کد خبر: 78262 A

گزارش خبری/

«مخالفان اجرای این طرح را تنها مسکنی موقتی می‌دانند. آنان معتقدند پیامدهای تاسیس بازارچه مرزی سوخت در نظر گرفته نشده است و مسیر قبلی قاچاق به گونه‌ای دیگر مضاعف خواهد شد‏ و تفاوت قیمت گازوئیل در بازارچه‌های مرزی زمینه قاچاق و رانت را بوجود می‌‌آورد در حالی که موافقان ایجاد این بازارچه‌ها را در راستای کاهاش قاچاق سوخت، به ویژه گازوییل می‌دانند.»

دولت به منظور مقابله با قاچاق گازوئیل و افزایش میزان صادرات فرآورده‌های نفتی در منطقه، دیروز نخستین بازارچه مرزی فروش گازوئیل را در مرز افغانستان و پاکستان تاسیس کرد. قیمت این فرآورده به ازای هر لیتر ۲۳۰۰ تومان و روزانه ۵۰۰ لیتر سهمیه برای هر مرزنشین در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دیدگاهای متفاوتی درباره این طرح وجود دارد. مخالفان اجرای این طرح را تنها مسکنی موقتی می‌دانند. آنان معتقدند پیامدهای تاسیس بازارچه مرزی سوخت در نظر گرفته نشده است و مسیر قبلی قاچاق به گونه‌ای دیگر مضاعف خواهد شد‏ و تفاوت قیمت گازوئیل در بازارچه‌های مرزی زمینه قاچاق و رانت را بوجود می‌‌آورد در حالی که موافقان ایجاد این بازارچه‌ها را در راستای کاهاش قاچاق سوخت، به ویژه گازوییل می‌دانند.

تبدیل مرزنشینان به فروشندگان سوخت

حسین راغفر، استاد اقتصاد در دانشگاه الزهرا با اشاره به اینکه اجرای این طرح برنامه‌ای کوتاه مدت محسوب می‌شود‏، تاکید کرد: این اقدام «اساسی» به نظر نمی‌رسد چرا که بهای گازوییل به مراتب بالا‌تر از قیمت آن در جایگاه‌های سوخت داخل کشور است و افرادی که در مناطق مرزی فرا‌تر از محدوده ۲۰ کیلومتری هستند را به سوی قاچاق گازوییل سوق می‌دهد.
وی همجنین افزود: در صورت سرایت افزایش قیمت به کل مناطق کشور، بخش تولید به خصوص در بخش کشاورزی به شدت آسیب خواهد دید.
این در حالی است که «محمد میرمحمدی» رییس خانه کشاورز از موافقین طرح ایجاد بازارچه‌های مرزی سوخت است، با این استدلال كه طرح مذكور در راستای کاهش قاچاق است و تاثیری بر تولیدات کشاورزی نخواهد داشت.

«علی صادقی» كارشناس انرژی، نیز در این زمینه بیان کرد: کار مرز‌نشین این نیست که سوخت را انتقال دهد، دولت موظف است که مصرف داخلی را تامین کند و مازاد بر مصرف را نیز صادر کند نه اینکه مرزنشینان را وارد به فروش سوخت کند.
وی با بیان اینکه تفاوت قیمت، زمینه قاچاق و رانت را بوجود می‌آورد، اظهار داشت: کشش قیمت‌ها در بازار قاچاق بیشتر از بازارهای رسمی است و این امر سبب افزایش قاچاق خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر