کد خبر: 342 A

احمدی‌نژاد در دیدار رییس جمهور ترکیه؛

تغییر باید در همه مناسبات و در جهت ارتقاء توانایی‌ها و اعتلای مردم صورت گیرد/وقتی قدرت با جنگ جابه‌جا شود، پس از استقرار آن، مخالفت‌‌ها شروع می‌شود.

ایلنا: رییس جمهور در دیدار همتای ترکیه‌ای خود با بیان اینکه با تغییر در مهره‌های قدرت و سیاست تغییر واقعی صورت نمی‌گیرد، اظهار داشت: تغییر باید در همه مناسبات و در جهت ارتقاء توانایی‌ها و اعتلای مردم صورت گیرد.

به گزارش ایلنا، محمود احمدی‌نژاد در حاشیه اجلاس سران کشورهای اسلامی در دیدار عبدالله گل، رییس جمهور ترکیه با بیان اینکه ملاقات‌های بین ما همواره خوب و برادرانه بوده است، خطاب به عبدالله گل گفت: شما با نگاه بنده نسبت به مسایل منطقه آشنا هستید معتقدم آزادی، عدالت و کرامت حق همه ملت‌هاست و هیچ‌کس حق ندارد این حقوق را از ملت‌ها سلب کند و البته اعتقاد دارم که تحقق این حقوق باید براساس منطق، گفتگو و تفاهم انجام شود.
‌رییس جمهور با بیان اینکه روابط ایران و ترکیه در حال گسترش است، اظهار داشت: باید مراقب باشیم که گسترش روابط دو جانبه در عرصه‌های مختلف دنبال شود و تحت تأثیر شرایط قرار نگیرد چرا که حوادث و تحولات گذرا هستند، اما ملت‌ها باقی می‌مانند و باید در کنار یکدیگر زندگی کنند.

وی تصریح کرد: وقتی قدرت با جنگ جابه‌جا شود، پس از استقرار آن، مخالفت‌‌ها شروع می‌شود و دوباره جریان مخالفت شکل می‌گیرد و این یعنی اینکه روند تکرار خواهد شد و هیچ‌کس با اعمال زور پیروز نخواهد شد. شرط پیروزی این است که همگان عدالت را مطالبه کنند و به آزادی احترام بگذارند و تحقق این امر صرفاً و صرفاً در چارچوب اراده مردم هر کشور امکان‌پذیر است.

احمدی‌نژاد با طرح این سوال که آیا ممکن است دولتی که با کمک دیگران سرکار آمده باشد، بتواند استقلال ملت خود را حفظ کند؟ تاکید کرد: امروز حاکمانی که مقابل ملت‌هایشان قرار دارند، کم نیستند. اصل اصلاحات از نظر ما قطعی و لازم است، بحث روی شیوه و روش اجرای اصلاحات است؛ جنگ و درگیری موجب عقب‌افتادگی و نابودی نسل‌ها و باعث خوشحالی دشمنان خواهد بود.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: ملت ایران، همواره آمادگی داشته است تا در جهت احقاق حقوق اساسی مردم یعنی عدالت، آزادی و کرامت از طریق تفاهم ملی و با گفتگو و در فضایی دوستانه مشارکت نماید.

عبدالله گل رییس‌جمهور ترکیه نیز در این دیدار گفت: در نشست شب گذشته سران کشورهای اسلامی به دقت به سخنرانی شما گوش دادم و در سخنرانی خود نیز اشاره کردم که امروز جهان اسلام در شرایط مهم و حساسی به سر می‌برد که اگر تحولات به همین شکل پیش برود زیان آن به همه امت اسلامی می‌رسد.

رییس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه چنانچه شما گفتید صهیونیسم و استکبار جهانی پشت سر این توطئه‌ها قرار دارد، افزود: این مسأله ما را وا می‌دارد تا مجال پیش‌دستی و اقدام را از دیگران گرفته و اجازه ندهیم بیگانگان در امور کشورهای اسلامی دخالت کنند.

عبدالله گل اوضاع فعلی سوریه را مایه نگرانی کشورش توصیف و تصریح کرد: ترکیه تلاش زیادی کرد تا مسایل و تحولات در سوریه در روندی طبیعی و بدون دخالت دیگران حل و فصل شود و از شما خواهش می‌کنم موضع ما را به خوبی درک کنید.

رییس‌جمهور ترکیه خاطر نشان کرد: امروز در دیدار با شما می‌خواهم با رویکرد مبتنی بر فضای صمیمی و دوستانه بین دو کشور مسائل سوریه را مورد بحث قرار داده و برای برون‌رفت از شرایط فعلی و ممانعت از دخالت بیگانگان راه‌حلی مناسب پیدا کنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر