کد خبر: 21262 A

رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

قانون هدفمندی یارانه‌ها به نحو صحیح و کامل اجرا نشد/حکمرانی خوب بدون حکمران خوب معنایی نخواهد داشت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به علل شکل گیری فساد سه هزار میلیارد تومانی گفت: یکی از مسائلی که زمینه اینگونه فساد‌ها را فراهم می‌آورد، عریض و طویل بودن دامنه اختیارات و مسئولیت‌های دولت است. من شخصا هیچ اعتقادی به دولت بزرگ ندارم، چرا که مستعد فساد، تنبلی و قانون گریزی است.

به گزارش ایلنا، حجه الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در در دیدار صمیمانه با دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه سخنان خود را با مروری بر وضعیت نظام‌های سیاسی مسلط دنیا آغاز کرد و گفت: امروزه همه جوامع بشری برای موفقیت و کارآمدی خود، سازوکارهایی را طراحی کرده‌اند که در علم‌هایی نظیر مدیریت و فلسفه سیاسی متبلور می‌شود. این علوم با مطرح کردن سیستم‌ها، کارکرد‌ها، روش‌ها و ساختار‌ها درصدد برمی آیند تا به تبیینی از شرایط و امکانات دست بزنند تا سلامت اداری، سیاسی و اقتصادی تا حد زیادی تامین شود

حکمرانی خوب بدون حکمران خوب معنایی نخواهد داشت

وی با اشاره به این نکته که امروزه دانش مدیریت، گران‌ترین دانش و پراهمیت‌ترین شاخه علوم انسانی است افزود: علیرغم بروز و ظهور دانش مدرن مدیریت در غرب و همچنین تجربه‌های قوی مدیریتی در اداره جوامع غربی، مشاهده می‌شود که همچنان نواقصی اساسی وجود دارد. شما اگر ایالات متحده را به عنوان بهترین و پیشرفته‌ترین جوامع غربی در نظر بگیرید، متوجه می‌شوید که در‌‌ همان جامعه پیشرفته، جنبش اعتراضی وال استریت شکل می‌گیرد که مدعی هستند یک درصد دارند حقوق نود و نه درصد را ضایع می‌کنند.


پورمحمدی با نام بردن از «حکمرانی خوب» به عنوان قوی‌ترین الگوی معاصر غربی درباره مدیریت سیاسی و اجتماعی افزود: ما به عنوان پیروان اهل بیت تنها به حکمرانی خوب نمی‌اندیشیم، بلکه برای ما حکمران خوب هم از اهمیت برخوردار است. چیزی که از آن به عنوان نظریه حکومت صالحان نام می‌بریم مصداق حکمران خوب است که مکمل حکمرانی خوب است.
وی ادامه داد: حکمرانی خوب بدون حکمران خوب معنایی نخواهد داشت. به همین دلیل است که می‌بینید وقتی کشوری با امکانات، ثروت و ساختارهای پیشرفته همانند ایالات متحده وقتی به دست کسی مثل جورج بوش پسر می‌افتد، به کشورهای دیگر حمله می‌کند و خون بی‌گناهان را می‌ریزد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان این نکته که در کنار قانون خوب باید مجریان خوب هم باشند گفت: نقش ناظران در جامعه اداری و سیاسی کشور به مثابه یک تذکر دهنده است و آن‌ها نمی‌توانند به جای مجری قانون بنشینند و کار او را انجام دهند. چرا که کار نظارتی معطوف به تذکر است و اگر مشاهده می‌شود در بعضی اوقات پس از تذکر نیز، تخلف ادامه دارد به خاطر عدم نهادینه شدن فرهنگ نظارت پذیری و همچنین نبود نظارت و بازرسی درونی است.

قانون هدفمندی یارانه‌ها به نحو صحیح و کامل اجرا نشد

وی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان که قضاوتش را در مورد کارنامه دولت نهم و دهم پرسیده بود گفت: برای قضاوت در مورد هر امری نیاز به شاخص و مقیاس داریم و در نبود این دو سنجه، هر چیزی گفته شود کلی است. دولت‌های نهم و دهم دارای نقاط قوت و ضعفی بوده و هستند. توجه به نقاط محروم، گسترش فرهنگ کار و تلاش، تغییر چرخه مدیران کشور، توزیع درآمد‌ها در میان اقشار کم برخوردار و همچنین افزایش ساخت و سازهای عمرانی را می‌توان به عنوان نقاط قوت نام برد.

پورمحمدی با اشاره به نحوه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های دولت افزود: این قانون برای ایجاد تعادل و توازن اقتصادی در کشور طراحی شده بود و با توجه به درآمدهای سرشار ارزی دولت از محل فروش نفت، منابع قابل توجهی هم داشت. اما این قانون به نحو صحیح و کامل اجرایی نشد و می‌توان گفت بخشی از ناکامی اقتصادی این روز‌ها، حاصل اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه‌ها است.

توسل به فرهنگ عاشورایی، تهدیدات اسرائیل را بی‌اثر می‌سازد

حجه الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد علت خصومت آمریکا و تهدیدات نظامی اسرائیل علیه ایران گفت: ایالات متحده دارای خوی استکباری است و فکر می‌کند چون پول، قدرت و توان دارد، باید حرف رقیب و مخالف خود را در نطفه خفه کند. اسرائیل هم که اصولا بر اساس تجاوز و جنگ افروزی تاسیس شده است و از اینچنین رژیمی انتظار دیگری نمی‌توان داشت. البته تجربه سی و سه ساله به ما می‌گوید که با توسل به فرهنگ عاشورایی و پیام حسینی، هیچ عاملی نمی‌تواند آرمان و اهداف ما را مورد تعرض قرار دهد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به پرسش دیگری با اشاره به علل شکل گیری فساد سه هزار میلیارد تومانی گفت: یکی از مسائلی که زمینه اینگونه فساد‌ها را فراهم می‌آورد، عریض و طویل بودن دامنه اختیارات و مسئولیت‌های دولت است. من شخصا هیچ اعتقادی به دولت بزرگ ندارم، چرا که مستعد فساد، تنبلی و قانون گریزی است.

وی در پایان سخنان خود در پاسخ به پرسش دانشجوی دیگری که در مورد روابط اخیر ایران و حماس پرسید گفت: ما در سیاست خارجی تابع یک اصل بنیادین هستیم که آن هم دفاع از مظلوم و پشتیبانی از جبهه حق است. حال اگر کسی اهل حق‌شناسی نبود، دلیل نمی‌شود که ما دست از حمایت از مظلوم برداریم. البته روابط ایران با حماس چندان بد هم نیست، شاید دچار فراز و فرود باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر