کد خبر: 12236 A

دكتر مهدی تقوی در گفت وگو با ایلنا:

در ماده 8 قانون هدف مندی رایانه ها، دولت مکلف به پرداخت سی‌درصد خالص وجوه حاصل از اجرای طرح به موارد مرتبط با تقویت تولید و بهروه‌وری انر‌ژی شده بود كه این قانون اجرا نشد.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص توسعه اقتصادی در كشور گفت: اقتصاد پایه ریزی شده بر مبنای طلای سیاه باعث شده ما در سیاست گذاریهایمان نادرست عمل كنیم. ذخایر نفت و گاز می توانست كمك شایانی به پیشرفت ما در اقتصاد داشته باشد. اما سیاست بد، تنبلی، بازدهی پایین، عدم توانایی در تولید علم و توسعه تكنولوژی مهمترین عوامل ضعف ما در اقتصاد است.

دكتر مهدی تقوی در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: كسی كه اقتصاد تولید محور را ساخته و آن را در كشور باب كرده باید آن رابه فارسی ترجمه كند. و در واقع این اصطلاح، اصطلاح درستی نیست. ما اقتصادی كه فقط مصرف كننده كالا باشد نداریم و تمام كشورهای دنیا در كنار مصرف، سعی می كنند تولید هم داشته باشند.

مهدی تقوی در ادامه افزود: ما تولیدات داریم اما مقداری كه تولید میكنیم در مقایسه با منابعی كه داریم بسیار كم است. هم بهره وری سرمایه نیروی كار و هم بهره وری سیاستهای مالی دولت پایین است. سیاست های پولی و مالی نادرست در كنار تحریم ها اجازه نمی دهند جامعه به درصد تولید مورد نظر نزدیك شود.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه تصریح كرد: در ماده 8 قانون هدف مندی رایانه ها، دولت مکلف به پرداخت سی‌درصد خالص وجوه حاصل از اجرای طرح به موارد مرتبط با تقویت تولید و بهروه‌وری انر‌ژی شده بود كه این قانون اجرا نشد. این موضوع بنگاه های اقتصادی را با ركود تورمی مواجه كرد. به این معنی كه قیمت ها بالا میرود و بالا رفتن قیمت بنگاه ها منجر به كم شدن تولید آنها می شود.

تقوی در پایان گفت: تمام مسائل ذكر شده باعث بالا رفتن تورم و تأثیر آن بر زندگی كارگران و سایر اقشار جامعه می شود. افراد حقوق بگیر به این علت كه درآمد ثابت دارند و قیمت ها روز به روز افزایش پیدا می كنند در شرایط اقتصادی نامساعد موجود دچار مشكل شده اند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر