کد خبر: 80670 A

در گزارش ماهیانه اوپک اعلام شد؛

برآوردهای اوپک نشان می‌دهد تقاضا برای نفت خام اعضای اوپک در سال جاری میلادی به میانگین روزانه ٢٩ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه می‌رسد که این رقم نسبت به برآورد پیشین ثابت مانده است اما نسبت به سال گذشته روزانه ۴٠٠ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد.

اوپک در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود پیش‌بینی برای تقاضای جهانی نفت خام در نیمه دوم سال ٢٠١٣ را نسبت به برآورد پیشین خود روزانه ٢٠٠ هزار بشکه افزایش داد.
به گزارش ایلنا، اوپک در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود پیش‌بینی برای تقاضای جهانی نفت خام در نیمه دوم سال ٢٠١٣ را نسبت به برآورد پیشین خود (ماه مه) افزایش داد، در حالی که پیش بینی این سازمان برای رشد تقاضای جهانی نفت در کل سال جاری نسبت به برآورد پیشین ثابت ماند.
انتظار می‌رود بخش عمده رشد تقاضای نفت خام از سوی چین، کشورهای منطقه خاورمیانه، دیگر بخش‌های آسیا و آمریکای لاتین باشد، همچنین پیش بینی می‌شود تقاضا از سوی کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (او یی سی دی) کاهش یابد با این حال مقدار افت کمتر از سال ٢٠١٢ خواهد بود.
اوپک پیش‌بینی می‌کند تقاضای جهانی نفت خام در نیمه دوم سال جاری میلادی روزانه ٩٠٠ هزار بشکه افزایش یابد در حالی که این مقدار در برآورد پیشین روزانه ٧٠٠ هزار بشکه اعلام شده بود.
بر اساس تازه‌ترین پیش بینی اوپک، تقاضای جهانی نفت خام در کل سال جاری میلادی با ٧٨٠ هزار بشکه رشد به ٨٩ میلیون و ۶۵٠ هزار بشکه در روز می‌رسد که نسبت به برآورد پیشین تنها روزانه ١٠ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت پیش بینی درباره نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ٢٠١٣ را در‌‌‌ همان سطح ٣، ٢ درصد بدون تغییر حفظ کرد.
این گزارش می‌افزاید: رشد اقتصاد جهانی اخیرا رو به کندی رفته است و پیش بینی می‌شود این شرایط در نیمه دوم سال جاری میلادی بهبود یابد، به دنبال ادامه بحران مالی منطقه یورو، رشد اقتصادی این منطقه ٠، ۶ درصد پیش بینی شده است و انتظار می‌رود در ادامه سال جاری اندکی بهبود یابد.
برآوردهای اوپک نشان می‌دهد تقاضا برای نفت خام اعضای اوپک در سال جاری میلادی به میانگین روزانه ٢٩ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه می‌رسد که این رقم نسبت به برآورد پیشین ثابت مانده است اما نسبت به سال گذشته روزانه ۴٠٠ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد.
این ارزیابی نشان می‌دهد تولید روزانه نفت کشورهای غیر عضو اوپک امسال با روزانه ٩٨٠ هزار بشکه رشد به ۵٣ میلیون و ٩۶٠ هزار بشکه خواهد رسید.
میانگین بهای سبد نفتی اوپک در ماه مه با ۴٠ سنت کاهش به ١٠٠ دلار و ۶۵ سنت برای هر بشکه رسید، در حالی که این رقم در ماه آوریل ١٠١ دلار و پنج سنت برای هر بشکه بود.
ارزیابی‌های اوپک نشان می‌دهد میانگین بهای نفت خام شاخص برنت دریای شمال در ماه مه با ٣۶ سنت افزایش به ١٠٢ دلار و ۵٣ سنت برای هر بشکه رسیده است، در حالی که بهای نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در دوره مورد بررسی با دو دلار و ۶٣ سنت افزایش به میانگین ٩۴ دلار و ۶٠ سنت برای هر بشکه رسید.
بر اساس تازه‌ترین برآورد ماهانه اوپک به نقل از منابع ثانویه، تولید نفت خام ١٢ عضو اوپک در ماه مه به ٣٠ میلیون و ۵۶٧ هزار بشکه در روز رسید که این مقدار در مقایسه با آوریل، روزانه ١٠۵ هزار و ۶٠٠ بشکه رشد نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش اوپک به نقل از منابع ثانویه، تولید نفت خام عربستان در ماه مه با رشد روزانه ١۴٣ هزار و ۴٠٠ بشکه افزایش نسبت به ماه آوریل به ٩ میلیون و ٣۶٧ هزار بشکه در روز رسید، در حالی که گزارش وزارت نفت عربستان نشان می‌دهد تولید این کشور در ماه گذشته میلادی با روزانه ٣۴٧ هزار بشکه رشد به ٩ میلیون و ۶۵٧ هزار بشکه در روز رسیده است.
اعضای اوپک در نشست ١۶٣ این سازمان (١٠ خرداد) در وین اتریش تصمیم گرفتند بار دیگر سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه را تثبیت کنند.
نشست بعدی اعضای اوپک به منظور بررسی سیاست‌های تولید نفت این سازمان چهارم دسامبر سال جاری میلادی (چهارشنبه ١٣ آذر ١٣٩٢) در وین اتریش برگزار می‌شود.

اوپک، تقاضای نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر