کد خبر: 66800 A

قائم مقام صندوق توسعه ملی:

تاکنون 18 میلیارد دلار در وجه بخش خصوصی متقاضی در بخش نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهها، فولاد، سیمان و غیره مسدودی اعلام شده است.

قائم مقام صندوق توسعه ملی گفت:منابع صندوق توسعه ملی حدود ۵۰ میلیارد دلار، معادل یک و نیم برابر کل منابع شبکه بانکی کشور است.

به گزارش ایلنا، سیدمحمد قاسم حسینی از انعقاد چندین قرارداد با بانک‌های کشور به مبلغ 32 میلیارد دلار برای پرداخت تسهیلات به بخش خصوصی در مدت زمان دو سال از تشکیل این صندوق خبر داد و افزود: با توجه به قرارداد، بانک عامل طبق ضوابط قرارداد به بخش خصوصی تسهیلات پرداخت می کند و متقاضیان از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی می شوند.

وی اظهار داشت: تاکنون 18 میلیارد دلار در وجه بخش خصوصی متقاضی در بخش نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهها، فولاد، سیمان و غیره مسدودی اعلام شده است.

حسینی از تخصیص تسهیلات ریالی به بخش کشاورزی در سال 91-90 در ستادهایی با نام طرح توسعه کشاورزی با نرخ سود صفر درصد خبر داد و افزود: سال گذشته علاوه بر 10 درصد تخصیص تسهیلات صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی، 10 درصد منابع وصول شده در سال 91 صندوق نیز به بخش صنعت در قالب تسهیلات ریالی با سود 16 درصد اختصاص یافت و سایت بهینه‌یاب مستقر در وزارت صنعت و معدن برای الویت‌ بندی پرداخت تسهیلات به بخش خصوصی ایجاد شد.

وی یادآور شد: بانک هایی که با صندوق توسعه ملی قرارداد ندارند یا سقف پرداختی آنها به پایان رسیده‌ است، می‌توانند با پیشنهاد به صندوق قرارداد خود را تمدید یا ترمیم کنند.

قائم مقام صندوق توسعه ملی در خصوص پرداخت تسهیلات به شرکت‌های بزرگ خودروسازی کشور گفت: شرکت سایپا و ایران خودرو که بیش از 30 درصد سهام آنها زیرنظر بخش دولتی است طبق قانون از تسهیلات صندوق توسعه ملی نمی‌توانند استفاده کنند و در صورت واگذاری سهام خود، می‌توانند از تسهیلات ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی استفاده کنند.

وی ادامه داد: شرکت‌های قطعه ساز برای تامین سرمایه در گردش و تامین مواد اولیه خود می‌توانند از صندوق توسعه ملی از طریق بانکهای عامل با مدت بازپرداخت 2 سال تسهیلات دریافت کنند.

حسینی در باره تسهیلات به بخش خدمات و میزان سود آن اظهار داشت: نرخ سود منابع ارزی ما به صنعت، کشاورزی و خدمات 6 درصد بوده که 2.5 درصد آن متعلق به بانک عامل است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر