کد خبر: 57627 A

با حضور احمدی‌نژاد؛

ناوشکن جماران پیشرفته که حدود ۱۰۰ متر طول و بیش از ۱۳۰۰ تن وزن دارد از کاربردی‌ترین ناوشکن‌های موجود در دنیا می‌باشد که در آینده می‌تواند در ردیف تجهیزات صادراتی وزارت دفاع قرار گیرد.

با حضور رییس جمهور ناوشکن پیشرفته جماران ۲، که بدست متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده، در دریای خزر به آب انداخته شد.

به گزارش ایلنا، محمود احمدی‌نژاد، ظهر امروز (یکشنبه) با حضور در منطقه دریایی بندر انزلی، فرمان به آب انداختن ناوشکن پیشرفته جماران ۲ که از جدید‌ترین تجهیزات ناوبری و سیستم‌های پیچیده دفاعی بومی برخوردار بوده و در رده پیشرفته قرار دارد را صادر کرد.

ناوشکن جماران ۲ با فرمان رییس جمهور و با ذکر «یا مهدی» به آب انداخته شد.

احمدی‌نژاد پس از صدور فرمان به آب انداختن ناوشکن پیشرفته جماران ۲، با بیان اینکه خدا را شاکریم که در سالروز میلاد حضرت زینب کبری (س) شاهد به بار نشستن یک دستاورد ارزشمند و کاری بزرگ که نتیجه تلاش‌ها، فداکاری‌ها و زحمات شبانه روزی متخصصان و کارکنان دلسوز صنایع دریایی جمهوری اسلامی ایران هستیم، گفت: امروز این دستاورد ارزشمند به نتیجه رسیده و در اختیار نیروی دریایی پرافتخار و سرفراز جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

رییس جمهور تصریح کرد: تمامی اقدامات، تلاش‌ها و کارهایی که در جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود در حقیقت زمینه سازی برای تحقق آرزوی بزرگ بشریت و وعده خداوند به انسان‌ها بوده و همه تلاش‌ها در مسیر آرمان امام عصر (عج) است.

رییس جمهور همچنین با حضور بر عرشه این ناوشکن، ضمن بازدید از قسمت‌های مختلف آن با دریادلان و متخصصان مستقر در ناوشکن پیشرفته جماران ۲ گفتگو کرد و با توضیح امیر دریادار حبیت الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در جریان چگونگی اقدامات و برنامه ریزی‌ها در مسیر ساخت و انجام ماموریت‌ها توسط این ناوشکن قرار گرفت.

ناوشکن پیشرفته جماران ۲ که بدست متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده، نماد توانمندی و اقتدار صنایع دریایی وزارت دفاع و پیام آور صلح و دوستی در دریای خزر خواهد بود.

این ناوشکن با هدف حراست و پاسداری از مرزهای دریایی جمهوری اسلامی ایران و پشتیبانی از ماموریت‌های مقابله با قاچاق انسان، کالا و مواد مخدر در شمال کشور ساخته شده است.

قابلیت تدافعی، تهاجمی و ره گیری، مجهز بودن به انواع توپ، اژدر و موشک و رادارهای تاکتیکی سطحی، هوایی و قابلیت حمل بالگرد و نیز تجهیز به سامانه‌های جامع مدیریت نبرد و جنگ الکترونیک از جمله ویژگی‌ها و خصوصیات ناوشکن پیشرفته جماران ۲ است.

ناوشکن جماران پیشرفته که حدود ۱۰۰ متر طول و بیش از ۱۳۰۰ تن وزن دارد از کاربردی‌ترین ناوشکن‌های موجود در دنیا می‌باشد که در آینده می‌تواند در ردیف تجهیزات صادراتی وزارت دفاع قرار گیرد.

ناوشکن جماران ۲ پس از این مرحله با انجام عملیات تکمیلی و گذراندن تست‌های نهایی در نیمه اول سال ۹۲ به طور رسمی به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ملحق خواهد شد.

هزینه ساخت ناوشکن جماران ۲، ‌ یک چهارم قیمت مشابه خارجی آن است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر