کد خبر: 40225 A

در پی اظهارات معاون نظارتی بانک مرکزی؛

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با اعلام شکایت نمایندگان به کمیسیون اصل ۹۰ مبنی بر اظهارات معاون بانک مرکزی در مورد تصویب طرح تحقیق و تفحص، تشویش اذهان جرم بوده و این امر منطقی نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با اعلام شکایت نمایندگان به کمیسیون اصل ۹۰ مبنی بر اظهارات معاون بانک مرکزی در مورد تصویب طرح تحقیق و تفحص، تشویش اذهان جرم بوده و این امر منطقی نیست.
ارسلان فتحی‌پور نماینده مردم کلیبر در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در واکنش به اظهارات معاون نظارتی بانک مرکزی مبنی بر ارائه تخلف از سوی نمایندگان و گروکشی از بانک مرکزی گفت: اظهارات این فرد، افترا و توهین بوده، در حالیکه این حق طبیعی و قانونی مجلس است که از نهاد‌های اجرایی تحقیق و نظارت داشته باشد.
فتحی‌پور، ارائه مجوز‌های بی‌رویه به مؤسسات اعتباری، و همچنین تداوم فعالیت مؤسسات متخلف از مهم‌ترین اهداف تحقیق و تفحص مجلس از بانک مرکزی است.
وی افزود: وضعیت ساماندهی موسسات مالی و اعتباری خیلی دیر اتفاق می‌افتد و باید زود‌تر از این‌ها نسبت به ساماندهی موسسات ملی اقدام می‌کردیم.
به گفته فتحی‌پور، قطعا نمایندگان به دنبال روشن شدن ابهامات خواهند بود و اگر بعضی عملکرد‌ها و سوءعملکرد‌ها به سیستم و ساختار بر می‌گردد، ساختار اصلاح شود و اگر به رفتار‌ها بر می‌گردد رفتار‌ها باید در چار چوب قانون اصلاح شود و اگر کسی در رفتارهای خلاف قانون سوء نیت داشته بر اساس ارائه گزارش تحقیق و تفحص به نهادهای قضایی برخورد لازم انجام شود.

به گزارش ایلنا، کمیسیون اصل نود یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی است که وظیفه محول شده به مجلس در اصل نودم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را انجام می‌دهد.

در اصل نود قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ایران آمده‌است:

هرکس شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قوه قضائیه داشته باشد، می‌تواند شکایت خود را کتباً به مجلس شورای اسلامی عرضه کند. مجلس موظف است به این شکایات رسیدگی کند و پاسخ کافی دهد و در مواردی که شکایت به قوه مجریه و یا قضائیه مربوط است رسیدگی و پاسخ کافی از آنها بخواهد و در مدت متناسب نتیجه را اعلام نماید و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند.

کمیسیون اقتصادی تحقیق و تفحص ارسلان فتحی پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر