کد خبر: 69682 A

مدیر برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات شرکت بازرگانی پتروشیمی:

در حال حاضر سهم محصولات پتروشیمی از صادرات بخش غیر نفتی 38 درصد و صادرات بخش صنعت 50 درصد است و با تحقق ظرفیت تولید 100 میلیون تن تا پایان برنامه پنجم توسعه، این نقش در اقتصاد کشور مشهودتر هم خواهد بود.

در حال حاضر سهم محصولات پتروشیمی از صادرات بخش غیر نفتی 38 درصد و صادرات بخش صنعت 50 درصد است و با تحقق ظرفیت تولید 100 میلیون تن تا پایان برنامه پنجم توسعه، این نقش در اقتصاد کشور مشهودتر هم خواهد بود.

به گزارش ایلنا، یوسف مسافر، مدیر برنامه ریزی و فناوری اطلاعات شرکت بازرگانی پتروشیمی با اعلام این خبر، افزود: اگرچه دولت تاکنون حمایت های بسیار خوبی از صنعت پتروشیمی داشته است، اما انتظار می رود تصمیم گیری های کلان و تاثیرگذار در این صنعت با حضور فعالان عرصه تجارت محصولات پتروشیمی و با توجه به نیازهای واقعی بازارهای داخلی و صادراتی انجام شود تا هزینه های گزاف بازاریابی و فروش جهانی محصولات پتروشیمی بعضاً با تصمیمات نابجا خدشه دار نشود. برای نمونه محدودیت های اعمالی بر صادرات محصولات پتروشیمی در نیمه دوم سال گذشته، هزینه های قابل توجهی را برای این صنعت به همراه داشت.

مسافر مهمترین مصادیق ارتباط فعالان صنعت پتروشیمی با مسئولان حاکمیتی کشور را تعیین نرخ خوراک مجتمع های موجود و تامین خوراک موردنیاز طرح های جدید، تامین لجستیک صادرات محصولات پتروشیمی، تامین منابع مالی موردنیاز طرح های پتروشیمی، وضع قوانین مرتبط در حوزه های تولید و بازرگانی، نحوه تعیین ساز و کارهای فروش داخلی و صادرات برشمرد.

به گفته عضو کمیته علمی دهمین همایش بین المللی پتروشیمی ایران (10th IPF) در پایان سال 90 سهم ایران از تولید محصولات پتروشیمی در سطح منطقه 23.4 و در سطح جهان 2.4 درصد بوده است و انتظار می رود که افزایش تولیدات داخلی در شرایط عادی این سهم افزایش یابد.

وی همچنین معتقد است: خرید و فروش مواد خام (Commodities) در بورس های کالایی دنیا برمبنای ابزارهای مشتقه مالی نظیر قراردادهای فیوچر و آپشن انجام می شود که با هدف تامین منابع مالی، کشف قیمت و پوشش ریسک انجام می پذیرد. این درحالی است که در بورس کالای ایران، استفاده از این نوع قراردادها در حوزه صنعت پتروشیمی وجود ندارد و تنها به انجام معاملات نقدی و فیزیکی محصولات پتروشیمی بسنده می شود. قطعاً استفاده از ابزارهای پیشرفته مالی، ضمن اینکه کمک شایانی به رشد صنعت می نماید، سبب بلوغ بازیگران و توسعه زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی را نیز فراهم می آورد.

دهمین همایش بین ‏المللی پتروشیمی ایران (10th IPF-2013) همزمان با پنجاهمین سالگرد صنعت پتروشیمی، 23 و 24 اردیبهشت ماه با حضور بیش از هزار شرکت کننده داخلی و خارجی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر