کد خبر: 88654 A

وزیر راه و شهرسازی:

از ۵ میلیون و ۱۲۷ هزار واحد مسکونی روستایی، سه میلیون واحد مقاوم سازی شده است و باید مابقی این واحد‌ها نیز مقاوم سازی بشوند که اگر این اتفاق نیفتد در صورت بروز یک زلزله ۶ ریشتری با مصیبت‌هایی رو به رو خواهیم بود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۲ میلیون جوان در شرف ازدواج داریم که باید حداقل ۶ میلیون واحد مسکونی دیگر ساخته شود لذا لازم است تا سیاست‌های دولتی و غیردولتی در این راستا ادامه پیدا کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نیکزاد در نطق پیش از خطبه نماز جمعه تهران، حمل و نقل با روشهای دریایی، ریلی و هوایی را یک امر موثر در پیشرفت شهر‌ها عنوان کرد و گفت: این توسعه زمینه ساز امنیت خواهد بود و امنیت یک شرط اصلی برای سرمایه گذاری در شهر‌ها می‌باشد.

وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به ساخت ۶۳ هزار و ۲۵۱ کیلومتر جاده آسفالت در ۸ سال گذشته گفت: توانسته‌ایم با رشد ۸/۱ برابری بسیاری از شهر‌ها و روستا‌ها را از جاده‌های آسفالتی بهره‌مند سازیم.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز ۴۸ هزار و ۱۶۰ کیلومتر انواع آزادراه اصلی، فرعی، راه آهن و جاده روستایی آسفالته در دست اجراست.

نیکزاد همچنین به راه‌های ریلی کشور اشاره کرد و افزود: در هشت سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط راه آهن ساخته شده است و این در حالی اتفاق افتاده که در کشور ما هیچ‌گاه سالانه بیش از ۳۰۰ کیلومتر راه آهن ساخته نشده بود.همچنین ۸ هزار کیلومتر نیز در دست اجرا داریم که با اتمام این خطوط ریلی فرصت حمل و نقل ریلی را با سایر کشور‌ها می‌توانیم فراهم کنیم.

نیکزاد همچنین به افزایش ناوگان‌های حمل و نقلی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در بخش هوایی توانسته‌ایم تعداد ناوگان‌های هوایی را به ۲۲۴ فروند هواپیما برسانیم و همچنین تعداد اتوبوس‌های بین شهری را به ۱۹ هزار دستگاه افزایش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه کامیون‌ها و تریلر‌ها حکم رگ حیاتی حمل و نقل در کشور را دارند، گفت: خوشبختانه در این ۸ سال این تعداد ناوگان را به ۳۷۲هزار دستگاه رسانده‌ایم و با توجه به افزایش ناوگان‌های حمل و نقلی توانسته‌ایم میزان بارهای حمل و نقلی را در سال افزایش چشم گیری بدهیم.

نیکزاد به تحریم‌ها نیز اشاره کرد و افزود: شیطان بزرگ بر مباحث حمل و نقلی ما نیز رحم نکرده است و مشکلاتی را در این زمینه برای ما به وجود آورده ولی خوشبختانه ما باوجود این تحریم‌ها توانسته‌ایم رشد خوبی را در بخش حمل و نقل داشته باشیم به طوری که ظرفیت بنادر خود را از ۸/۱ میلیون کانتینر  ۱/۷ میلیون کانتینر رسانده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه میزان کشته‌ها و تلفات جاده‌ای را توانسته‌ایم کاهش قابل توجهی بدهیم، گفت: با توجه به رشد تلفات جاده‌ای تا سال ۸۴ انتظار می‌رفت که میزان این تلفات در سال ۹۱ به ۵۱ هزار نفر برسد. ولی خوشبختانه علی رغم رشد وسایل نقلیه توانسته‌ایم کشته‌ها را به ۱۳ هزار و ۹۵ نفر برسانیم و در حالی که قانون برنامه پنجم کاهش ۱۰ درصدی تلفات جاده‌ای را بر ما تکلیف کرده بود ما توانستیم این تعداد را با ۱۵ درصد کاهش رو به رو کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه مسکن یک نیاز اساسی برای مردم است و همواره مورد توجه همه دولت‌ها قرار گرفته، گفت: امام (ره) و رهبری تاکیدهای زیادی بر تامین مسکن مردم داشته‌اند و امروز می‌توانیم این ادعا را کنیم که مبانی مسکن مهر برگرفته از مبانی تولید مسکن در سال ۸۷ و بازگشت به گفتمان امام راحل است.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی‌ها اظهار می‌کردند که مسکن مهر دچار مشکلاتی است ولی باید اعلام کنم تمام آماده سازی‌ها برای واحدهای مسکن مهر انجام شده و اقداماتی همچون هدایت آب سطحی، مدرسه و غیره صورت گرفته است.

نیکزاد مسکن را موتور محرک در عصر تحریم عنوان کرد و گفت: در امر مسکن سازی بیش از دو میلیون نفر اشتغال پیدا می‌کنند و همچنین با وجود تحریم‌ها مسکن جزو معدود کارهایی است که کمتر به تحریم وابسته است. به طوری که برای ساختن یک ساختمان تمام اجزا به جز یکی، دو قلم وابسته به تحریم‌ها نیست.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ما در بخش مسکن سازی به مبحث تسهیل در ازدواج تاکید داشته‌ایم وگرنه هر دولت لاییکی مسکن می‌سازد.

وی همچنین به آمار نفوس و مسکن در سال‌های ۸۵ و ۹۰ اشاره کرد و گفت: با توجه به این آمار‌ها در سال ۸۵، ۳/۱۷ میلیون خانوار در کشور وجود داشت و بدون در نظر گرفتن مالکیت مسکن ۷/۱۵ میلیون واحد مسکنونی در کشور وجود داشت که خوشبختانه با اقدامات دولت توانستیم این کمبود را در سال ۹۰ جبران کنیم به طوری که در سال ۹۰ میزان خانوارهای کشور به ۲/۲۱ میلیون افزایش کرده بود و تعداد واحدهای مسکونی را با طرح‌هایی همچون مسکن مهر توانستیم به ۶/۲۱ میلیون مسکن برسانیم و برای اولین بار تعداد واحدهای مسکونی از خانوار‌ها بیشتر شد.

وی به واحدهای خالی در کشور اشاره کرد و گفت: ۱ میلیون و ۶۶۳ هزار واحد مسکونی در کشور خالی است که در دنیا مالیات‌هایی و همچنین اقداماتی برای کنترل این خانه‌ها وجود دارد که ما نیز باید این طرح‌ها را دنبال کنیم.

نیکزاد به مقاوم سازی واحدهای مسکونی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه اقدامات خوبی در بخش مقاوم سازی واحدهای مسکونی صورت گرفته است به طوری که از ۵ میلیون و ۱۲۷ هزار واحد مسکونی روستایی، سه میلیون واحد مقاوم سازی شده است و باید مابقی این واحد‌ها نیز مقاوم سازی بشوند که اگر این اتفاق نیفتد در صورت بروز یک زلزله ۶ ریشتری با مصیبت‌هایی رو به رو خواهیم بود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین به آمار ۱۲ میلیونی جوانان در شرف ازدواج اشاره کرد و گفت: باید حداقل ۶ میلیون واحد مسکونی دیگر ساخته شود لذا لازم است تا سیاست‌های دولتی و غیردولتی در این راستا ادامه پیدا کند.

وی همچنین به افزایش ساخت و ساز بیمارستان‌ها در هشت سال اخیر اشاره کرد و گفت: در طول این هشت سال ۱۱۰ بیمارستان ساخته شده است.

نیکزاد در پایان همچنین به توجه دولت نسبت به تمامی شهر‌ها و روستاهای کشور اشاره کرد و ادامه داد: از ۱۴۴۰ روز کاری ۴۱۳ روز و یا به عبارتی یک سوم روزهای دولت را در ماموریت بوده‌ایم که از این میان ۴۱ روز آن به همراه هیات دولت و ۱۷۲ روز آن جهت افتتاح پروژه‌ها بوده و همچنین ۲۱۷ سفر استانی داشته‌ام.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر