کد خبر: 922 A

مطهرنیا در گفت‌و‌گو با ایلنا:

اظهارات معاون نخست وزیر سوریه مبنی بر تحول در ساختار این کشور آن هم با حذف بشاراسد از قدرت، در واقع عقب نشینی در برابر مخالفان محسوب می‌شود.

یک کار‌شناس مسائل سوریه تاکید کرد: اظهارات معاون نخست وزیر سوریه مبنی بر تحول در ساختار این کشور آن هم با حذف بشاراسد از قدرت، در واقع گام مهمی در عقب نشینی در برابر مخالفان محسوب می‌شود.

مهدی مطهرنیا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به طرح استعفای احتمالی بشاراسد از قدرت خاطرنشان کرد: این موضوع از دو جهت قابل اهمیت است اولا که می‌توان گفت این موضوع نزدیک به طرح عربستان بوده و دیگر اینکه بیان این مساله از سوی معاون نخست وزیر سوریه آن هم در جغرافیای مکانی همچون روسیه اهمیت این مساله را صد چندان می‌کند.

مطهرنیا افزود: عقب نشینی ساختار سوریه در ارتباط باگفت‌و‌گوهای آینده این کشور بدون حضور بشاراسد به نوعی یک سیاست دیر هنگام تلقی می‌شود چراکه در این صورت مخالفان نیز در دنبال کردن اهداف مورد نظر خود از جایگاه برتری برخوردار می‌شوند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با عنایت به آنچه اوباما در آخرین موضع گیری خود بیان کرد هرگونه نقل و انتقال مواد شیمیایی به سوریه به عنوان خط قرمزی برای آمریکا مطرح شد بنابراین پیش بینی می‌شود کشورهای فرامنطقه‌ای که از مخالفان بشاراسد حمایت می‌کنند، چنین موضعی را که از سوی معاون نخست وزیر سوریه مطرح شده است، مورد توجه عملیاتی قرار نخواهند داد، چراکه این اقدام را مساله جدیدی تلقی نمی‌کنند و تنها اعمال فشارهای آن‌ها افزایش خواهد یافت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر