کد خبر: 2701 A

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران:

در میان این کشورها، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) و همچنین مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) حضور دارند و فرصت مناسبی است که به تبادل نظر با این کشورها بپردازیم و فضای مطلوبی برای بحث و تبادل نظر کشورها به وجود می آید.

محمدعلی خطیبی با اشاره به اینکه خریداران نفت ایران در میان میهمانان شانزدهمین اجلاس جنبش غیرمتهدها هستند، گفت: این اجلاس فرصتی مناسب برای رایزنی های نفتی است.

به گزراش ایلنا، محمدعلی خطیبی، مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره فرصت های نفتی اجلاس جنبش غیر متعهدها گفت: شانزدهمین اجلاس جنبش غیرمتهدها، نشست بسیار بزرگی است و کشورهای زیادی حدود 120 کشور عضو آن هستند و 17 کشور نیز ناظر و 10 سازمان بین الملل در نشست های این جنبش حضور می یابند.

وی تصریح کرد: در میان این کشورها، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) و همچنین مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) حضور دارند و فرصت مناسبی است که به تبادل نظر با این کشورها بپردازیم و فضای مطلوبی برای بحث و تبادل نظر کشورها به وجود می آید.

خطیبی تاکید کرد: در بین این کشورها یک تعداد خریدار نفت هم هست که می توانیم درباره خرید و فروش نفت ایران نیز با آنها مذاکره کنیم.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران یادآور شد: این نشست فرصت مطلوبی است که ایران و کشورهای شرکت کننده می توانند بیشترین استفاده را از آن ببرند.

برپایه این گزارش، کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها حدود 35 میلیون بشکه در روز نفت خام صادر می کنند که 57 درصد عرضه جهانی نفت خام را شامل می شود.

12 کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز عضو این جنبش هستند.

مراسم افتتاحیه اجلاس دو روزه وزیران خارجه جنبش غیر متعهدها صبح امروز سه شنبه در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما در تهران آغاز شد.

در این نشست ابتدا قائم مقام وزیر خارجه مصر سخنرانی و سپس ریاست این نشست را به علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان واگذار خواهد کرد.

اجلاس غیر متعهدها در روزهای 5 و 6 شهریور در سطح کارشناسان ارشد برگزار شد و بخش اصلی اجلاس (اجلاس سران) روزهای 9 و 10 شهریور ماه برگزار می‌شود.

بنا بر این گزارش، مفاد پیش‌نویس سند شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در نشست دو روزه کارشناسان ارشد این جنبش بررسی و به تصویب رسید و این پیش نویس ابتدا به اجلاس وزیران خارجه و پس از آن‌ برای تایید نهایی به اجلاس سران جنبش عدم تعهد ارایه خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر