کد خبر: 54109 A

وزیر نفت پیشنهاد داد:

در صورت دستیابی به چارچوب جدیدی برای گسترش همکاری‌ منطقه‌ای اکو می‌توان آینده‌ای پر از رفاه و آسایش را برای ملت‌ها انتظار داشت و من امیدوارم تا اجلاس آینده وزیران انرژی اکو منشور انرژی تصویب شده باشد.

وزیر نفت پیشنهاد داد كه اعضای اکو  منشور انرژی را طراحی كنند  تا از این طریق امنیت انرژی در منطقه ایجاد شود.

به گزارش ایلنا، رستم قاسمی وزیر نفت امروز در سومین نشست وزرای انرژی عضو اکو در تهران گفت: انرژی همواره یکی از مهمترین نیازهای اصلی بشر بوده است، به طوری که با سرمایه‌گذاری صورت گرفته در انرژی‌های تجدید‌پذیر همچنان این بخش از انرژی سهم اندکی را در سبد انرژی‌های جهان دارد.

وی افزود: به رغم آنکه حدود یک چهارم کل ذخایر گاز جهان و یک هشتم از کل ذخایر نفت جهان در اختیار کشورهای عضو اکو است، اما همکاری و تجارت درون منطقه‌ای در حوزه انرژی بسیار ضعیف است.

وی با اشاره به اینکه سهم جمعیتی 5 درصدی این منطقه از جهان در اختیار اعضای اکو است، تصریح کرد: در صورت برنامه‌ریزی و استفاده بهینه از انرژی منطقه اکو به بهترین نحو می‌توان پاسخگوی نیازهای اقتصادی ملت‌های منطقه بود.

وزیر نفت با اشاره به اینکه طرح جدیدی را قصد داریم به عنوان منشور انرژی اکو معرفی کنیم، اظهار داشت: به یقین دستیابی به اجماع کلی در این زمینه نیاز به همکاری همه کشورهای عضو جهت مطالعه و تصویب آن دارد.

وی ادامه داد: چنین مکانیزم جدیدی باید دارای پایداری در اجرا، پویایی در فرآیند زمان و مبتنی بر تأمین منافع مشترک همه کشورهای عضو باشد.

وزیر نفت تصریح کرد: تأمین امنیت انرژی اعم از اهمیت عرضه و تقاضا با لحاظ نمودن اولویت استفاده از توانمندی‌ اعضای اکو است که باید بیش از گذشته نسبت به این قضیه توجه کرد.

قاسمی خاطر نشان کرد: در صورت دستیابی به چارچوب جدیدی برای گسترش همکاری‌ منطقه‌ای اکو می‌توان آینده‌ای پر از رفاه و آسایش را برای ملت‌ها انتظار داشت و من امیدوارم تا اجلاس آینده وزیران انرژی اکو منشور انرژی تصویب شده باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر