کد خبر: 49137 A

وزیر نیرو خبرداد:

نامجو در ادامه از صدور مجوز برای احداث 81 نیروگاه دیگر با ظرفیت 43 هزار و 700 مگاوات خبرداد و گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای توسعه ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی به 15 هزار مگاوات، احداث 650 مگاوات نیروگاه‌های زغال‌سوز و تمدید 12 هزار مگاوات نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی صورت گرفته و در حال اجرا است.

وزیر نیرو اعلام كرد: متوسط نرخ رشد مصرف نهایی برق در ایران طی دهه اخیر دو برابر متوسط جهانی یعنی 7.5 درصد بوده است.

به گزارش ایلنا، مجید نامجو امروز در آیین آغاز به کار نهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی با تاكید بر اینكه  تحولات دهه‌های اخیر در عرصه جهانی و رشد اقتصادی و اجتماعی برخی از کشورها، نیل به مراحل فراصنعتی میزان تقاضای انرژی و به ویژه انرژی الکتریکی را در سطح جهان افزایش داده است،گفت: براساس آخرین انتشارات آژانس بین‌المللی انرژی، علیرغم رکود اقتصادی در سطح جهانی متوسط نرخ رشد مصرف نهایی در جهان طی دهه گذشته 3.5 درصد بوده و کل مصرف نهایی در سال 2010 به 17 هزار و 900 تراوات ساعت رسیده است.

وی افزود: در کشور ما با توجه به ازدیاد جمعیت، گستردگی سرزمین و اجرای برنامه‌های توسعه میان‌مدت و پیش‌بینی چشم‌انداز توسعه بلندمدت 20 ساله که در افق سال 1404 مصادف با 2025 میلادی باید به جایگاه نخست اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه برسد، بی‌تردید انتظار می‌رود که مصرف انرژی و به خصوص برق از نرخ رشد بالاتری برخوردار باشد.

نامجو با بیان اینكه در حال حاضر متوسط نرخ رشد مصرف نهایی برق در ایران طی یک دهه اخیر دقیقاً 2 برابر متوسط جهانی یعنی 7.5 درصد بوده است،گفت: هم اکنون ایران دارای 68 هزار و 380 مگاوات ظرفیت نصب شده است و طول شبکه انتقال و فوق توزیع حدود 117 هزار کیلومتر مدار و طول شبکه توزیع نیز 690 هزار کیلومتر است.

وزیر نیرو به پیشرفت های ایران در حوزه برق اشاره كرد و گفت: ایران قبل از انقلاب اسلامی کمتر از 3 میلیون و 400 هزار مشترک داشته است و تنها 4 هزار و 367 روستای کشور از نعمت برق برخوردار بودند و می‌توان گفت صادرات برق به کشورهای دیگر صفر بود.

وی ادامه داد: تمامی تجهیزات و تاسیسات توسط شرکتهای خارجی و به صورت کلید در دست ساخته می‌شد و تقریباً در همه بخشهای تولید، انتقال و توزیع نیاز به حضور کارشناسان خارجی بود.

نامجو اضافه کرد: امروزه به رغم تمامی مشکلات و تحریم‌ها و بر اثر تلاشهای شبانه‌روزی متخصصان و کارشناسان صنعت برق و از طریق انتقال و کسب دانش فنی در ساخت تأسیسات شبکه‌های انتقال و توزیع به خودکفایی نزدیک به 100 درصد و در ساخت نیروگاه و تجهیزات مربوط به آن به درصد بالایی از خودکفایی رسیده‌ایم.

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی با کشورهای همسایه خود دارای مبادله انرژی الکتریکی بوده و در آینده هم برنامه‌هایی برای اتصال شبکه برق کشور به روسیه، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس (از راه دریا)، اروپا (از طریق ترکیه) و قاره آفریقا (از راه عراق، سوریه و لبنان) در دست است.

به گفته وی تلفات شبکه‌های انتقال و توزیع با کاهش قابل توجهی از 18.8 درصد در سال 83 به 14.4 درصد در حال حاضر رسیده است.

وزیر نیرو از  صادرات برق به کشورهای همجوار خبرداد و گفت:صادارت به  8.7 میلیارد کیلووات ساعت در سال 90 رسید و انتظار داریم، امسال به حدود 10 میلیارد کیلووات ساعت برسد.

وی افزود: وزارت نیرو در بین دستگاه‌های اجرایی رتبه نخست در واگذاری و کاهش تصدی‌های دولتی را کسب کرده است به طوری که در سه سال گذشته 18 نیروگاه با مجموع وضعیت 16 هزار و 131 مگاوات به بخش خصوصی واگذار شده و هم اکنون نیز به 6 نیروگاه دیگر با ظرفیت حدود 18 هزار مگاوات آماده و در حال واگذاری است.

به گفته وی علاوه بر این 13 نیروگاه با ظرفیت 8 هزار مگاوات توسط بخش خصوصی احداث شده و 7 نیروگاه نیز با ظرفیت 4 هزار و 388 مگاوات توسط بخش خصوصی در حال احداث است.

نامجو در ادامه از صدور مجوز برای احداث 81 نیروگاه دیگر با ظرفیت 43 هزار و 700 مگاوات خبرداد و گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای توسعه ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی به 15 هزار مگاوات، احداث 650 مگاوات نیروگاه‌های زغال‌سوز و تمدید 12 هزار مگاوات نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی صورت گرفته و در حال اجرا است.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر