کد خبر: 69665 A

احمدی‌نژاد:

باید در حوزه معرفت و اندیشه، کارهای جدی صورت گیرد؛ تا زمانی که در کارکردهای اجتماعی تعریف ما از انسان تعریفی تک‌بعدی باشد، ‌انعکاس ما در روابط و زندگی اجتماعی‌‌ همان چیزی خواهد بود که امروز شاهد آن هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به این‌که مساجد کشور کانون اخلاق و محبت هستند و جامعه ما، جامعه‌ای دینی، معنوی، کمال‌جو و تعالی‌آفرین است، گفت: نقش مسجد انسجام بخشی و هم‌افزایی در جامعه است و اگر نقش مسجد از سازماندهی اجتماعی حذف شود، جامعه دچار سردرگمی خواهد شد.
به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، محمود احمدی‌نژاد ظهر امروز - دوشنبه - در مراسم رونمایی از مرمت و ساماندهی ۶۰۰ مسجد تاریخی با بیان این‌که در رویکرد‌های موجود در معماری و شهرسازی چند اشکال عمده وجود دارد، گفت: اولین اشکال عدم معرفت و انعکاس آن در اندیشه معماری و شهرسازی است که در حقیقت شهرسازی نوعی انعکاس درونی و اندیشه مردم در هر زمان است.

رئیس جمهور ادامه داد: باید در حوزه معرفت و اندیشه، کارهای جدی صورت گیرد؛ تا زمانی که در کارکردهای اجتماعی تعریف ما از انسان تعریفی تک بعدی باشد، ‌انعکاس ما در روابط و زندگی اجتماعی‌‌ همان چیزی خواهد بود که امروز شاهد آن هستیم.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که امروز غربی‌ها براساس تعریف روشنی که از انسان برای خود ارائه داده‌اند در سایر حوزه‌ها عمل می‌کنند، اظهار داشت: نمی‌شود که ما‌‌ همان تعریفی که غربی‌ها برای انسان ارائه داده‌اند را برداشته و انتظار داشته باشیم انعکاس آن در جامعه، کمال‌آفرین و توحیدی باشد بلکه این کار و ارائه تعریف درست از انسان نیازمند کسانی است که به فهم متعالی از انسان رسیده باشند و آن را بروز دهند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در خصوص کارکرد‌ها و نقش آفرینی‌های اجتماعی مساجد هیچ گونه آموزشی ارایه نمی‌شود و این موضوع در درس‌ها و متون تدریسی جایی ندارد، گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی داشته باشیم که در حوزه‌های علمیه فرض بر آن باشد که روحانی مسجد به نوعی یک مهندس اجتماعی بوده و می‌خواهد روابط اجتماعی را تمرین کند.

وی با تاکید بر اینکه امروز بالا‌ترین و ارزشمند‌ترین تعریف از انسان ازلی، ابدی، کمال یافته و شکوفا شده در اختیار ملت ایران است، تصریح کرد: باید مبانی نظری خود را بر همین پایه تعریف کنیم.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه نقش مسجد انسجام بخشی و هم افزایی در جامعه است و باید در آن اخلاص، عبودیت و اخلاق حاکم باشد، گفت: اخلاق در برخورد اجتماعی انسان‌ها با یکدیگر گسترش می‌یابد و باید از سوی کسانی که خود دارای مراتبی در اخلاق هستند، بیان شود.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: ما باید به عمق مکتب و فرهنگ خود بازگردیم و در این راستا مساجد مهم‌ترین نقش را در بازیابی هویتی خواهند داشت.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت و جایگاه میراث فرهنگی کشور و اینکه این میراث نشان دهنده ویژگی‌های برجسته ملت ایران است، گفت: صیانت از میراث فرهنگی در حقیقت صیانت از هویت و موجودیت ملت است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه رابطه یک ملت با میراث فرهنگی خود مانند رابطه یک درخت با ریشه است، تصریح کرد: اگر یک ملت بی‌هویت شود و میراث فرهنگی خود را که در حقیقت سیر تداوم تاریخی و هویت آن ملت است از دست بدهد، موجب سقوط آن ملت خواهد بود.

رئیس جمهور با تجلیل از اقدام سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص مرمت و ساماندهی مساجد تاریخی و اماکن مذهبی در کشور تصریح کرد: امروز ۶۰۰ مسجد که انعکاس اندیشه کمال جویی ملت ایران در معماری و شهرسازی هستند به دست متخصصان کشور حفظ، بازسازی و برخی از آن‌ها احیا شده است که این کار بزرگی است و باید این راه ادامه داشته و سعی کنیم تا همه میراث ملموس کشور به خصوص مساجد حفظ و مرمت شده و در مرتبه‌ای بالا‌تر در خصوص کارکردهای مساجد فعالیت شود.

وی با بیان اینکه ایران سرزمین عدالت، توحید، کمال جویی و اندیشه‌های بلند است و به همین دلیل در هر نقطه‌ای از این کشور مسجد یا بنایی وجود دارد که در اوج محاسبه‌گری معماری انعکاسی از این خصوصیات است، گفت: باید میراث فرهنگی کشور را حفظ کنیم چرا که این میراث خط سیر تاریخی ما را نشان داده و درسی برای فردای ملت ایران است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام راحل و رهبری معظم انقلاب بر لزوم تقویت کارکردهای مساجد تاکید داشتند، تصریح کرد: معتقدم تقویت کارکردهای گسترده مساجد و فعالیت در این زمینه بسیار مهم‌تر از ایجاد ساختمان‌های عریض و طویل است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه روند حرکت ملت ایران روندی رو به جلو، پرشتاب و به سمت قله‌های عزت و پیشرفت است، گفت: البته بعضاً لرزش‌ها و تلاطم‌هایی در این حرکت وجود دارد اما مسیر حرکت ملت مسیر درستی است و به فضل الهی در آینده‌ای نزدیک افق‌های روشنی رو به ملت ایران و جامعه بشری باز شده و نقش حقیقی مساجد به صورت گسترده‌تر خود را در زندگی اجتماعی ملت، نشان خواهد داد.

احمدی‌نژاد با اشاره به اهمیت و نقش مسجد اظهار داشت: از نقش‌های اصلی مسجد تمرین توحید و عبودیت است؛ توحید نقطه آغاز و کانون اصلی همه معرفت‌ها، کمالات و اندیشه‌های متعالی است.

رئیس جمهور بر لزوم تقویت کارکرد‌ها و نقش آفرینی‌های اجتماعی مساجد به منظور تغییر روش‌ها و اندیشه موجود در شهرسازی و معماری تاکید کرد.

وی اظهار داشت: مسجد و صیانت از میراث فرهنگی یک ملت دو جزء از ارکان یک جامعه پیشرو و سعادتمند است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: انسان برای رسیدن به خدا و قله‌های کمال خلق شده است و شرط اول آن، راه توحید است و بقیه ارزش‌ها به تبع توحید است و اگر توحید نباشد باقی مسائل هدایت گر و کمال آفرین نخواهد بود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه عبودیت، مکمل توحید عبودیت است، اظهار داشت: توحید بدون عبودیت معنایی ندارد و انعکاس توحید در وهله اول‌‌ همان عبودیت است، هر چه درجه عبودیت بالا‌تر باشد، معرفت، کمال و جلوه‌گری خدا هم بالا‌تر خواهد بود.

وی ادامه داد: مسجد کانون توحید و عبودیت است که اولین موجودیتش‌‌ همان توحید و عبودیت می‌باشد.

احمدی‌نژاد اظهار داشت: آزادی، ‌کمال، رشد و شکوفایی و تحقق همه آرزوهای فطری انسان در سایه توحید و عبودیت شکل می‌گیرد و که همه این‌ها با وصل شدن به خزانه علم الهی و خلاقیت و قدرت الهی در سایه این عبودیت معنا می‌یابد.

رئیس جمهور مساجد را کانون و محل تمرین امامت و ولایت عنوان کرد و گفت: هر مکتب و اندیشه‌ای برای تحقق اهداف خود در جامعه انسانی نیازمند سازماندهی و برنامه اجتماعی است که بدون آن سازمان و برنامه اهداف مد نظرش محقق نخواهد شد. اندیشه توحیدی و سازماندهی اجتماعی نیز حول محور امامت محقق می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسجد محل تمرین امامت است، تصریح کرد: اگر امام از نقش مسجد برداشته شود، مسجد کاربرد و معنایی نخواهد داشت.

احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: مسجد برای اتصال به آسمان و تمرین یک سازماندهی اجتماعی و محور مدیریت و کانون‌های اجتماعی است که به دلیل ارتباطش با مسائل اجتماعی باید این مسائل در مسجد مطرح و مدیریت شود.

احمدی‌نژاد از مشخصه‌های دیگر مسجد را زندگی جمعی عنوان و تصریح کرد: باید در مسجد مسائل اجتماعی را بیاموزیم و مدیریت کنیم و مسجد بدون این مشخصه‌ها معنا و مفهومی حقیقی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: مسجد محور، مرکز و کانون محلات و مناطق شهری است و باید در شهرسازی‌ها به این موضوع توجه داشت.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه برای دستیابی به زندگی متعالی باید نقش و جایگاه مسجد در شهرسازی و معماری انعکاس داشته باشد، خاطرنشان کرد: مسجد کانون نشر اندیشه، معرفت و مدیریت محله و منطقه‌ای و شهری است که همه این‌ها در کنار یکدیگر یک سازماندهی اجتماعی را به وجود می‌آورند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر