کد خبر: 67797 A

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک:

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در دیدار با جمعی از بازنشستگان کشوری، استفاده از تجارب بازنشستگان را به شکلی نهادینه شده و قانونی، در نظام اداری کشور، مفید ارزیابی کرد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در دیدار با جمعی از بازنشستگان کشوری، استفاده از تجارب بازنشستگان را به شکلی نهادینه شده و قانونی، در نظام اداری کشور، مفید ارزیابی کرد.

به گزارش ایلنا؛ حجت الاسلام والمسلمین روحانی در دیدار جمعی از بازنشستگان کشوری، با بیان اینکه کشور برای تجربه‌های مفید افراد در حوزه‌های مختلف، ‌ هزینه می‌کند و این تجارب به راحتی به دست نمی‌آیند که به راحتی از دست بروند اظهارداشت: ایجاد سازوکارهای قانونی برای استفاده از این تجارب در گردش نیروی انسانی اداری و مدیریتی کشور ضروری است.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به سنت استفاده از تجارب کشورهای مختلف از سیاستمداران، کارآفرینان، صنعت گران، هنرمندان و همه افراد فعال اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، در قالب نشر خاطرات و تجارب گفت: علاوه بر این، می‌توان از ظرفیت‌های اجتماعی افراد در قالب نهادهای صنفی کمک گرفت و آن‌ها را در نظام‌های تصمیم سازی مشارکت داد و از آنان مشورت خواست.

وی با اشاره به ماشینی شدن شرایط زندگی مردم و کم رنگ شدن توجه به بازنشستگان در محیطهای خانوادگی ادامه داد: کانون‌های بازنشستگی، در صورت کارکرد مناسب، نه تنها می‌توانند با برنامه‌های متنوع، در نشاط بازنشستگان و در نتیجه نشاط و سلامت روانی جامعه نقش مهمی ایفا نمایند، بلکه می‌توانند به محلی برای مبادله تجربه با نیروهای جوان تبدیل شوند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ‌ ایجاد سامانه‌ای مبتنی بر گفتگوی سازمان یافته و مستمر، برای انتقال تجارب و حضور بازنشستگان در نظام‌های تصمیم سازی و مشورتی، را مهم دانست و اظهارداشت: این سامانه با تکیه بر توان کانون‎های بازنشستگی، برکات زیادی برای کشور در بر دارد.

رئیس کمیسیون سیاسی، اجتماعی مجلس خبرگان همچنین بر ضرورت توجه بیشتر به وضع معیشتی بازنشستگان و کمک به تامین نیازهای رفاهی آن ها‌ متناسب با شرایط سنی آنان تاکید کرد و ادامه داد: این خدمات می‌تواند مانند خدمات پزشکی کم هزینه، ‌ حمل و نقل راحت‌تر و کم هزینه‌تر، برخورداری از خدمات بیمه‌ای مناسب، کمک به افزایش امید آنان به زندگی و کاهش دغدغه‌های آنان باشد.

وی گفت: بازنشستگان، حاملان تجارب گرانبهای این کشور هستند، کمک به رفاه آن‌ها و استفاده از این تجارب، کمک به کم هزینه کردن تصمیم گیری‌های آتی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر