کد خبر: 54364 A

معاون نظارتی بانك مركزی خبر داد:

براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، موسسات مالی و اعتباری و تعاونی‌های اعتباری آزاد فقط تا پایان سال فرصت دارند برای تداوم بقا شرایط لازم را احراز کنند و در طرح ساماندهی حضور یابند.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، موسسات مالی و اعتباری و تعاونی‌های اعتباری آزاد فقط تا پایان سال فرصت دارند برای تداوم بقا شرایط لازم را احراز کنند و در طرح ساماندهی حضور یابند.
به گزارش ایلنا، ابراهیم درویشی افزود: موسسات مالی و اعتباری و تعاونی‌های اعتباری آزاد فاقد مجوز از بانک مرکزی در حال ساماندهی هستند و تجمیع می‌شوند و تنها یک تعاونی اعتباری آزاد باقی مانده است که تا پایان سال فرصت دارد در طرح ساماندهی شرکت و ضوابط اعلام شده بانک مرکزی را رعایت کند.
وی گفت: وقتی موسسه‌ای سرمایه لازم را تهیه و سپرده قانونی نزد بانک مرکزی را تأمین می‌کند، چه لزومی دارد فعالیت آن را متوقف کنیم.
معاون نظارتی بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی با موسساتی برخورد می‌کند که نه سرمایه خود را تکمیل می‌کنند و نه سپرده قانونی نزد بانک مرکزی دارند و با منابع مردم موسسه تأسیس شده‌اند.
درویشی گفت: منظور از ساماندهی این است که همه موسسات مالی و اعتباری و تعاونی‌های اعتباری آزاد تا پایان اسفند فرصت دارند سپرده قانونی نزد بانک مرکزی را تکمیل و سرمایه لازم را تهیه و اعضای هیئت مدیره و هیئت موسس را به بانک مرکزی معرفی کنند تا پس از بررسی تا ۳ ماه نخست سال ۹۲ مجوز رسمی فعالیت آن‌ها صادر شود.
وی تصریح کرد: در سال جدید هیچ موسسه مالی و اعتباری باقی نخواهد ماند که تعیین تکلیف نشده باشد.
درویشی اظهار داشت: سه موسسه مالی اعتباری کارسازان آینده، پیشگامان و مشیز ریحانه گس‌تر نتوانستند سرمایه لازم را تأمین کنند که در هم ادغام و پس از تجمیع به یک موسسه مالی و اعتباری تبدیل می‌شوند و بخشی از سرمایه را هم از محل پذیره نویسی تأمین می‌کنند.
وی افزود: سه موسسه فردوسی، فرشتگان و افضل توس نیز ساماندهی می‌شوند و دو موسسه باقی می‌ماند که ثامن یکی از آنهاست و به موسسه مالی و اعتباری ثامن تبدیل می‌شود و ثامن الحجج هم تا پایان سال ساماندهی می‌شود.
درویشی، ساماندهی تعاونی‌های اعتباری آزاد و موسسات مالی و اعتباری را که در سال‌های ۹۰ تا ۹۱ اجرایی شد گامی بلند و یکی از بزرگ‌ترین اقدامات بانک مرکزی توصیف کرد.
معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: برای ساماندهی موسسات مالی و اعتباری و تعاونی‌های اعتباری و همچنین صندوق‌های قرض الحسنه خون دل‌ها خورده شد و تهدید شدیم و برخورد‌ها را تحمل کردیم.
وی افزود: بی‌شک کسی به راحتی از پول نمی‌گذرد و افرادی که با طرح ساماندهی بانک مرکزی منافعشان محدود شد همه تلاش خود را برای شکست این طرح به کار گرفتند.
درویشی، نقش و حمایت‌های بهمنی رئیس کل بانک مرکزی را در ساماندهی و تجمیع موسسات مالی و اعتباری و تعاونی‌های اعتباری آزاد ستود و این اقدام را گامی بلند در جهت نظم بخشیدن به نظام پولی و بانکی کشور ارزیابی کرد.
وی تصریح کرد: اگر این موسسات ساماندهی نمی‌شدند نرخ تورم بسیار بالا‌تر از رقم کنونی می‌شد.

بانک مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر