کد خبر: 68472 A

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌و‌گو با ایلنا:

دولت در طرح‌های مهر ماندگار خارج از ضوابط عمل کرده است و مجلس برای جلوگیری از تشدید بحران این اقدام را انجام داده است.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه دولت در اجرای طرح‌های مهر ماندگار خارج از ضوابط قانونی از بانک مرکزی استقراض کرده است، جلوگیری از افزایش مطالبات معوقه را عامل تصویب ممنوعیت استقراض دولت از بانک مرکزی و یا بانک‌ها از بانک مرکزی اعلام کرد.
ابراهیم نکو در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه استقراض دولت از بانک مرکزی و یا بانک‌ها از بانک مرکزی به عدد بسیار بزرگی تبدیل شده است،اظهارداشت:کمیسیون تلفیق برای جلوگیری از افزایش بیش از اندازه بدهی بزرگ دولت و نقدینگی بیش از اندازه ممنوعیت استقراض دولت را به تصویب رساند.

وی افزود:دولت در طرح‌های مهر ماندگار خارج از ضوابط عمل کرده است و مجلس برای جلوگیری از تشدید بحران این اقدام را انجام داده است.
نکو با بیان اینکه دولت در طی ۸ سال گذشته برای انجام مقاصد خود خارج از ضوابط قانونی اقدام به استقراض بانک مرکزی و یا فشار به بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات به بانک‌های عامل دولتی انجام داده،گفت: این اقدام عملا باعث افزایش نقدینگی، فشار بیش از اندازه به سبد خانوار‌ها و تورم و گرانی شده است.
دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: ‌با تصویب ممنوعیت استقراض دولت از بانک مرکزی و یا پرداخت تسهیلات از بانک مرکزی به بانک‌های دیگرعملا بانک‌ها می‌تواند فرصتی برای پرداخت معوقات خود داشته باشند.
به گفته این نماینده مردم در مجلس در حال حاضر بدهی‌های دولت آنچنان زیاد است که امکان بازپرداخت بدهی‌ها به بانک مرکزی وجود ندارد لذا باید کمیسیون برای جلوگیری فشار به دولت آینده این مصوبه را تصویب کرده است.

بانک مرکزی تورم رکود تولید ناخالص داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر