کد خبر: 66755 A

وزیر نفت از توافق با شركت های تركیه ای خبرداد؛

بخش نخست این خط توسط شرکت های ایرانی از اهواز تا دهگلان در حال انجام است و ادامه این خط از مرز دهگلان پس از توافق با شرکت های ترکیه ای به زودی آغاز خواهد شد.

وزیر نفت اعلام كرد:طی مذاکره ای كه با شرکتهای ترکیه ای صورت گرفته به زودی قرار داد احداث خط لوله ششم از مرز دهلگان تا مرز بازرگان برای افزایش صادرات گاز به ترکیه ظرف یک ماه آینده به امضا می رسد.

به گزارش ایلنا، رستم قاسمی در دیداری با وزیر توسعه ترکیه و هیات همراه، با بیان اینکه حجم روابط تجاری دو کشور در سال گذشته حدود22 میلیارد دلار گزارش شده، اظهارداشت: این رقم در آینده نزدیک به بیش از 35 میلیارد دلار خواهد رسید.
وی افزود: نقش انرژی در تجارت ایران و ترکیه بسیار با اهمیت است و تزار تجاری سالانه دو کشور در بخش نفت و گاز بیش از 12 میلیارد دلار است که امسال نیز به همین میزان خواهد بود.

قاسمی خاطرنشان كرد: مسیر برای توسعه تجارت با کشور دوست و همسایه ترکیه آماده است که این امر در حقیقت خواسته مردم و دولت دو کشور است.
وی با بیان اینکه در این جلسه، موضوعات نفت، گاز و پتروشیمی و سرمایه گذاری دو کشور در این پروژه ها مورد بررسی قرار گرفت، گفت: انشالله به زودی این تصمیمات اجرایی شود.

وزیر نفت اظهارامیدواری كرد كه امکان افزایش صادرات گاز به ترکیه با اجرای ادامه خط لوله ششم فراهم شود.

وی تصریح کرد: بخش نخست این خط توسط شرکت های ایرانی از اهواز تا دهگلان در حال انجام است و ادامه این خط از مرز دهگلان پس از توافق با شرکت های ترکیه ای به زودی آغاز خواهد شد.

قاسمی تصریح کرد: با توافق با شرکت های ترکیه ای این خط لوله به مرز بازرگان خواهد رسید که قرارداد نهایی این توافقنامه به زودی نهایی می شود.

به گفته وی شرکت های بخش خصوصی ترکیه در این طرح مشارکت خواهند داشت و امیدواریم تا یک ماه آینده این قرارداد به امضا برسد.

روابط عمیق تر بخش خصوصی

وزیر توسعه ترکیه نیز در حاشیه این دیدار، با ابراز خوشبینی از نتیجه مذاكرات انجام شده با وزیر نفت كشورمان گفت: حجم روابط تجاری ایران و ترکیه سال گذشته از 22 میلیارد دلار گذشت و در این رابطه نقش وزارت نفت ایران بسیار برجسته بود.

جودت ییلماز با بیان اینکه، حجم تجاری 22 میلیارد دلاری با توجه به ظرفیت ها و توانمندی دو کشور بسیار ناچیز است، تصریح کرد: هم اکنون در کنار تجارت، سرمایه گذاری دو کشور نیز در حال افزایش است.

وی یادآورشد: باید همواره حجم روابط کشورهای همسایه نسبت به دیگر کشورها چشمگیر باشد زیرا  ایران و ترکیه دو کشور دوست و همسایه هستند و لازم است روابط تجاری بین این دو کشور افزایش یابد.

ییلماز گفت: امروز روابط تجاری بین دو کشور با وزیر نفت مورد بررسی قرار گرفت که امروز در تهران و فردا در شیراز همه موضوعات تجاری را با حضور صنعتگران و بازرگانان ایرانی و ترکیه ای مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به گفته وی  در کنار همکاری های بین دو دولت، بخش خصوصی نقش برجسته ای دارد، و عمیق تر کردن روابط دو کشور برای توسعه و پیشبرد اهداف بخش های خصوصی ایران و ترکیه باید مورد تاكید قرار بگیرد.

 

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر