کد خبر: 43108 A

سنایی در تذکر آیین نامه‌ای:

ما نه در عرف قانون گذاری و نه در قانون اساسی چیزی به نام «خبرگان مجلس» نداریم بلکه مجلس طبق قاعده قانون گذاری می‌کند و مصارف بودجه نیز طبق تشخیص مجلس است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به هماهنگی انجام شده میان دولت و مجلس مبنی بر کمک به اقشار ضعیف مردم در ماه پایانی سال گفت: این کمک باید از طریق ارائه لایحه از سوی دولت و تصویب آن در مجلس انجام شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، مهدی سنایی نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به ماده ۱۸۶ آیین نامه داخلی مجلس و اصل‌های ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی گفت: در این دو اصل درباره بودجه سالانه آمده که بودجه باید به ترتیبی که در قانون مقرر شده به مجلس بیاید و هر گونه تغییر در ارقام آن نیز تابع قوانین مقرر است.

وی ادامه داد: در اصل ۵۳ قانون اساسی نیز اشاره شده که کلیه درآمدهای کشور باید در خزانه داری کل متمرکز شود.

سنایی با بیان اینکه امروز بیشترین مشغله مجلس مربوط به بررسی درخواست استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است اما مجلس توجه داشته باشد که دو ماه از فصل ارائه لایحه بودجه سالانه از سوی دولت گذشته و هنوز این لایحه ارائه نشده است، ولی نه دولت و نه مجلس شورای اسلامی توجهی به این موضوع نمی‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه موضوع دوم تذکر من کمکی است که باید در ایام پایانی سال انجام شود تصریح کرد: در اینکه به انجام این کار توصیه شده و باید به اقشار ضعیف و مردم پیش از رسیدن سال نو کمک شود شکی نیست و این توصیه، توصیه خوب و مصلحت مهمی است.

وی افزود: اما این روش، روش مناسبی نیست و باید توصیه از طریق قانون عملی شود. ضمن اینکه در مصاحبه‌های مختلف ارقام متفاوتی ذکر شده اما بگویید که مبنای این اعداد و ارقام کمک عیدانه چیست؟

نماینده مردم نهاوند در مجلس با بیان اینکه شما اعلام کردید که این مبلغ به تشخیص خبرگان مجلس بوده است، گفت: ما نه در عرف قانون گذاری و نه در قانون اساسی چیزی به نام «خبرگان مجلس» نداریم بلکه مجلس طبق قاعده قانون گذاری می‌کند و مصارف بودجه نیز طبق تشخیص مجلس است.

لاریجانی در پاسخ به تذکر سنایی گفت: اولا تذکر شما در موضوع دستور کار نیست و از همکاران می‌خواهم طبق دستور کار مجلس که استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی است تذکر بدهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مورد اینکه بودجه باید سر موعد به مجلس ارائه می‌شد بار‌ها گفته شده است. دولت باید لایحه بیاورد و مجلس نمی‌تواند طرح بودجه را ارائه دهد و این مساله در قانون اساسی آمده است.

وی افزود: قانون گفته است اگر دولت لایحه بودجه را دیر ارائه داد باید هم لایحه بدهد و هم چند دوازدهم ضمن اینکه هم در نامه نگاری‌ها با دولت این مطلب گفته شده و هم در تذکر‌ها و هم در صحن علنی قرائت شده است. بیش از این مجلس چه کاری باید انجام بدهد چرا که تاخیر آن به ضرر کشور است.

وی درباره تذکر دوم سنایی نیز گفت: درباره پیشنهاد کمک عیدانه قبلا هم گفته شده که این توصیه، توصیه رهبری است و در جلسات دولت و مجلس مقرر شد به همه مردم خصوصا اقشار ضعیف در ماه‌های پایانی سال کمکی شود. بنابراین از آنجا که این موضوع با نظر رهبر معظم انقلاب انجام شده است از نظر قانونی اشکالی ندارد و من هم نمایندگان مجلس را در جریان قرار داده‌ام.

رئیس مجلس تاکید کرد در جلسات مشترک دولت و مجلس درباره هدفمند کردن یارانه‌ها توافقی صورت نگرفته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر