کد خبر: 3010 A

بان‌کی‌مون در دیدار با لاریجانی:

ما در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران نگرانی‌هایی داریم که صحبت‌هایی در این زمینه با رئیس مجلس انجام شد و بنا داریم در زمان نهار صحبت‌ها را ادامه دهیم.

دبیر کل سازمان ملل با بیان اینکه ایرانیان دستاوردهای بزرگی برای کل بشریت داشته‌اند تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در حل چالش‌های بین المللی و منطقه خاورمیانه بر عهده دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌بان کی مون پس از اولین دیدار رسمی خود با رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران از میزبانی رئیس مجلس تشکر کرد و افزود: خوشحالیم که برنامه خود را در ایران با بازدید از مجلس شورای اسلامی شروع می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اولین بار است که در سمت دبیر کل سازمان ملل به ایران سفر می‌کنم گفت: این دلیل نمی‌شود که قبلاً به ایران نیامده باشم، از سال ۱۹۷۴ به عنوان دیپلمات کره‌ای به دفعات مکرر به ایران سفر کرده و خاطرات خوبی دارم.

بان کی مون با تأکید بر اینکه تمام دنیا باید از ایران به خاطر تمدن و فرهنگ بسیار غنی آنان متشکر باشند، ادامه داد: ما می‌دانیم که ایرانیان دستاوردهای بزرگی برای کل بشریت در طول تاریخ داشته‌اند و من به همین دلیل به مردم ایران احترام گذاشته و ارزش خاصی برای آن‌ها قائلم.

وی با یادآوری پذیرش ریاست جنبش عدم تعهد از سوی ایران، تأکید کرد: این به آن معنی است که کشور و مردم ایران بیش از پیش می‌توانند در جامعه جهانی نقش ایفا کرده و با سازمان ملل برای کمک به حل چالش‌های جامعه جهانی و منطقه خاورمیانه همکاری داشته باشند.

دبیر کل سازمان ملل متحد با بیان اینکه ایران می‌تواند نقش بسیار مفید و جدی در حل مسائل بین المللی و منطقه‌ای ایفا کند گفت: ما با ریاست مجلس شورای اسلامی صحبت‌های خوبی داشتیم و من در این دیدار گفتم که به نظرم ایران می‌تواند در تحولات منطقه و موضوع سوریه کمک کننده باشد.

وی ادامه داد: همچنین در این دیدار ما از حمایت‌های ایران از جریان‌های دموکراسی خواهانه در منطقه و همچنین میزبانی از پناهندگان افغان تشکر کرده‌ایم و اعتقاد داریم که ایران می‌تواند نقش مهمی در صلح و ثبات افغانستان، عراق، یمن و بحرین داشته باشد.

بان کی مون تأکید کرد: یکی از مواردی که در سفر به ایران قصد دارم درباره آن با مقامات گفت‌و‌گو کنم آن است که به آن‌ها بگویم ایران می‌تواند نقش مهمی در حل بحران سوریه به صورت مسالمت آمیز ایفا کند، مردم سوریه رنج زیادی در ماه‌های گذشته متحمل شده‌اند به طوری که ۲۰ هزار نفر در ۱۸ ماه گذشته جان خود را از دست داده‌اند.

دبیر کل سازمان ملل با تشکر از رئیس مجلس تأکید کرد: ما در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران نگرانی‌هایی داریم که صحبت‌هایی در این زمینه با رئیس مجلس انجام شد و بنا داریم در زمان نهار صحبت‌ها را ادامه دهیم همچنین قرار است در مورد موضوع هسته‌ای نیز با مقامات جمهوری اسلامی ایران بحث و گفت‌و‌گو داشته باشیم.

بان کی مون اجلاس جنبش عدم تعهد لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر