کد خبر: 49336 A

محسن بهرامی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

اصولا جز در امارات و عربستان، در هیچ جای دنیا نمی‌توان ریال را به ارزی دیگر تبدیل کرد، چرا که نرخ تورم مهم‌ترین دلیل ارزش گذاری مبادله پولی یک کشور است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران، گفت: حذف دلار و یورو در مناسبات اقتصادی نمی‌تواند صورت بگیرد.

محسن بهرامی ارض اقدس در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به خرید و فروش برخی کالاهای جهانی از طریق دلار و یورو، تصریح کرد: اصولا جز در امارات و عربستان، در هیچ جای دنیا نمی‌توان ریال را به ارزی دیگر تبدیل کرد، چرا که نرخ تورم مهم‌ترین دلیل ارزش گذاری مبادله پولی یک کشور است.

وی افزود: لازمه این اقدام، محاسبات دقیق پولی بر مبنای نرخی واحد است که این امر نیازمند یک پروسه بوده و باید در مناسبات اقتصادی دو طرف مبادله کننده مشخص شود.

به گفته معاون وزیر سابق بازرگانی، در این زمینه باید رابطه مشخصی بین ایران و سایر کشور‌ها ایجاد شده و واحد پول آن‌ها و یا ریال ایران بر اساس آن محاسبه تعیین شود.

این کار‌شناس اقتصادی با بیان اینکه حذف دلار و یورو در مناسبات اقتصادی نمی‌تواند در حال حاضر صورت بگیرد، بیان داشت: ‌صادرات عمده ما نفت و مواد پتروشیمی است و منطقی است که در بازارهای جهانی به دلار و یورو پرداخت شود ولی می‌توان در مناسبات اقتصادی دو کشور موارد ارزی را مشخص کرد. اما بطورکلی حذف دلار و یورو در مناسبات اقتصادی نمی‌تواند صورت گیرد.

بهرامی، نرخ تورم را مهم‌ترین دلیل ارزش گذاری مبادله پولی یک کشور دانست و افزود: کنترل تورم و رشد اقتصادی می‌تواند ارزش ریال را تقویت کند و در این بین، افزایش بهره وری و سرمایه گذاری و نیز قابلیت رقابت کشور با سایر کشور‌ها می‌تواند به افزایش رشد اقتصادی بینجامد.

ارز دلار یورو محسن بهرامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر