کد خبر: 86678 A

احمدی نژاد در گفتگوی زنده تلویزیونی:/1/

احزاب کاندیداهای خود را داشتند و تقریباً همه آنها با ورود من به این عرصه مخالف بودند و تلاش خود را نیز کردند و فشارهایی وارد آوردند.

رییس جمهور با بیان اینکه با توانمندی ها و ضرورت های کشور آشنا بوده و معتقد بودم و هستم که ظرفیت های انسانی، مادی و جغرافیایی ایران بی نظیر است، اظهار داشت: ملت ایران می تواند در بالاترین و پیشرفته ترین سطح زندگی کند و الگو باشد و کشوری را برپا کند که در آن از تبعیض و محرومیت خبری نباشد.

به گزارش ایلنا، دکتر محمود احمدی نژاد شامگاه چهارشنبه در گفتگوی زنده تلویزیونی با بیان اینکه ابعاد کار دولت بسیار گسترده است که ممکن است ارائه آن در یک گزارش حق مردم و حقوق کسانی را که زحمت کشیده اند، تضییع کند، گفت: از این رو گزارش هایی را در پنج سطح آماده کرده ایم که گزارش امشب به تعهداتی بر می گردد که سال 84 ضمن برنامه ای اعلام کردیم و قول عملی شدن آن را دادیم.

رییس جمهور افزود: گزارش دوم بحث های کلان تری را شامل می شود، درباره تئوری حرکت دولت و جهت گیری های کلان در داخل و خارج و آثاری که در حرکت ملت در عرصه بین المللی به جای گذاشته است.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه به هر حال در طول هشت سال، ‌این دولت توجه جهان را به ایران جلب کرد و در ادبیات و گفتمان سیاسی و بین المللی اثر گذاشت، اظهار داشت: گزارش دوم روز یکشنبه آینده در حضور مدیران صدا و سیما عرضه می شود.

رییس جمهور تصریح کرد: گزارش سوم در جلسه کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری در ماه مبارک رمضان ارائه خواهد شد که گزارشی تفصیلی است با تقریباً 50 سر فصل و پاسخ دادن به سؤالات اساسی در خصوص اینکه چه حرکتی انجام شد و چه موانعی پیش روی بود.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه گزارش چهارم نیز از صدا و سیما ارائه خواهد شد که گزارشی کوتاه تر است و به آن دسته از کارهای مهم دولت که اولین بار در کشور انجام شد، می پردازد، خاطرنشان کرد: در نهایت گزارش کوتاه تری در روزهای پایانی کار دولت ارائه خواهیم کرد که خداحافظی و حلالیت طلبی از مردم است.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که روند ورود شما در سال 84 به عرصه ریاست جمهوری با توجه به اینکه شهردار بودید، چگونه و بر چه مبنایی بود؟ گفت: البته قبل از شهرداری تهران نیز بنده در بخش های گوناگون حضور داشتم، از ابتدای انقلاب سطوح مدیریتی مختلف را از روستاها و دوردست ها تا مرکز و در بخش های مختلف فرهنگی، علمی، سیاسی و اقتصادی تجربه کردم.

دکتر احمدی نژاد اضافه کرد: هم با توانمندی های کشور و هم با ضرورت های آن آشنا شدم و معتقد بودم و هستم که ظرفیت های انسانی، مادی و جغرافیایی ایران بی نظیر است و ملت ایران می تواند در بالاترین و پیشرفته ترین سطح زندگی کند و الگو باشد و کشوری را برپا کند که در آن از تبعیض و محرومیت خبری نباشد و همه شاد باشند و لذت انسان بودن را بچشند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه باور داشتم و دارم که ملت ایران مأموریت های تاریخی برای حرکت به سمت قله های انسانی دارد، اظهار داشت: معتقدم ملت ایران هم می تواند و هم شایستگی لازم را دارد و باور داشته ام که کشور را می شود، بهتر اداره کرد و با سرعت بیشتر به سمت تعالی و پیشرفت حرکت کرد و از این رو تصمیم گرفتم که وارد عرصه شوم.

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: احساس تکلیف کردم تا آنچه را در توان خود و ملت می بینم برای رسیدن به قله های آرمانی به کار گیرم.

رییس جمهور در پاسخ به این سؤال که چقدر شرایط در سال 84 با توجه به گروه های قدرتمند سیاسی که وجود داشتند برای حضور شما در عرصه آماده بود؟ خاطرنشان کرد: این را باید در دو سطح بررسی کرد؛ عده ای باور کرده بودند و به خصوص سیاسیون که این عرصه متعلق به احزاب و گروه هاست و فردی که وارد می شود باید مورد حمایت احزاب و گروه ها باشد.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه احزاب کاندیداهای خود را داشتند و تقریباً همه آنها با ورود من به این عرصه مخالف بودند و تلاش خود را نیز کردند و فشارهایی وارد آوردند، گفت: هیچ گروهی از من حمایت نکرد، بنده هم باورهایی داشتم و معتقد بودم رییس جمهور نباید وامدار احدی باشد، بلکه باید وامدار مردم باشد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت باید وامدار ملت، ارزش های انسانی و الهی، عزت و سرافرازی ملت، انقلاب، شهدا و ایثارگران و وامدار اهداف بلند تاریخی ملت ایران باشد، افزود: وامداری به گروه ها و جناح ها رییس جمهور را محدود می کند و اجازه نمی دهد که انسان به منافع ملی آنگونه که باید بیندیشد.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: در سطح دوم آنچه که من در میان متن ملت مشاهده می کردم، این بود که ملت خود را محصور در جریانات سیاسی نمی پنداشت و باور نمی کرد.

رییس جمهور با بیان اینکه ظرفیت ملت بسیار بزرگ تر از هر گروهی است، تصریح کرد: ملت اقیانوس است و گروه ها همانند ظرفی هستند که این اقیانوس در آنها نمی گنجد؛ می دیدم که مردم در پی حرکت های بزرگ و آزادسازی ظرفیت های عظیم و در پی قله ها و آرمان های بلند انسانی هستند و خیلی در پی این نیستند که ببینند گروه ها و احزاب چه می گویند.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه ادبیات و رفتاری که دولت داشت، به طور گسترده مورد استقبال مردم قرار گرفت، خاطرنشان کرد: نظرسنجی هایی را بیان می کردند که بنده در انتخابات دو یا یک درصد رای دارم و من می گفتم این نظرسنجی ها به درد نمی خورد زیرا نظرسنجی ها را باید در خیابان ها و در اجتماعات مردم انجام دهیم و ببینیم که مردم چه می گویند.

رییس جمهور گفت: آقایی اصرار داشت و به من می گفت نظرسنجی ها می گویند تو مورد اقبال نیستی و برو کنار، بنده به شوخی به او گفتم من به علت اینکه روستایی هستم معنی نظرسنجی را به صورت نوشتاری نمی فهمم و باید آن را برای من نقاشی کنی، به این معنا که باید به میان مردم برویم و ببینیم آنها چه می گویند؟

رییس‌جمهور با بیان اینکه 100 درصد به پیروزی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطمئن بودم، ادامه داد: از چند ماه پیش از برگزاری انتخابات به پیروزی در انتخابات سال 84 اطمینان کامل داشتم و آن را در روزهای آخر مهلت ثبت نام که در انتخابات ثبت نام کردم نیز اعلام نمودم.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از کجا به این اطمینان رسیدید؟ اظهار داشت: به عظمت و آرمان‌خواهی ملت ایران باور داشتم، ما در میان و متن مردم بودیم و می‌دانستیم در آن برهه زمانی سطح موجود نیاز ملت برای کمال‌جویی را برآورده نمی‌کند؛ تکلیف دانستم بیایم تا فضا و مناسبات موجود را تغییر دهم، چون خط سیری برای سه، چهار دوره تجربه شده و مردم به دنبال فضای جدیدی بودند و فکر می‌کردم می‌شود این مناسبات را برپا کرد و بالاخره اعتماد به نفسی بود که خداوند متعال به من اعطا کرد.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین وعده های دولت نهم چه بوده است؟ تصریح کرد: برنامه‌ای را در پنج محور اعلام کردیم و قول دادیم که محورهای اصلی برنامه، اول «عدالت و عدالت‌گستری» و دوم «خدمت‌رسانی و توسعه فرهنگ خدمت‌رسانی» باشد؛ نقش اصلی حکومت خدمت‌رسانی است، اما این شأن مقداری جابه جا شده بود.

دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: برنامه سوم «توسعه مهرورزی»، برنامه چهارم «پیشرفت و تعالی همه جانبه کشور» و برنامه پنجم «بازگرداندن دولت به مردم و باز کردن حلقه های بسته مدیریتی» بود که شکل گرفته بود.

رییس‌جمهور با بیان اینکه تنها یک قول دادم و نگفتم پول می دهم، گفت: قول ما این بود که تمام توان و وجود خود و دولت را برای تحقق برنامه‌ها به کار گیریم و ملت بزرگ ایران به فرزند کوچک خود اعتماد و خادم خود را انتخاب کردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر