو اتحادیه اروپا با عمل به مسئولیتهای خود در قبال شرایط منطقه در این تصمیم خود تجدید نظر نماید.

غلامحسین دهقانی در پاسخ به ادعاهای نماینده رژیم صهیونیستی تصریح کرد: مردم ایران در انتخابات اخیر ریاست جمهوری با مشارکت بالای 70 درصدی خود نمونه عینی مردمسالاری را به نمایش گذاشتند و انتخابات اخیر ظرفیتهاو قابلیتهای بزرگ ملت ایران برای برخورد با موانع ایجاد شده در عرصه بین المللی را نشان داد و طبیعی است رژیمی مانند اسرائیل نمی تواند این حرکت عظیم ملت ایران را تحمل کند وبیش از حد عصبانی است لذا بهر وسیله ممكن سعی می كند با وارونه جلوه دادن واقعیت ها در مورد انتخابات ایران و تحولات منطقه برا ی خود مفری بیابد.

وی تاکید کرد: مواضع و اقدامات مقامات رژیم صهیونیستی علیه ایران ظرف هفته های اخیر نشانه نگرانی عمیق آنها از شرایط بوجود امده است که بحران داخلی و انزوای منطقه ای این رژیم را تشدید خواهد کرد.

سفیر ومعاون نماینده دائم کشورمان افزود:ماهیت برنامه هسته ای ایران صلح امیز است و با تعهدات بین المللی کشورمان در تطابق کامل می باشد. جمهوری اسلامی ایران ایران علاوه بر اینکه عضو ان پی تی می باشد،عضو کلیه ترتیبات بین المللی منع استفاده از سلاحهای کشتار جمعی نیز می باشد و به همه تعهدات ناشی از این مقررات پایبند می باشد در حالیکه رژیم صهیونیستی به هیچ یک از مقررات و ترتیبات در مورد سلاحهای کشتار جمعی پایبند نبوده و این امر بر همگان روشن می باشد در همین چارچوب جمهوری اسلامی ایران از ایده خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای قویا حمایت می کند.

غلامحسین دهقانی در ادامه نگرانی جنبش عدم تعهد از اقدامات غیر قانونی رژیم اسرائیل در سرزمینهای اشغالی از جمله شهرکسازیهای گسترده این رژیم و استفاده افراطی از زور علیه شهروندان فلسطینی را به اطلاع اعضای شورای امنیت رساند و افزود: رژیم اسرائیل با این اقدامات غیر قانونی خود نشان داد تمایلی برای احترام به حقوق بین الملل نداشته و این روند چشم انداز رسیدن به یک صلح عادلانه،بادوام و جامع در خاورمیانه را تضعیف نموده و صلح و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار خواهد داد.

سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: جنبش عدم تعهد از شورای امنیت سازمان ملل می خواهد که به مسئولیتهای خود عمل کرده و رژیم اسرائیل را مجبور به توقف همه اقدامات غیر قانونی در سرزمینهای اشغالی که با حقوق بین المللی و روند صلح و ارامش مغایر می باشد،نماید.

غلامحسین دهقانی در پایان خاطر نشان ساخت: جنبش عدم تعهد اقدام رژیم اسرائیل در حمله علیه سوریه در تاریخ پنجم می سالجاری میلادی را با شدید ترین لحن محکوم نموده و از شورای امنیت می خواهد تا ضمن محکوم نمودن این تجاوز،اقدامات ضروری را برای جلوگیری از تکرار مجدد این قبیل تجاوزات به کار گیرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر