کد خبر: 1517 A

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات در گفت و گو با ایلنا خبر داد:

ارزش بیمه نامه های صادر شده در 4 ماهه نخست، 429 میلیون دلار بوده كه نسبت به سال گذشته در همین مدت با افزایش قابل توجهی مواجه بوده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: امسال 143 فقره ضمانت نامه و بیمه نامه در 4 ماهه نخست سال جاری صادر شده است.

كاظم دوست حسینی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: ارزش بیمه نامه های صادر شده در 4 ماهه نخست، 429 میلیون دلار بوده  كه نسبت به سال گذشته در همین مدت با افزایش قابل توجهی مواجه بوده است.

به گفته وی، ارزش ضمانت نامه های اعتباری در سال گذشته،  بالغ بر 493 میلیون دلار بود.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران تصریح کرد: در سه ماه نخست امسال در مجموع ۱۸ میلیون دلار خسارت پرداخت شده است که از این میزان سه میلوین ۶۰۰ هزار دلار آن بازیافت شده است.

حسینی در مورد میزان خسارت‌های پرداختی از سوی صندوق در مواردی كه صادركننده به موقع وجه صندوق را نپردازد، چقدر است؟ گفت: بر اساس بسته پولی بانكی كه به بانكها ابلاغ شده بود، نرخ سود تسهیلات ارزی 7 درصد و ریالی بین 14 تا 17 درصد تعیین شده است، در صورتیكه اگر بازپرداخت در موعد مقرر انجام نمی‌شد، علاوه بر سود، جریمه‌ای در حدود 12 درصد از سوی بانكها دریافت می‌شد كه این به ریال و ارز تفكیك نشده بود؛ ولی بعدا این نرخ به 6 درصد تبدیل شد كه ما از آن سیاست تبعیت می‌كنیم؛ این 6 درصدی را به عنوان جریمه و وجه التزام و جریمه عدم پرداخت به موقع مقرر از صادركننده دریافت می‌كنیم، البته در بسیاری از موارد، با مصوبه هیات مدیره، بخشی یا همه این جریمه را می‌بخشیم، البته اگر بدانیم كه صادركننده واقعا دچار مشكلاتی خارج از حیطه اختیارات خود بوده است.

ضمانت صادراتی صدور 143 فقر ضمانت نامه ضامنت نامه های صادراتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر