کد خبر: 3048 A

احمدی نژاد در دیدار نخست وزیر هند:

ایران می تواند و كاملا آمادگی دارد تا تمام نیاز هند به انرژی را به صورت ایمن، تامین كند و متقابلاً مبادلات تجاری با این كشور را با خرید كالا از هند گسترش دهد.

رییس جمهور جنبش عدم تعهد را ظرفیتی مناسب برای كنترل یك جانبه گرایی ها و حفاظت و صیانت از حقوق اعضاء در مقابل دست اندازی های بیگانگان عنوان و تصریح كرد: تحقق این خواسته ها از اهداف مشترك ایران و هند است.

به گزارش ایلنا،محمود احمدی نژاد بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار "مان موهان سینگ"، نخست وزیر هند، ایران و هند را مهد تمدنهای بزرگ انسانی و شرقی و برخوردار از فرهنگهای بهم آمیخته تاریخی، توصیف كرد و گفت: تهران و دهلی نو همواره روابطی دوستانه و صمیمی داشته و امروز نیز همكاری ها و تعاملات آنها در سطحی عالی در جریان است و امیدوارم سفر جنابعالی باعث تعمیق و تحكیم این روابط شود.

رییس جمهور، حضور نخست وزیر هند در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد به عنوان یكی از پایه گذاران اصلی جنبش را در ارتقاء كاركردها و تصمیمات این نشست دارای اثرات سازنده و مفید برشمرد.

دكتر احمدی نژاد در ادامه با بیان اینكه جنبش عدم تعهد ظرفیت و فرصتی مناسب برای پیشبرد خواست و تلاشهای مشترك ملت های مستقل برای تامین امنیت و برقراری صلح پایدار است، هند را از ستون های اصلی این جنبش دانست و افزود: مشاركت در پشتیبانی هند یكی از شروط اساسی برای تجدید ساختار و ایجاد فرصت هایی جدید پیش روی جنبش عدم تعهد و یكی از شروط موفقیت جنبش عدم تعهد در رسیدن به اهدافش است.

رییس جمهور با اشاره به اینكه ایجاد یك دبیرخانه موقت به پیشبرد برنامه های جنبش و تجدید ساختار آن كمك موثری خواهد كرد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در راستای تجدید ساختار جنبش عدم تعهد با هند ارتباط نزدیك خواهد داشت و همواره از مشورت های طرف هندی بهره خواهد گرفت و مطمئن هستم همكاری های دو طرف در چارچوب جنبش عدم تعهد این تشكیلات را به جایگاه واقعی خودش ارتقاء خواهد داد.

دكتر احمدی نژاد جنبش عدم تعهد را ظرفیتی مناسب برای كنترل یك جانبه گرایی ها و حفاظت و صیانت از حقوق اعضاء در مقابل دست اندازی های بیگانگان عنوان و تصریح كرد: تحقق این خواسته ها از اهداف مشترك ایران و هند است.

رییس جمهور ایران و هند را قطعاتی از یك فرهنگ انسانی و تاریخی و دارای تمدنی مشترك بر پایه ارزشهای انسانی دانست كه در خدمت صلح و آزادی است و خاطرنشان كرد: ایران و هند امروز نمی توانند از یكدیگر جدا باشند و باید همكاری های نزدیك و تنگاتنگی در یك جبهه واحد داشته باشند چرا كه منافع و آرزوهای مشتركی دارند.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه اطمینان داریم قدرت های بزرگ نمی خواهند هند پیشرفته و قدرتمند شود، گفت: زیاده خواهان بین المللی می دانند كه یك هند قدرتمند یقیناً در معادلات جهانی تاثیرات مثبتی برای ملت های مستقل و به زیان آنان خواهد داشت و همین نگاه را نسبت به ایران نیز دارند.

رییس جمهور سطح همكاری های اقتصادی دو كشور را بسیار خوب توصیف كرد و افزود: البته در زمینه های انرژی، سرمایه گذاری،كشاورزی، تجارت، گردشگری و مبادلات علمی و فناوری همچنان ظرفیت های استفاده نشده عظیمی در كشور وجود دارد.

دكتر احمدی نژاد اظهار داشت: ایران می تواند و كاملا آمادگی دارد تا تمام نیاز هند به انرژی را به صورت ایمن، تامین كند و متقابلاً مبادلات تجاری با این كشور را با خرید كالا از هند گسترش دهد.

رییس جمهور ظرفیت ها و فرصت های گسترده و بزرگ موجود بین ایران و هند در عرصه همكاری های علمی و فناوری را مورد اشاره قرار داد و تصریح كرد: ایران و هند از گذشته مبادلات علمی گسترده ای داشته اند كه امروز نیز می توانند آن را در زمینه تبادل دانشجو،‌استاد و دستاوردهای علمی و فناوری بیش از پیش گسترش دهند.

دكتر احمدی نژاد با اشاره به در دست اجرا بودن كریدور حمل و نقلی شمال – جنوب از شرق دریای خزر به چابهار در جنوب ادامه داد: مسیر خط آهن چابهار، زاهدا، گرگان در این مسیر در دست اجراست كه جمهوری اسلامی ایران از مشاركت هند در آن استقبال می‌كند.

رییس جمهور با بیان اینكه ایران از همكاری با هند در عرصه‌های سرمایه‌گذاری، بهره‌برداری از نفت، گاز، تولید فولاد و سایر عرصه‌های صنعتی استقبال و حمایت می‌كند، خاطر نشان كرد: ایران با توجه به پیشرفت‌های خوب هند در عرصه‌ علوم فضایی و ورود جدی ایران به این عرصه، همكاری‌های دو كشور در عرصه هوا، فضا را مفید و موثر ارزیابی می‌كند.

دكتر احمدی نژاد تاكید كرد: ایران و هند ظرفیت‌های بسیاری خوبی برای گسترش مبادلات تهاتری و تجارت با پول ملی دارند، كه مطمئناً با اراده و پیگیری كه در مقامات دو كشور برای گسترش همكاری‌ها بر این پایه وجود دارد، شاهد افزایش بیش از پیش سطح همكاری‌های ایران و هند خواهیم بود.

رییس جمهور همچنین همكاری‌های ایران و هند در سازمان‌های بین‌المللی را بسیار خوب توصیف كرد و گفت: ایران همواره از حقوق ملت و دولت هند در تمام مجامع بین‌المللی به طور كامل دفاع كرده و از دیدگاه‌های روشن هند در دفاع از حقوق ملت ایران تقدیر و تشكر می‌كند.

دكتر احمدی نژاد با اشاره به دیدگاه‌های مشترك ایران و هند در مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی افزود: جمهوری اسلامی ایران مسایل افغانستان را صرفاً با تكیه بر روند های سیاسی قابل حل و فصل دانسته، حضور هند در افغانستان را مفید و سازنده می‌داند و از تلاش‌های هند برای كمك به ملت و دولت افغانستان به طور كامل حمایت می‌كند و معتقد است ایران و هند می‌توانند همكاری‌های مشترك و مؤثری در راستای استقرار صلح و امنیت در افغانستان داشته باشد.

رییس جمهور ناامنی و افراط‌گرایی را به زیان همه كشورهای منطقه دانست و اظهار داشت: امروز در پاكستان با یك افراط‌گرایی سازمان‌یافته مواجهیم كه باید با همكاری كشورهای منطقه از گسترش این پدیده شوم پیشگیری كنیم و مواجهه با این اندیشه خطرناك نیازمند یك همكاری فرهنگی گسترده و عمیق است.

دكتر احمدی نژاد با تأكید بر اینكه افراط‌گرایی مولود حضور و دخالت بیگانگان در منطقه است، تصریح كرد: همه مطلع هستند كه چه كسانی با صرف هزینه‌های كلان از تشكیل گروه‌های افراط‌گرا حمایت كردند و متأسفانه این بیگانگان همچنان در افغانستان و پاكستان حضور داشته كه امیدواریم هرچه زودتر از منطقه خارج شده و اجازه دهند كشورها خودشان منطقه را اداره كنند.

رییس جمهور اضافه كرد: همه می‌دانیم كه بیگانگان به دنبال ایجاد اختلاف بین كشورهای منطقه هستند و منافع خود را در تولید جنگ و درگیری در مناطف مختلف دنیا دنبال می‌كنند.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه دولت هند همواره با هوشمندی، ‌طرح‌های استكباری دشمنان را شناسایی و مدیریت كرده خاطر نشان كرد: مواجهه دولت هند با حوادث تروریستی سال گذشته بسیار مدبرانه بود و امیدوارم با همكاری و كمك كشورهای منطقه به یكدیگر همه طرح‌های بدخواهانه استكبار علیه ملت‌های منطقه و كشورهای مستقل دنیا خنثی شود.

رییس جمهور با اشاره به اینكه ایران و هند در مواجهه با مسایل سوریه مواضع یكسانی دارند، گفت: همه ما معتقدیم راه حل بحران سوریه باید غیرنظامی و برآمده از خواست و اراده ملت و دولت سوریه باشد و شرایطی فراهم شود تا دولت و مخالفان بر سر یك برنامه ملی مشترك سیاسی برای خروج از بحران فعلی به توافق برسند.

دكتر احمدی نژاد ادامه داد: متأسفانه دخالت‌ها در سوریه بسیار گسترده است و شاهد آن هستیم كه سلاح و مزدوران جنگی به طور پرشمار به سوریه ارسال می‌شود و برخی دولت‌ها رسماً از معارضین برای گسترش درگیری‌ها حمایت می‌كنند.

رییس جمهور اظهار داشت: نگرانی اصلی ما درباره سوریه معطوف به آینده این كشور است چرا كه سوریه كشوری متشكل از اقوام گوناگون است و در حال حاضر تمام اختلافات تاریخی در این كشور تحریك شده و نگران آن هستیم كه سوریه برای یك دوره طولانی در فضای درگیری‌های داخلی بماند و این درگیری‌ها چنانكه امروز نیز نشانه‌هایی از آن در برخی از كشورها مشاهده می‌شود به همسایگان سوریه نیز سرایت كند.

دكتر احمدی نژاد بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تلاش مشترك جهت ایجاد تفاهم و آرامش در سوریه تأكید كرد و تصریح كرد: معتقدم عنوان و ظرفیت جنبش عدم تعهد فرصت خوبی برای همكاری بین كشورهای عضو در باره سوریه و تلاش برای استقرار آرامش در این كشور می‌باشد.

رییس جمهور با تشكر از موضع روشن هند درباره حقوق هسته‌ای ملت ایران خاطر نشان كرد:‌ اهداف و نیات استعماری قدرت‌های بزرگ بر همگان آشكار است و مسأله هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران نیز صرفاً بهانه‌ای برای فشار بر این كشور است.

دكتر احمدی نژاد اضافه كرد: ایران نهایت همكاری را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته و همه تلاش خود را به خرج داده تا مذاكراتش با كشورهای گروه 1+5 موفق باشد، اما شما با اخلاق و منش این كشورها آشنا هستید و با زیاده‌خواهی‌های آنان ناآشنا نیستید، اما ایران ضمن ایستادگی در مرز حقوق و منافع قانونی خود تمام تلاشش را برای حل و فصل موضوع انجام می‌دهد.

رییس جمهور تأكید كرد: معتقدیم دفاع جمهوری اسلامی ایران از حقوق مسلم خود دفاع از حقوق همه ملت‌هاست چرا كه اگر اجازه دهیم زیاده‌خواهان برخلاف قانون چیزی را بر ما تحمیل كنند این منش تبدیل به رویه شده و علیه دیگر كشورها نیز اعمال خواهد شد.

دكتر احمدی نژاد مذاكرات درباره مسأله هسته‌ای ایران را مذاكراتی پیچیده و دشوار توصیف كرد و گفت: البته این مذاكرات با آرامش به پیش می‌رود و امیدواریم به توافقات خوبی برسیم.

رییس جمهور افزود: روشن است كه وضع موجود و نظم حاكم بر دنیا بیش از این قابل تداوم نیست و نیازمند نظم جدیدی هستیم كه همه در استقرار آن و مدیریت جهان به واسطه آن مشاركت داشته باشند و حقوق همه ملت‌ها در ذیل آن به صورت عادلانه تأمین شود و دنیایی ساخته شود كه در آن تبعیض،‌ زورگویی و اشغالگری نباشد، چنانكه بنیانگذاران جنبش عدم تعهد آرزوی آن را داشتند و امروز اعضای این جنبش از جمله ایران و هند بر روی آن توافق داشته و برای تحقق آن تلاش می‌كنند.

مان موهان سینگ، نخست وزیر هند نیز در این دیدار دعوت از خود و سفر به تهران را افتخاری بزرگ توصیف كرد و با تبریك به مناسبت بر عهده گرفتن ریاست جنبش عدم تعهد از سوی ایران تأكید كرد: هند نهایت همكاری با جمهوری اسلامی ایران برای اتخاذ تصمیمات سازنده در چارچوب جنبش عدم تعهد را خواهد داشت.

مان موهان سینگ، ایران و هند را مهد تمدن‌های بزرگ بشری دانست كه در طول هزاران سال مراودات و همكاری‌های نزدیك و تنگاتنگی داشته‌اند و اظهار داشت: ایران و هند در طول قرن‌های طولانی مبادلات و مراودات خود را به بهترین شكل حفظ كرده و به سطوح عالی رسانده‌اند كه این بستری بسیار مناسب برای گسترش هر چه بیشتر روابط دو كشور است.

نخست وزیر هند تصریح كرد: ایران همواره برای مردم هند، عزیز و محترم بوده و زبان فارسی برای قرن‌های متمادی زبان رسمی دربار این كشور بوده است و زبان‌های اردو و هندی كه امروز زبان‌های رسمی این كشور هستند، كلمات فارسی بسیاری در خود دارند كه همه این عوامل باعث ایجاد احساس قرابت و صمیمیت فراوان بین دو ملت و كشور شده است.

مان موهان سینگ با بیان اینكه جنبش عدم تعهد در چارراه تاریخ ایستاده و نقش خود را از گذشته تا امروز به صورت مؤثر در تحولات بین‌المللی ایفا كرده است، خاطر نشان كرد: امروز ساختارهای قدرت در جهان به گونه‌ای تحول یافته كه می‌توان از آنها به شكل بهتری برای تأمین منافع خود استفاده كنیم و در این راستا جنبش عدم تعهد نیاز به فكری و ساختاری جدید برای تكامل و پاسخگویی مناسب‌تر به نیازهای امروز اعضا و عرصه بین‌المللی دارد.

وی با اشاره به اینكه محور تلاش‌های امروز كشورهای جنبش عدم تعهد باید معطوف به این باشد كه بحران‌های اقتصادی در عرصه بین المللی كمترین آسیب را به كشورهای عضو این جنبش برساند، گفت: اعضای جنبش عدم تعهد باید با تشریك مساعی در یك استراتژی جامع جهت مواجهه با چالش‌های امروز جهان تدوین كنند.

نخست وزیر هند افزود: اطمینان داشته باشید، هند همكاری نزدیكی با جمهوری اسلامی ایران در سال‌های تصدی ریاست جنبش عدم تعهد خواهد داشت و مطمئناً این جنبش در مقطعی كه ریاست آن بر عهده ایران است دستاوردهای بزرگی بدست خواهد آورد.

مان موهان سینگ با استقبال از گسترش روابط دوجانبه با ایران در عرصه‌های علمی، فناوری، اقتصادی و سیاسی اظهار داشت: هند از افزایش همكاری‌های علمی و رفت و آمد دانشمندان، اساتید و دانشجویان بین دو كشور استقبال كرده و معتقد است ظرفیت‌های عظیمی برای گسترش مبادلات تجاری و همكاری‌های تكنولوژیك بین تهران و دهلی نو وجود دارد و معتقدیم كمیسیون مشترك ایران و هند جایگاه مناسبی برای اجرایی كردن این ایده‌ها است.

وی همكاری در بخش انرژی را یكی از عرصه‌های مورد تاكید كشورش برای گسترش روابط با ایران برشمرد و تصریح كرد: با وجود فشارهای غرب هند همچنان به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد و مقامات دو كشور همواره بدنبال تسهیل مبادله نفت و كالا و انتقال پول این مبادلات بین دو كشور هستند و در همین راستا با توافقات دو كشور 45 درصد مبادلات با پول دو كشور انجام می‌شود.

نخست وزیر هند از موافقت جمهوری اسلامی ایران برای آغاز بكار مركز فرهنگی هند در ایران تشكر و خاطر نشان كرد: تاسیس مركز فرهنگی هند در ایران كمك بسیار بزرگ و شایانی به تعمیق و گسترش ارتباطات دو كشور خواهد كرد.

مان موهان سینگ در ادامه سخنان خود با بیان اینكه هر دو كشور ایران و هند منافع مستقیمی در استقرار صلح و امنیت پایدار در افغانستان دارند، افزود: حضور هند در افغانستان از سوی مردم این كشور و جامعه بین‌المللی در راستای ثبات در این كشور ارزیابی می‌شود و باید تلاش‌هایمان در افغانستان را در همین راستا ادامه داده و كمك كنیم تا صلح، امنیت و آرامش به صورت كامل در افغانستان برقرار شود.

وی گفت: ظهور افراط‌گرایی در پاكستان خطری برای منطقه و جهان است كه باید تلاش كنیم تا با این مسأله مبارزه و از گسترش و تثبیت آن پیشگیری كنیم.

نخست وزیر هند در ادامه سخنان خود با تأكید بر اینكه معتقدیم راه حل بحران سوریه نظامی نبوده و باید با اتكا به رویه‌های سیاسی و توجه به خواسته‌های مردم و دولت سوریه مشكلات این كشور رفع شود، اظهار داشت:‌ راه‌حل بحران سوریه باید درونی و برآمده از علائق و خواسته‌های مردم این كشور باشد.

مان موهان سینگ ضمن ابراز خوشحالی از پیشرفت مذاكرات ایران و گروه كشورهای 1+5 تصریح كرد: هند همواره از حقوق همه كشورها از جمله ایران برای توسعه مسالمت‌آمیز انرژی هسته‌ای در چارچوب معاهدات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت كرده و امیدواریم ایران و گروه 1+5 هر چه سریع‌تر به راهكاری دیپلماتیك برای حل و فصل مساله ایران برسد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر