کد خبر: 350 A

احمدی‌نژاد در دیدار با رییس‌ جمهور تونس:

آیا بهتر نبود تا رییس جمهور سوریه نیز در اجلاس مشورتی تهران حضور می‌داشت تا همه برادران مسلمان با او صحبت كرده و با تبادل‌نظر مسایل را پیش می‌بردیم؟‌

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه "ایران خواهان برخورداری همه ملت‌ها از عدالت، آزادی و كرامت است"، تصریح کرد: ملت ایران، مردم همه كشورهای مسلمان را برادران اسلامی خود می‌داند و اگر آنها در معرض خطر قرار گیرند، با همه وجود از آنها حمایت خواهد كرد.


به گزارش ایلنا، محمود احمدی‌نژاد شامگاه سه‌شنبه به وقت محلی در جریان سفر به مكه مکرمه برای شرکت در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی، در دیدار محمد منصف المرزوقی ـ رییس‌جمهور تونس ـ ضمن تبریک پیروزی‌های مردم این کشور و انتخاب وی به عنوان رییس‌جمهور تونس با بیان اینكه "ملت ایران خود را در حركت به سمت آزادی و پیشرفت در كنار ملت تونس می‌داند"، گفت: ملت ایران تحولات تونس را دنبال كرده و از پیروزی‌ها و پیشرفت‌های ملت این کشور شادمان است.


وی با اشاره به اینکه ملت تونس در راه ساختن كشوری پیشرفته و قدرتمند، مسیر سختی را پیش رو دارد، اظهار داشت: مطمئناً در این راه علاوه بر مشكلات داخلی، مخالفت‌ها و مزاحمت‌های استكبار جهانی نیز موانع مؤثری ایجاد خواهد كرد، چرا که آنها هرگز خواهان پیشرفت و قدرت یافتن كشورهای مستقل و مسلمان نیستند.


احمدی‌نژاد با بیان اینکه امروز مراكز اصلی قدرت اقتصادی، سیاسی و رسانه‌ای جهان در اختیار سردمداران استكبار جهانی قرار دارد، تصریح کرد: آنها با این ابزار، ملت‌های مستقل و عدالت طلب جهان را تحت فشار قرار می‌دهند، اما به لطف خدا همه این عوامل قدرت ظاهری درهم خواهد شكست.


رییس‌جمهور با بیان اینكه ملت ایران بدون در نظر گرفتن مذهب ملت تونس در كنار آنها بوده و مردم این كشور را برادران دینی خود ‌دانسته و به این موضوع افتخار می‌كنند، ‌تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد تا تجربیاتش در زمینه سازندگی، پیشرفت و آبادانی را در اختیار برادران تونسی خود قرار دهد.


وی روابط و مناسبات ایران و تونس را بسیار خوب توصیف و خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با تونس نداشته و امیدواریم دو كشور بتوانند با مبادله تجربیات و دستاوردها به پیشرفت كشورهای یكدیگر كمك نمایند.


رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه ایران و تونس دیدگاههای مشترک بسیاری درباره تحولات منطقه دارند، گفت: هر دو كشور از حركت‌های مردمی حمایت كرده و معتقدند که عدالت، آزادی و احترام حق همه ملت‌ها بوده و هیچ‌كس حق تضعیف و نفی این حقوق را ندارد.


احمدی‌نژاد با بیان اینکه تا استقرار كامل عدالت، آزادی، كرامت و استقلال، راهی طولانی پیش‌روی ملت ها قرار دارد، تأكید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار برخورداری مردم همه كشورها از جمله سوریه، اردن، بحرین، یمن و دیگر كشورها از عدالت، آزادی و كرامت است.


وی با بیان اینکه ایران در خصوص تحولات سوریه همواره تلاش كرده تا مسایل در این کشور با گفتگو و تفاهم حل شود و درگیری و كشتار از هر طرف را چیزی جز ضرر برای امت اسلامی نمی‌داند، گفت: ملت ایران راه حل مشکلات در سوریه و سایر کشورها را نه درگیری، جنگ و كشتار، بلكه در گرو تلاش برای تفاهم و همكاری ملی می داند.


رییس‌جمهور با اشاره به اینكه امروز مسأله مهم و اصلی در سوریه این نیست كه درگیری از سوی کدام طرف آغاز شده است، اضافه كرد: مساله مهم ایجاد تفاهم میان طرفین و تنظیم برنامه‌ای مبتنی بر توافق ملی برای اصلاحات اساسی در این کشور است، به گونه‌ای كه بعد از اجرای آن همدلی و وحدت جایگزین اختلافات و كینه‌ها شود.


احمدی‌نژاد با تأكید بر اینکه سوریه باید كشوری قوی و اسلامی باقی بماند، اظهار داشت: باید تلاش كنیم اگر ایده‌ای برای حل مسأله سوریه وجود دارد با همفكری آن را تبدیل به یك طرح عملیاتی نماییم، اما متأسفانه برخی برادران و دوستان ما در این عرصه خوب عمل نكرده و به جای اینكه طرفین درگیر را به گفتگو و تفاهم دعوت كنند به ارسال اسلحه به این كشور و تشویق به كشتار مشغول هستند.


وی با بیان اینکه امروز دشمنان ملت‌های منطقه و نیروهای ناتو آماده هستند تا همه كشورهای اسلامی را تحت سلطه خود درآورند، ادامه داد: این امکان وجود داشت که اصلاحات را در فضایی برادرانه و تحت لوای اسلام به گونه‌ای در همه كشورهای اسلامی اجرا كرد تا شرایطی که امروز بدون دلیل منطقی موجب ایجاد اختلاف بین کشورها و برادران اسلامی شده است، پیش نیاید و این در حالی است كه برادران مسلمان باید بجای رویارویی با یكدیگر در یك صف واحد بایستند.


رییس‌جمهور با تاکید بر لزوم ایجاد توافق و همدلی برای انجام اصلاحات در سوریه، خاطرنشان كرد: باید برنامه ای برای اصلاحات و برگزاری انتخابات در سوریه تنظیم و در جهت حل و فصل مشكلات در این كشور تلاش شود.


احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه، امروز دشمنان می‌خواهند جنگ شیعه و سنی راه بیندازند، در حالی كه ملت ایران از ملت تونس، مصر، یمن و فلسطین فارغ از مذهب و كیش آنان حمایت كرده و خواهد كرد، اظهار داشت: ملت ایران مردم همه كشورهای مسلمان را برادران اسلامی خود می‌داند و اگر هر یك از آنان در معرض خطر قرار گیرند، با همه وجود از آنها حمایت خواهد كرد.


رییس‌جمهور تصریح کرد: هر چند اختلاف سلیقه و تفاوت نظرات در مسایل فرعی بین مردم یك كشور و بین کشورها وجود دارد، اما اینها مسایل فرعی بوده و مسأله اصلی دفاع از كیان كشورهای اسلامی و حقوق ملت‌های آنان است.


وی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران آمادگی كامل برای كمك به حل و فصل مسایل در سوریه بر پایه تفاهم و حاكم شدن رای مردم را دارد، گفت: ملت ایران از حاكم شدن رای مردم سوریه در این كشور، صرف نظر از اینكه نتیجه چه خواهد بود، كاملا‌ً حمایت می‌كند و معتقد است در همه كشورها باید همین رویه اعمال شود، منتها در فضایی آرام و برپایه تفاهم كه بتوان در آن انتخابات آزاد برگزار كرد.


احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه امروز در سوریه بین معارضین نیز اختلاف‌نظر جدی وجود دارد، افزود: باید مجالی فراهم كرد تا همه طرف‌ها در سوریه در كنار هم نشسته و با تفاهم، همفكری و یاری گرفتن از خدا مسایل را حل و فصل نمایند.


رییس‌جمهور با طرح این سوال كه آیا بهتر نبود تا رییس جمهور سوریه نیز در این اجلاس حضور می‌داشت تا همه برادران مسلمان با او صحبت كرده و با تبادل‌نظر مسایل را پیش می‌بردیم؟‌ اظهار داشت: باید فرمولی طراحی شود تا هم مردم سوریه آن را برای حل و فصل مسایل خود بپذیرند و هم این امكان وجود داشته باشد كه بتوان آن را در دیگر كشورها نیز اجرا كرد، چرا كه یقیناً در آینده‌ای نزدیك كشورهای دیگری نیز در منطقه به این راه‌حل نیاز خواهند داشت. امروز مردم بحرین در نتیجه اعتراض به حاكمیت، تحت فشار قرار داشته و كشته می‌شوند و یقیناً تعداد كشته‌ها در این كشور هر قدر هم كه كم باشد برای جمعیت كم این كشور بزرگ خواهد بود.


وی خطاب به رییس‌جمهور تونس تصریح كرد: ما و شما باید نگاهی استراتژیك به كل منطقه داشته باشیم، چرا كه مسایل و تحولات كشورهای منطقه از جمله در تونس و مصر و همینطور دیگر كشورها تازه آغاز شده است؛ شاهد این مدعا نیز جمهوری اسلامی ایران است كه 33 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همچنان با مخالفت‌ها،‌ دشمنی‌ها و مشكلات درگیر است و مشاهده می‌كنیم كه امروز در مصر نیز مخالفان زیاد و قدرتمندی وجود دارند كه در مسیر پیشبرد امور كشور كارشكنی می‌كنند چرا كه با پیشرفت و استقرار امنیت در كشورهای اسلامی مخالف هستند.


رییس‌جمهور خاطرنشان كرد: یقین دارم، مستكبران از درگیری‌های امروز بین امت اسلامی بسیار خوشحال هستند، چرا كه در این شرایط دشمن اصلی به فراموشی سپرده شده و وضعیتی كه در سوریه حاكم شده در آینده نزدیك در بسیاری از كشورهای دیگر منطقه نیز حاكم خواهد شد.


احمدی‌نژاد با تأكید بر اینكه جمهوری اسلامی، هیچ تعصبی روی هیچ جریانی بر در منطقه و در سوریه ندارد، تأكید كرد: ملت ایران برای ایستادگی بر حق انقلاب کرده است.


وی رژیم صهیونیستی را دشمن اصلی ملت‌های منطقه دانست و با بیان اینکه مسوولان کشورهای مستقل و عدالت طلب نمی‌توانند ضدصهیونیستی نباشند، گفت: شما و ما نمی‌توانیم ضدصهیونیستی نباشیم، چرا كه صهیونیست‌ها سرزمین فلسطین را كه بخشی از سرزمین ما مسلمان است، اشغال كرده‌اند و دشمن همه ملت‌های اسلامی هستند و اگر چه امروز تحت فشار ملت‌ها وادار به عقب‌نشینی از ادعاها و ایده‌های خود شده‌اند، اما ایده اشغال سرزمین‌های منطقه از نیل تا فرات در نظر آنها تغییری نكرده است.


احمدی‌نژاد با بیان اینکه وزرای خارجه ایران و تونس می توانند برای تهیه یك برنامه و طرح عملیاتی با یكدیگر مشورت و همفكری كنند، افزود: اگر بتوانیم آرامشی در منطقه ایجاد كنیم، مسایل را یك گام به پیش برده و موفق بوده‌ایم، چرا كه امروز این برادران ما هستند كه در سوریه كشته می‌شوند و ملت ایران از این جهت بسیار متأسف است.


به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، در این دیدار، محمد منصف المرزوقی ـ رییس‌جمهور تونس ـ نیز با بیان اینكه از مدت‌ها پیش اشتیاق داشتم تا با جنابعالی دیدار كنم، اظهار داشت:‌ بنده تمامی مواضع جمهوری اسلامی ایران و شما در دفاع از استقلال، حاكمیت و كرامت ملی ملت و كشور تونس را پیگیری كرده‌ام و همواره این مواضع قهرمانانه را می‌ستایم.


رییس‌جمهور تونس روابط فی ما بین جمهوری اسلامی ایران و تونس را صمیمی و برادرانه توصیف و با تأكید بر مخالفت كشورش با هرگونه تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان كرد: تونس همواره حق برخورداری جمهوری اسلامی ایران از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای را محترم می‌شمارد.


مرزوقی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر حل مسالمت آمیز مسایل و تحولات در سوریه و با اشاره به نشست موسوم به دوستان سوریه در تونس، افزود: دولت تونس در همان نشست صراحتاً اعلام كرد كه با هرگونه دخالتی از سوی بیگانگان در سوریه مخالف بوده و به دنبال راه‌حلی توافقی بین دو طرف اختلافات در این كشور است و امروز نیز موضع ما همین است.


وی تأكید كرد: محور تلاش‌های ما این است كه مردم سوریه به خواسته‌های خود رسیده و این كشور یك قدرت در جهان عرب بماند و مجالی برای دخالت بیگانگان در آن پیش نیاید.


رییس‌جمهور تونس با بیان اینکه باید همه كمك كنیم تا كشتار و درگیری در سوریه پایان یابد، خاطرنشان کرد: از جمهوری اسلامی ایران نیز می‌خواهیم تا كمك كند، سوریه همچنان به عنوان گلوگاه امنیتی منطقه قوی و قدرتمند باقی بماند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر