کد خبر: 63461 A

انعقاد تفاهم نامه میان صندوق مهر امام رضا (ع)و مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری

ظهر امروز (چهارشنبه 28 فروردین 1392) تفاهم نامه میان صندوق مهر امام رضا (ع)و مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری منعقد شد.

 

با توجه به برنامه‌های متنوعی که داریم یکی از برنامه‌های ما حمایت مالی از بیکاران مستقر در روستا است.

ظهر امروز (چهارشنبه 28 فروردین 1392) تفاهم نامه میان صندوق مهر امام رضا (ع)و مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری منعقد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در این مراسم پورهاشمی سرپرست مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با بیان این‌که ایجاد همدلی و تفاهم بین دو مجموعه خدمت‌گذار مستضعفین یعنی این مرکز و صندوق مهر امام رضا بسیار مهم است و هدف ما محسوب می‌شود، اظهار کرد: صندوق مهر امام رضا مولود دولت نهم است و هدف آن این بود که خارج از بحث بروکراسی بشود برای روستاییان مشاغلی مثل مشاغل خرد و خانگی را ایجاد کرد.

وی با بیان این‌که در بحث اشتغال بویژه در دو سه سال اخیر کارهای خوبی بویژه در بخش روستایی انجام شده گفت: در گذشته هم با این صندوق ارتباط داشتیم و دفتر ما همکاری‌های نزدیک دیگری دارد و امروز نیز تفاهم نامه‌ای که بتواند اقدامات بسیار بزرگتری برای بخش روستایی انجام بدهد به امضا می رسد.

پورهاشمی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی در روستاها خدمات بی نظیری در بخش آب، برق و زیرساخت‌ها ارائه می‌دهد و به ویژه در دولت نهم و دهم کارهای بزرگ زیربنایی در روستاها انجام شد که البته بحث مهم اشتغال است چون جوانان زیادی در روستاها هستند که باید شغلی داشته باشند.

سرپرست مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: حجم کار بزرگ است و امیدواریم برای هزار روستا برنامه‌هایی که در نظر گرفته شده به انجام برسد و می‌خواهیم که صندوق امام رضا وارد روستا شود و در روستاها با کمک مسوولان روستاها و همکاری و شناخت بیشتری شغلی پایدار در آنجا ایجاد شود.

وی توضیح داد: در مرحله اول شغل هایی که در روستا متداول بوده برای توسعه و به روز کردن آن‌ها این صندوق آموزش‌هایی خواهد داد و با توجه به این‌که هزینه اشتغال در روستا در مقایسه با شهرها کمتر است سعی خواهیم کرد تمامی سازوکارهای لازم را در این بخش فراهم کنیم.

بنابراین گزارش؛ دکتر حسین‌نژاد مدیر عامل صندوق مهر امام رضا (ع) نیز در این مراسم با بیان این‌که این صندوق سه کار عمده انجام داد که همین موضوع باعث شد وام ازدواج دیگر مشکلی نداشته باشد گفت: اول این‌که منابع خودمان را با منابع بانک تلفیق کردیم و خودمان ضامن وام گیرندگان شدیم و سقف وام‌ها را افزایش دادیم و نوبت وام گیری را حداکثر به 15 روز رساندیم.

وی با بیان این‌که تا به امروز حدود 620 هزار فرصت شغلی مورد حمایت مالی صندوق با کارمزد 4 درصد و یا کمتر ایجاد شده گفت: ما هیچ وامی را در صندوق با کارمزد چهار درصد پرداخت نکردیم و در مناطق محروم در بعضی مواقع با کارمزد صفر درصد پرداخت کردیم.

حسین‌نژاد ادامه داد: 40 درصد وام‌ها به مناطق روستایی تعلق گرفت امسال هم با توجه به برنامه‌های متنوعی که داریم یکی از برنامه‌های ما حمایت مالی از بیکاران مستقر در روستا است.

مدیرعامل صندوق مهر امام رضا (ع) با بیان این‌که در حال حاضر روستایی نداریم که زیرساخت شهری نداشته باشد، دلیل عمده مهاجرت روستاییان به شهرها را نبود شغل و عدم حمایت از فرصت‌های شغلی دانسته و اظهار کرد: برای جلوگیری از مهاجرت به اتفاق مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری طرحی را آماده کردیم که قرار است در هزار روستا اجرایی کنیم که حمایت مالی از فرصت‌های شغلی می شود که در آنجا وجود دارد و یا فرصت شغلی به وجود می‌آوریم که مطالعاتی انجام شده و انجام می شود وظرفیت سازی مناسب صورت می‌گیرد.

حسین نژاد با بیان این‌که حداکثر اعتبار برای هر روستا دو میلیارد ریال است که پس از جذب قابلیت افزایش خواهد داشت گفت: جمعا دو هزار میلیارد ریال برای هزار روستا در نظر گرفتیم تا بیکاری را به حداقل برسانیم.

وی در پایان با بیان این‌که این کار ان شاء‌الله از پانزدهم اردیبهشت ماه در سطح روستاها آغازخواهد شد، گفت: مشاغل خانگی تا سقف پنج میلیون تومان، مشاغل خود اشتغالی تا سقف 15 میلیون تومان و برای طرح‌های توسعه و سرمایه در گردش تا سقف 10 میلیون تومان با کارمزد چهار درصد در نظر گرفتیم که این وام‌ها به افرادی تعلق می‌گیرد که ساکن روستا بوده و ایده‌ای برای اشتغال داشته باشند و همچنین از سازمان فنی وحرفه‌ای دعوت کردیم که در این طرح آموزش‌های لازم را ارائه دهند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر