کد خبر: 53478 A

رئیس کل بیمه مرکزی اعلام كرد:

در تاریخ اول فروردین ماه مبلغ دیه برای ماه‌های حرام ۱۵۲ میلیون تومان و برای ماه‌های غیر حرام ۱۱۴ میلیون تومان و ۳ میلیون تومان خسارت بیمه است که در تاریخ اول فروردین ماه سال ۹۲ اجرا می‌شود.

بیمه مرکزی براساس نرخ تعیین دیه از سوی قوه قضائیه و با توجه به مصوبه دولت در خصوص تعیین تعرفه بیمه نامه شخص ثالث در سال ۹۲، ۱۰ درصد تخفیف برای دارندگان وسایط نقلیه در نظر گرفته که به شرکت‌های بیمه به زودی ابلاغ می‌شود.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمد کریمی رئیس کل بیمه مرکزی ایران، در نشست خبری امروز خود با بیان این موضوع گفت: براساس قانون و مصوبه دولت جدول حق دریافت تعرفه بیمه نامه‌ها به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود.
ضمن آنکه در تاریخ اول فروردین ماه مبلغ دیه برای ماه‌های حرام ۱۵۲ میلیون تومان و برای ماه‌های غیر حرام ۱۱۴ میلیون تومان و ۳ میلیون تومان خسارت بیمه است که در تاریخ اول فروردین ماه سال ۹۲ اجرا می‌شود.
رئیس کل بیمه مرکزی ایران تصریح کرد: جدول دریافت حق بیمه ارسالی به شرکت‌های بیمه مجموعا در مورد موتورسیکلت و سایر وسایل نقلیه چهار چرخ و زمینی است که از سوی بیمه مرکزی به بانک‌ها ابلاغ شده است.
وی تصریح کرد: از مردم می‌خواهیم که با توجه به روزهای پایانی سال و سفرهای نوروزی اقدام به دریافت الحاقیه و یا دریافت بیمه نامه‌های جدید کنند که در صورت بروز تصادف در ماه‌های غیر حرام و طولانی شدن زمان دادرسی اگر بررسی پرونده به ماه‌های حرام بکشد، شرکت‌های بیمه براساس سقف تعرفه‌ای که با صاحبان وسایل نقلیه قرارداد بسته‌اند، نمی‌توانند مابه التفاوت مربوطه را پرداخت کنند.
وی تصریح کرد: حتما هموطنان موضوع الحاقیه را جدی گرفته و امروز با مراجعه به شرکت‌های بیمه اقدام به خرید بیمه نامه الحاقی کنند.
بیمه نامه راننده کاملا اجباری است
وی در خصوص بحث بیمه رانندگان وسایط نقلیه گفت: این موضوع همچنان در سال ۹۲ ادامه دارد و شرکت‌های بیمه موظف هستند که بیمه نامه راننده را برای صاحبان خودرو براساس نرخ دیه تعیین شده از سوی قوه قضائیه صادر کنند که این رقم‌‌ همان ۱۵۲ میلیون تومان است که رانندگان مقصر می‌توانند در صورت بروز حادثه از آن استفاده کنند.
وی در ارتباط با بیمه موتورسیکلت‌ها گفت: تعداد زیادی از آن‌ها در حال حاضر فاقد بیمه نامه هستند که با همکاری راهنمایی و رانندگی مقرر شده است تردد وسایط نقلیه فاقد بیمه نامه اعم از موتورسیکلت و انواع خودرو جلوگیری شود.
رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص میزان افزایش تناسب نرخ تعرفه‌ها براساس نرخ دیه جدید گفت: نرخ تعرفه‌ها متناسب با افزایش نرخ دیه حدود ۲۰. ۶ درصد با هماهنگی سندیکای بیمه گران افزایش یافته، ضمن آنکه با توجه به همین افزایش نسبت به تعرفه‌های مصوب دولت با ۱۰ درصد تخفیف برای نرخ بیمه نامه‌های سال ۹۲ براساس جدول ارائه شده برای دارندگان وسایط نقلیه در نظر گرفته شده است که شرکت‌های بیمه معتقدند این جدول را در اختیار بیمه گذاران بگذارند.
وی با تاکید بر این نکته که هموطنان به هیچ عنوان نباید به بیمه نامه ۱۲۶ میلیون تومانی اکتفا کنند، تصریح کرد: این رقم صرفا فقط مربوط به سال ۹۱ است و باطبع با توجه به مدت باقی مانده اقدام به تهیه الحاقیه از طریق شرکت‌های بیمه کنند.
کریمی افزود: در این رابطه ۳ بخش در نظر گرفته شده، یکی مالی به میزان ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، دومی جرحی که معلوم نیست میزان خسارت آن چقدر است؟ ممکن است کامل باشد و یا بخشی و سومی مربوط به دیه فوت می‌باشد که برای شرکت‌های بیمه‌ای از نظر اقتصادی پرداخت دیه جرحی به مراتب نرخ آن بیشتر از دیه فوت است.

سقف پرداخت خسارت بدون کروکی ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای سال ۹۲
وی در ادامه نشست خبری خود، با بیان اینکه سال گذشته سقف پرداخت خسارت بدون کروکی ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بوده، اظهار داشت: این سقف هم اکنون ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و شرکت‌های بیمه‌ای این خواهش را دارند که به محض اطلاع، خسارت را به موقع به حادثه دیده پرداخت کنند.
افزایش بیمه بدنه براساس قیمت خودرو
کریمی در خصوص افزایش بیمه بدنه براساس تعیین نرخ روز قیمت خودرو گفت: بیمه بدنه یکی از بیمه نامه‌های اختیاری است و بیمه گذار می‌تواند براساس هر میزان نرخی که به شرکت بیمه سفارش داده اقدام به خرید بیمه نامه بدنه خودرو کند.
این در حالیست که در صورت بروز حادثه، اگر بخواهد خسارت را دریافت کند به علت آنکه بیمه بدنه براساس قیمت روز خودرو در‌‌ همان دوره تعیین شده، در صورت داشتن کسری شرکت بیمه نمی‌تواند خسارت وارده را به طور کامل جبران کند، به همین منظور بیمه گذار باید با مراجعه به شرکت‌های بیمه براساس نرخ روز خودرو و نوع آن اقدام به تهیه بیمه نامه بدنه خودرو کند.
پرداخت بیش از ۵ میلیارد تومان خسارت بیمه شخص ثالث از سوی شرکت‌های بیمه در سال ۹۱
وی در خصوص میانگین رقم پرداخت خسارت‌های ناشی از شخص ثالث در سال جاری، گفت: به طور میانگین بیش از ۵ میلیارد تومان خسارت‌های مربوط به شخص ثالث شامل انواع دیه تاکنون پرداخت شده، این در حالیست که براساس آمار موجود، حدود ۳۰۰ هزار نفر تصادف و ۲۰ هزار نفر کشته براساس آمار راهنمایی و رانندگی کشته به ثبت رسیده است که خوشبختانه این رقم کاهش یافته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر رقم حق بیمه‌های تولیدی از ۹ میلیارد تومان عبور کرده، اما ضریب خسارت بالای ۱۰۰ است.
همچنین؛ تعداد پرونده‌های ناشی از خسارت شخص ثالث بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار پرونده است که حدود ۲۰ درصد فوتی و باقیمانده مربوط به حوادث جرحی است.
در پایان بازهم تاکید می‌کنم که موضوع الحاقیه بیمه نامه سال آینده را هموطنان عزیز جدی گرفته و در روزهای پایانی سال و در سفرهای نوروزی به شرکت‌های بیمه مراجعه کنند تا در ایام نوروز و سال آینده با مشکل مواجه نشوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر