کد خبر: 12741 A

احمدی‌نژاد در دیدار علی اف:

در طول تاریخ نمی‌توانیم دو ملت را پیدا کنیم که همانند ایران و آذربایجان در کنار یکدیگر باشند و باید دوستی بین دو کشور را بیش از گذشته تقویت کنیم.

رییس‌جمهوری اسلامی ایران در دیدار رییس جمهور آذربایجان با تأکید بر اینکه هیچ عاملی نمی‌تواند ملت‌های ایران و آذربایجان را از یکدیگر جدا کند، تصریح کرد: روابط ایران و آذربایجان برادرانه و بسیار عمیق و گسترده است و توطئه‌ و هیاهوی دشمنان نمی‌توانند خدشه‌ای در آن وارد کند.

به گزارش ایلنا، محمود احمدی‌نژاد بعد از ظهر دوشنبه در دیدار الهام علی‌اف همتای آذربایجانی خود با بیان اینکه ایران و آذربایجان برخلاف خواسته تمامی شیاطین و دشمنان با یکدیگر رابطه برادرانه داشته و از نقاط اشتراک فراوانی برخوردار می‌باشند، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از استقلال، پیشرفت و امنیت آذربایجان حمایت کرده و پیشرفت ملت آذربایجان را پیشرفت خود دانسته و از آن خوشحال می‌شود.
دکتر احمدی‌نژاد با تأکید بر گسترش بیش از پیش روابط و ارتباطات دو کشور و دو ملت و لزوم تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، برق، آب و بازرگانی تصریح کرد: باید تمامی ظرفیت‌های همکاری میان دو کشور را شناسایی و آن‌ها را در راستای پیشرفت و رفاه دو ملت فعال سازیم.

رییس‌جمهور با تاکید بر تقویت و افزایش ارتباطات فرهنگی میان دو کشور گفت: ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای تبلیغ و تقویت فرهنگ اسلامی در آذربایجان وجود دارد و دو کشور می‌توانند در جهت تقویت فرهنگ و تربیت اسلامی با یکدیگر تبادل نظر و تجربه داشته باشند.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به ضرورت تحکیم و تقویت روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف گفت: دشمنان ایران و آذربایجان از پیشرفت دو ملت ناراحت بوده و به دنبال ضعف ما هستند، تا بتوانند سلطه خود را اعمال کنند اما دو کشور بدون هیچ محدودیتی می‌توانند در کنار یکدیگر، اقدامات بزرگی را به سود ملت‌های خود انجام دهند.

رییس‌جمهور تأکید کرد: باید فرهنگ اسلامی خود را تقویت و ترویج کنیم، چرا که اگر فرهنگ دینی خود را تقویت کنیم، دشمنان نمی‌توانند صدمه و آسیبی به ملت‌های ما وارد کنند.

رییس‌جمهور همچنین بر همکاری دو کشور در عرصه‌های بین‌المللی تاکید کرد و اظهار داشت: همکاری‌های ایران و آذربایجان بعنوان دو کشور مستقل در مجامع بین‌المللی به نفع ملت‌های دو کشور و حتی ملت‌های منطقه است.

الهام علی‌اف رییس‌جمهور آذربایجان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه ایران و آذربایجان دارای ریشه‌های، فرهنگی و دینی مشترکی هستند، گفت: سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به باکو پیامی برای همه کسانی است که در صدد بر هم زدن روابط برادرانه ایران و آذربایجان هستند.

رییس جمهور آذربایجان اتحاد دو کشور را عامل مهمی در مناسبات دنیا دانست و گفت: در طول تاریخ نمی‌توانیم دو ملت را پیدا کنیم که همانند ایران و آذربایجان در کنار یکدیگر باشند و باید دوستی بین دو کشور را بیش از گذشته تقویت کنیم.

الهام علی‌اف خطاب به دکتر احمدی‌نژاد همواره به شخصیت جنابعالی احترام گذاشته و ارتباطات دوستانه و برادرانه شما را موجب اقدامات بزرگ برایی نزدیک کردن دو ملت می‌دانم، گفت: ایران و آذربایجان همسایگان خوبی برای یکدیگر هستند و هرگز اجازه نمی‌دهند دیگران مناسبات ما را تحت تأثیر قرار دهند.

وی همچنین حضور دکتر احمدی‌نژاد در اجلاس سران اکو را موجب تقویت این اجلاس برشمرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر