کد خبر: 77207 A

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به ایلنا - بخش اول

چكیده: «سازمان مابه‌التفاوت سه ماهه اول سال را به صورت یکجا واریز خواهد کرد./ سازمان هیچ مشکل مالی ندارد و حمایت دولت از سازمان و مدیریت بنده بی نظیر بوده است.»

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره تاخیر در افزایش 25 درصدی حقوق مستمربگیران گفت: برای اعمال این افزایش نیاز به 2 هزار و 800 میلیارد تومان تدارک مالی داشتیم که در جلسه ای که امروز برگزار شد، این تدارک مالی فراهم شد ضمن اینکه ما از نظر بودجه هیچ مشکلی نداریم.

«سعید مرتضوی»  در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، ادامه داد: ما پیشنهاد افزایش 25 درصدی حقوق مستمربگیران را در فروردین ماه به دولت ارائه کردیم که به تصویب دولت رسید. ضمن اینکه این اقدام در هیات امنای سازمان تامین اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت که امیدواریم هفته آینده این مصوبه به ما ابلاغ شود تا بتوانیم شاهد افزایش حقوق مستمری بگیران باشیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: در سال های گذشته این افزایش بر روی فیش حقوقی اعمال می شد و به بازنشستگان پرداخت می شد. امسال هم ضمن افزایش حداقل حقوق بازنشستگان به 700 هزار تومان اعمال این افزایش از فروردین ماه اجرا خواهد شد و اگر وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و اعضای هیات امنای سازمان جلسه فوق العاده تشکیل دهند فکر می کنم تا آخر خرداد ماه سال جاری این اعمال افزایش حقوق صورت بگیرد و سازمان مابه‌التفاوت سه ماهه اول سال را به صورت یکجا واریز خواهد کرد.
مرتضوی در مورد مشکلات مالی سازمان تامین اجتماعی گفت: ما در یک برهه زمانی برخی از شرکت های زیان ده و یا کم بازده خود را به شرکت سوری نت قشم فروختیم چرا که می خواستیم با کمک این شرکت به دلیل تحریم ها پول های خارج را به داخل کشور هدایت کنیم لذا ما هم با این شرکت قرارداد بستیم و جهت تامین اعتبار حساب ارزی در کشور مالزی افتتاح کردیم؛ شرکت سوری نت مبلغ 15 هزار میلیون یورو به این حساب واریز کرد ولی هنوز مدتی نگذشته بود که این شرکت هم از سوی آمریکا تحریم شد و اعلام کردند این پول هم شامل تحریم خواهد شد ولی خوشبختانه در قرارداد ضمنی ما آمده بود که خود شرکت سوری نت عهده دار ورود پول به ایران و تبدیل به ریال است و در غیر این صورت ما شرکت های مورد معامله را به آنها نخواهیم داد.
وی اضافه کرد: شرکت سوری نت ضمن قبول این قرارداد هنوز نتوانسته پول را به ایران وارد کند ولی ما ضرر مالی از این بابت نکرده ایم ولی کمی دچار مضیقه مالی شدیم که با کمک دولت و مدیریت ما این مشکلات در حال حل است.
مرتضوی ادامه داد: سازمان هیچ مشکل مالی ندارد و حمایت دولت از سازمان و مدیریت بنده بی نظیر بوده است چرا که در ابتدای ورود من دولت 35 هزار میلیارد تومان بدهی به سازمان داشت که قرار بود جهت تسویه بدهی 22 ردیف شرکت جزو زیر مجموعه تامین اجتماعی شود ولی مجلس با برخی از این ردیف ها مانند انتقال 5 بانک با سوددهی بالا موافق نکرد و ما مجبور شدیم بدهی خود را با دولت از طریق دیگر جبران کنیم.
مرتضوی در مورد بدهی دولت ادامه داد: تاکنون موفق شدیم 37 شرکت از جمله 55 درصد از سهم هواپیمایی هما و همچنین هتل های هما و مهمتر از آن معدن شماره 3 سیرجان به ما واگذار شود، البته هنوز معدن شماره 3 سیرجان حسابرسی نشده است تا ببینیم چقدر از دیون ما باقی مانده است ولی به زودی این کار هم مشخص می شود و به احتمال زیاد بیشتر بدهی دولت با ما تسویه شده است.

اخبار تكمیلی از این نشست مطبوعاتی متعاقبا ارسال خواهند شد.

 

نشست مطبوعاتی مرتضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر