کد خبر: 37117 A

این سد و نیروگاه در 135 کیلومتری شمال تهران قرار دارد و نیروگاه آن به صورت زیر زمینی بوده و شامل چهار واجد 260 مگاواتی است.

عملیات آبگیری سدهای بالا و پائین سد و نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه طی مراسمی با حضور سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو پایان یافت.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا،این سد و نیروگاه در 135 کیلومتری شمال تهران قرار دارد و نیروگاه آن به صورت زیر زمینی بوده و شامل چهار واجد 260 مگاواتی است.

این سدها از نوع سنگریزه ای با رویه ای بتونی است که در فاصله 500 متری از یکدیگر قرار دارد.

ارتفاع از پی سد بالا 82،5 متر،حجم کل مخزن آن 4،3 میلیون متر مکعب،طول تاج 438 و عرض آن 12 متر است همچنین ارتفاع از پی سد پائین 102 متر،حجم کل مخزن6،9 میلیون متر مکعب،طول تاج 332 و عرض آن 12 متر است.

تاکنون برای این پروژه که از پروژه های مهر ماندگار به شمار می رود یک هزار و 100 میلیارد تومان هزینه شده است.

ˈعلیرضا دائمی سرپرست آب و آبفای (آب و فاضلاب) وزارت نیرو در مراسم پایان آبگیری سدهای سیاه بیشه با بیان اینکه پروژه سد و نیروگاه سیاه بیشه از جمله کارهای بزرگ انجام شده بدست متخصصان داخلی است،،اظهار داشت: در بخش آب 260 طرح شامل تصفیه خانه های آب و فاضلاب،سدها و شبکه های آبیاری و زه کشی و نیروهای برق- آبی در دست اجرا است.

وی افزود: ایران در رتبه سوم کشورهای سد ساز دنیا قرار دارد و متخصصان کشور در پروژه های برق-آبی 21 کشور جهان حضور دارند.

به گفته دائمی در حالی که هنوز نتوانسته ایم از نظر مالی شرایطی را فراهم کنیم که طرح با تسهیلات بهتر اجرا شود، اما سرعت عمل در اجرای این پروژه بالا بوده است.

وی همچنین از مقامات استانی تقاضا کرد تا کمک کنند تا این طرح در موعد مقرر به پایان رسد.

دائمی با بیان این که این پروژه چه از نظر ایستگاه تلمبه و چه از نظر تولید انرژی از بزرگترین و قوی ترین تاسیسات آبی در کشور به شمار می آید، افزود: این دستاورد در شرایطی محقق شده است که دشمنان با تحریم ها در پی متوقف کردن توسعه کشور هستند

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر