کد خبر: 32229 A

دكتر احمد میدری در گفت وگو با ایلنا:

حفظ سلامت بانك ها باید در حال حاضر در اولویت دولت باشد،زیرا افزایش نرخ سود اوراق مشاركت برای بانك ها خطرناك است.

یك كارشناس اقتصاد گفت:افزایش نرخ سود اوراق مشاركت موجب افزایش تقاضای بی سابقه در اقتصاد می شود كه در شرایط فعلی این تصمیم برای بانكها خطرناك است.

دكتر احمد میدری در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینكه پیشنهاد افزایش نرخ سود اوراق مشاركت باعث می شود كه منابع پس انداز شده  در بانك ها خارج شود،اظهار داشت:اگرچه دولت با این ابزار می تواند بخشی از نقدینگی سرگردان در بازار را جمع آوری كند،اما از آن سو این اقدام سبب بروز مشكلاتی برای اقتصاد خواهد شد.  

او با بیان اینكه در حال حاضر بانكها با مشكل مطالبات معوق روبرو هستند،تصریح كرد:حفظ سلامت بانك ها باید در حال حاضر در اولویت دولت باشد،زیرا افزایش نرخ سود اوراق مشاركت برای بانك ها خطرناك است.

میدری تاكید كرد:دولت باید از خروج منابع از بانك ها جلوگیری كند.  

استاد دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینكه اگر بانك ها  پس انداز خوبی داشته باشند، به عملیات سوداگری دست می زنند،خاطرنشان كرد:البته این كار هم مناسب اقتصاد كشور نیست،كه بانكها منابع خودشان را به وارد بورس بازی كنند.

به گفته وی افزایش سود اوراق مشاركت منجر به افزایش تورم شده و از سویی بانك ها به دلیل كمبود منابع و جذب پس انداز،منابع كمتری را در اختیار تولید قرار می دهندو این عمل به ركود دامن می زند.

میدری همچنین گفت:اگر همه پروژه های اقتصادی به منابع مالی دسترسی پیدا كنند و هر دستگاهی نرخ سود را بالا ببرد،ما شاهد افزایش تقاضای بی سابقه در اقتصاد خواهیم بود.                                                                                                             

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر