کد خبر: 3071 A

معاون رییس‌جمهور اندونزی در دیدار با رحیمی:

امیدوارم اجلاس تهران بتواند نقطه عطفی برای پیشبرد اهداف متعالی این جنبش باشد و کشورهای عضو به معنای واقعی به همگرایی و همصدایی مشترک در جهت تحقق اهداف جنبش نائل شوند.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر لزوم تحقق کامل اهداف خیرخواهانه جنبش عدم تعهد، گفت: امیدوارم اجلاس تهران بتواند نقطه عطفی برای پیشبرد اهداف متعالی این جنبش باشد و کشورهای عضو به معنای واقعی به همگرایی و همصدایی مشترک در جهت تحقق اهداف جنبش نائل شوند.

به گزارش گروه ایلنا، محمدرضا رحیمی عصر دیروز (چهارشنبه) در دیدار «بودی یانو» ـ معاون رییس‌جمهور اندونزی ـ که برای شرکت در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد به تهران سفر کرده است، اظهار کرد: اندونزی از بزرگ‌ترین کشورهای اسلامی با مردمی متدین و پرتلاش و از بنیانگذاران جنبش عدم تعهد در سالیان دور است.

وی با اشاره به روابط دوستانه و صمیمانه میان ایران و اندونزی تصریح کرد: سفر معاون رییس‌جمهور اندونزی به ایران می‌تواند فصل نوینی در توسعه همه‌جانبه روابط تهران ـ جاکارتا بوجود آورد.

رحیمی افزود: در حال حاضر حجم تبادلات تجاری و اقتصادی میان ایران و اندونزی در حد قابل قبولی نیست و بزرگی و مزیت‌های فراوان دو کشور و همچنین روابط صمیمانه موجود ایجاب می‌کند که سطح تبادلات خود را به میزان قابل توجهی ارتقا دهیم.

وی با تاکید بر اینکه «همه زمینه‌های لازم برای ارتقاء روابط و گسترش سطح همکاریهای تهران ـ جاکارتا فراهم است»، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد جهش بزرگی در روابط میان دو کشور ایجاد و سطح مناسبات خود را در تمامی زمینه‌ها با کشور دوست و مسلمان اندونزی ارتقا دهد.

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به اوضاع سوریه، از مواضع دوگانه غرب در قبال این کشور انتقاد کرد و افزود: کشورهای قدرتمند غربی به بهانه‌های مختلف اصول انسانی و مقررات بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند تا قدرت را در سوریه بدست بگیرند. آن‌ها از تمامی مرز‌ها اسلحه به سوریه ارسال می‌کنند که نتیجه آن کشته و زخمی شدن شمار زیادی از مردم بی‌گناه این کشور شده است.

معاون رییس‌جمهور اندونزی نیز در این دیدار، روابط دو کشور را عمیق و دوستانه توصیف و از برگزاری موفقیت‌آمیز شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران قدردانی کرد.

بودی یانو گفت: بر این باور هستم که ریاست سه ساله جمهوری اسلامی ایران بر اجلاس سران جنبش عدم تعهد می‌تواند گام موثری در راستای پیشبرد اهداف این جنبش باشد و نتایج مطلوبی را برای کشورهای عضو به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم گسترش هرچه بیشتر روابط بویژه در بخش اقتصادی و تجاری تصریح کرد: ظرفیت‌های موجود و روابط دوستانه دو ملت می‌تواند نقش موثری در برداشتن موانع پیش رو و نائل آمدن به اهداف مشترک دو کشور ایفا کند.

بودی یانو در ادامه با تاکید بر اینکه سرنوشت و آینده سوریه باید به دست ملت این کشور رقم بخورد، گفت: اندونزی خواستار پایان یافتن هرچه سریع‌تر جنگ و خونریزی در سوریه است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر