کد خبر: 16248 A

اما و اگرهای انتخاب دبیركل جدید اوپك؛

غلامحسین نوذری وزیر نفت در کابینه اول محمود احمدی نژاد، نماینده دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی بوده‌است. او دارای مدرک مهندسی کاربردی نفت و مهندسی خاکشناسی و فوق لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه تهران است.

درحالی كه غلامحسین نوذری برای دبیر كلی اوپك انتخاب شده است،هنوز اعضای دیگر اوپك نامزدهای خود را برای انتخاب دبیركل جدید اوپك معرفی نكرده اند

به گزارش خبرنگار ایلنا،تاكنون چهار کشور نامزدهای پیشنهادی خود را برای  دبیركلی اوپك معرفی كرده اند و رایزنی ها برای انتخاب دبیركل اوپك ادامه دارد.

غلامحسین نوذری  وزیر نفت در کابینه اول محمود احمدی نژاد اهل نودان، از توابع شهرستان کازرون است.او در سالهای  ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۹، نماینده دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی بوده‌است. نوذری دارای مدرک مهندسی کاربردی نفت و مهندسی خاکشناسی و فوق لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه تهران است.

اگرچه برخی كارشناسان پیش بینی می كنند كه شانس غلامحسین نوذری وزیر پیشین نفت برای دبیر كلی اوپك چندان زیاد نیست اما نماینده ایران در اوپك می گوید: نوذری به اندازه بقیه کاندیداها شانس دارد.

به نظر می‌رسد به علت رقابت میان عربستان و ایران بر سر مقام دبیرکلی این سازمان، اوپک در به دست آوردن اتفاق آراء مذاكرات نشست آتی اوپك بسیار حساس باشد.

عبدالله البدری دبیرکل لیبیایی اوپک، فعالیت خود را در سال 2007 آغاز کرد و  ریاست وی در ماه دسامبر به پایان می‌رسد.اگر اعضای اوپک در این نشست به توافق نرسند باید تا پیش از ماه دسامبر نشستی دیگر برگزار کنند. هرچند برخی از مقامات از امکان انتخاب مجدد البدری برای باقی ماندن در این مقام درصورت عدم انتخاب جانشین وی خبر می‌دهند.

پیش از این قرار بود،نشست انتخاب دبركل جدید اوپك در ماه آگوست در وین برگزار شود، اما این نشست به نواومبر موكول شد. دبیرکل اوپک مهم‌ترین نماینده تولیدکنندگان نفت در جهان است که سیاست تولید نفت این سازمان را مشخص می‌کند و ریاست آن را به عهده دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر