کد خبر: 11194 A

«نامگذاری بیستم مهرماه به عنوان روز ملی كاهش اثرات بلایای طبیعی از وجوه گوناگونی دارای اهمیت بوده و ضروری است با گرامیداشت این مناسبت، بیش از پیش راهكارهای كاهش اثرات آسیب‌ها و بلایای طبیعی مورد توجه جدی قرار گیرد.

رییس‌جمهور با صدور پیامی به مناسبت روز ملی كاهش اثرات بلایای طبیعی، آگاهی‌بخشی و وجود مدیریتی قوی و كارآمد و همكاری و همفكری همه دست‌اندركاران را از عوامل موثر و كارساز در پیشگیری و كاهش خسارت دانست.

به گزارش ایلنا، متن پیام محمود احمدی‌نژاد بدین شرح است:

«نامگذاری بیستم مهرماه به عنوان روز ملی كاهش اثرات بلایای طبیعی از وجوه گوناگونی دارای اهمیت بوده و ضروری است با گرامیداشت این مناسبت، بیش از پیش راهكارهای كاهش اثرات آسیب‌ها و بلایای طبیعی مورد توجه جدی قرار گیرد.

آسیب‌شناسی شهرها و روستاهای كشور در برابر سوانح و بلایای طبیعی از جمله مسائل مهمی است كه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همواره مورد مطالعه، برنامه‌ریزی و اهتمام جدی قرار گرفته است اما به فضل خدا این موضوع در نظام برنامه‌ریزی دولت‌های نهم و دهم به جدّ مورد توجه قرار گرفته و گامهای اساسی در راه مهار و مقابله با عواقب ناگوار اینگونه حوادث برداشته شده است كه تا نقطه مطلوب، این حركت امید بخش تداوم خواهد یافت.

وقوع حوادث غیرمترقبه و ناگهانی كه متأسفانه اخیراً شاهد آثار دردناك آن در استان آذربایجان شرقی بودیم. گذشته از پیامدهای عاطفی و تألمات روحی آن، اثرات فراوانی بر اقتصاد كشور دارد. از همین رو، این حوادث بیش از هر چیز نیازمند برخورد عالمانه و تشریك مساعی همه دستگاههای ذیربط است. بدون تردیدآگاهی بخشی و وجود مدیریتی قوی و كارآمد و همكاری و همفكری همه دست‌اندركاران، از عوامل مؤثر و كارساز در پیشگیری و كاهش خسارات است.

شایسته است با نگاه دانش‌محور و با بهره‌گیری هرچه بیشتر از یافته‌های علمی و تجارب بدست آمده، كلیه شهرها و مناطق روستایی كشور در برابر مخاطرات ناشی از پدیده‌های مصونیت یافته و خسارات جانی و مالی آنها در برابر حوادث طبیعی مطابق با استانداردهای جهانی به حداقل ممكن كاهش یابد.

این روز فرصت مغتنمی است تا از زحمات و تلاش‌های همه مسئولان و دست‌اندركاران امور امدادی، كارگروه‌های تخصصی ملی و استانی، مدیریت بحران و كارشناسان امور حوادث، بازسازی و بازتوانی مناطق آسیب‌دیده قدردانی و سپاسگزاری شود. امید است با برنامه‌ریزی و تلاش هرچه بیشتر دست‌اندركاران امر روز به روز شاهد كاهش اثرات بلایای طبیعی در كشور باشیم.

با پاسداشت مجدد این روز و تقدیر از همه كسانی كه در این امر خطیر تلاش می‌كنند سعادت و سلامتی و اعتلای نام میهن اسلامی و ملت بزرگوار ایران را از درگاه خداوند بزرگ مسألت دارم.»

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر