کد خبر: 78237 A

یك كارشناس انرژی:

«كار مرز­نشین این نیست كه سوخت را انتقال دهد، دولت موظف است كه مصرف داخلی را تامین كند و مازاد بر مصرف را نیز صادر كند نه اینكه مرزنشینان را وارد به فروش سوخت كند.»

یك كارشناس انرژی معتقد است تفاوت قیمت گازوئیل در بازارچه‌های مرزی زمینه قاچاق و رانت را بوجود می­آورد.

«علی صادقی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: وقتی ضابطه عرضه و تقاضا رعایت نشود، مسئله رانت و قاچاق طبیعی است چراكه كشش قیمت­ها در بازار قاچاق بیشتر از بازارهای رسمی است.

وی در خصوص تعیین قیمت متفاوت گازوییل در مناطق مرزی ادامه داد: چون دامنه مصرف كنندگان این سوخت زیاد است، سهمیه بندی آن امكان پذیر نخواهد بود و تنها باعث می­شود كه بخش­های مختلف راكد شوند و قاچاق هم همچنان به قوت خود باقی بماند و این قیمت دوگانه در مناطق مرزی و غیر مرزی هیچ كمكی نخواهد كرد.

صادقی تاكید كرد: كار مرز­نشین این نیست كه سوخت را انتقال دهد، دولت موظف است كه مصرف داخلی را تامین كند و مازاد بر مصرف را نیز صادر كند نه اینكه مرزنشینان را وارد به فروش سوخت كند.

وی با بیان اینكه تفاوت قیمت زمینه قاچاق و رانت را بوجود می­آورد، افزود: قاچاق سوخت تنها مختص این منطقه نیست. در خلیج فارس هم شناورها، سوخت خود را با قیمت دولتی می­خرند و در بازار به قیمت آزاد می­فروشند.

این كارشناس اقتصادی در پایان اظهار كرد: مجموعه‌ای از عوامل چون عملكرد نادرست ناظر و متصدی و در كل سوء مدیریت باعث بروز این مشكلات شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر