کد خبر: 1262 A

رییس جمهور در حاشیه بازدید از مناطق زلزله زده:

خانه‌های روستاهای زلزله زده به گونه‌ای بود که اگر زلزله هم نمی‌آمد باید بازسازی می‌شد/مناطق زلزله زده به گونه‌ای ساخته شود که به شهر‌ها و روستاهای الگو و نمونه تبدیل شده و وضعیت مردم به شرایط عادی برگردد.

رییس جمهور با بیان اینکه دولت و همه ملت ایران در غم مردم آذربایجان شرقی شریک هستند و می‌خواهند در جهت رفع مشکلات مردم زلزله زده یاری رسانند، گفت: امیدوارم زندگی مردم در مناطق زلزله زده هر چه سریع‌تر آرامش مورد نظر خود را پیدا کند.
به گزارش ایلنا، محمود احمدی‌نژاد پیش از ظهر امروز (جمعه) در جریان سفر به استان آذربایجان شرقی و در حاشیه بازدید از دو روستای زلزله زده زغن آباد و زنگ آباد از توابع شهرستان ورزقان که کانون اصلی زلزله بودند در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با بیان اینکه خدا را شاکرم که توفیق حضور در مناطق زلزه زده آذربایجان شرقی را عنایت نمود و توانستم از نزدیک با مردم این روستا‌ها دیدار کنم، ‌گفت: ان شاءالله روند خدمت رسانی به مردم این مناطق سرعت بیشتری خواهد یافت و اگر نواقصی هم وجود دارد با کمک مردم و همیاری همه دستگاه‌ها برطرف شود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه زلزله آذربایجان شرقی در منطقه وسیعی شکل گرفته و در حقیقت به واسطه این زلزله همه ضوابط اجتماعی و زندگی مردم بر هم خورده است، ‌گفت: زلزله حادثه‌ای است که با پیشامد آن همه ناراحت و غصه دار می‌شوند اما امروز همه ملت بسیج شده‌اند تا با کمک خود هر چه زود‌تر آن میزان از آثاری را که قابل رفع است برطرف کنند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه در اثر این زلزله جمع کثیری از هموطنان ما از دنیا رفتند که جای آن‌ها دیگر پر نخواهد شد، تصریح کرد: ‌امیدوارم خدای متعال، رحمت و برکات خود را بر بازماندگان نازل کرده و به شیوه دیگری این خسارت‌ها جبران شود.

رییس جمهور با بیان اینکه همه خواهان کمک رسانی و تلاش هستند تا شرایط را به وضعیت مناسب برسانند، خاطر نشان کرد: از مهم‌ترین کار‌ها در مناطق زلزله زده، بازسازی منازل مسکونی است؛ زیرا همانگونه که مقام معظم رهبری اشاره داشتند سرما در این مناطق زودرس است و باید هر چه سریع‌تر کار احداث منازل و کمک رسانی به مردم سریع‌تر انجام شود.

وی افزود: البته به طور موقت چادر‌ها احداث شده اما باید این چادر‌ها نیز به وسایل گرمایی و ایمن سازی در برابر بارش‌های فصل سرما مجهز شوند.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه ‌همه باید بسیج شویم تا خانه‌های مردم به سرعت در این مناطق ساخته شود، اظهار داشت: کارهایی شروع شده و امروز نیز در جلسه‌ای که با مسئولان داریم چند تصمیم کلان و اساسی در راستای سرعت دادن به روند کار‌ها در مناطق زلزله زده خواهیم داشت تا قبل از رسیدن سرما و آسیب رساندن به مردم بتوانیم خانه‌ها را آماده و برای دام و احشام مردم نیز فکر مناسبی داشته باشیم.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه مردم مناطق زلزله زده به لحاظ ایمانی، فرهنگی و توانایی‌های فردی و اجتماعی بسیار قوی هستند و می‌دانند چگونه با طبیعت این مناطق زندگی کرده و از همین مناطق روزی خود را به دست بیاورند، گفت: دولت، ‌ مردم و اهالی مناطق زلزله زده باید دست به دست هم داده و کمک کنیم تا این منطقه را بهتر از قبل بسازیم.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه خانه‌های روستاهای زلزله زده به گونه‌ای بود که اگر زلزله هم نمی‌آمد باید بازسازی می‌شد، خاطر نشان کرد: امروز طرح مقاوم سازی مسکن در سراسر کشور در حال اجراست و هر نقطه‌ای از کشور که تاکنون مقام سازی شده اگر در آن مناطق زلزله‌ای رخ داده از لحاظ زندگی انسانی تقریبا با مشکلی مواجه نبودیم.

رییس جمهور اظهار امیدواری کرد: مناطق زلزله زده به گونه‌ای ساخته شود که به شهر‌ها و روستاهای الگو و نمونه تبدیل شده و وضعیت مردم به شرایط عادی برگردد.

رییس جمهور همچنین خاطر نشان کرد: با برنامه ریزی و هماهنگی‌هایی که با مسئولان آواربرداری در مناطق زلزله زده به عمل آمده مقرر شده عملیات آواربرداری با نظارت مردم به گونه‌ای انجام شود که حداکثر وسایل و اموال مردم مورد استفاده قرار گیرد.

احمدی‌نژاد همچنین بر لزوم رفع مشکلات بهداشتی و آبرسانی به مناطق زلزله زده نیز تاکید کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر